Н а пръв поглед всичко изглежда безобидно – регистрираш се и може да спечелиш награда. Подобни кампании често се използват в онлайн маркетинга. Но предложението на Илон Мъск към американските избиратели крие няколко уловки зад примамливата сума от един милион долара.
Какъв е проблемът с предложението на Мъск?
Премията е изключително висока - до президентските избори в САЩ, най-богатият човек на света планира ежедневно да раздава по един милион долара. От юли насам Мъск вече е дарил 75 милиона долара в подкрепа на Доналд Тръмп. През уикенда той лично връчи първите два чека на късметлии по време на предизборни събития в два града в Пенсилвания - един от ключовите щати за изхода от изборите.
Congratulations Shannon! https://t.co/a3VczZWBEa
— Elon Musk (@elonmusk) October 21, 2024
Но това не е просто регистрация – участниците трябва да подпишат политическа петиция. В нея те заявяват подкрепа за Първата и Втората поправка на американската конституция, които гарантират свободата на словото и правото за носене на оръжие. Въпреки че тези права са основополагащи, Втората поправка често се използва от радикални групи, които се противопоставят на опитите за затягане на контрола над оръжията.
Най-спортната точка
Най-проблематичната част от условията на Мъск е, че участниците трябва да са регистрирани избиратели и да живеят в един от седемте ключови щата - Аризона, Джорджия, Мичиган, Невада, Северна Каролина, Пенсилвания или Уисконсин.Тези щати са известни като "колебаещи" и ще играят решаваща роля в изхода от изборите.
Републиканци и демократи се борят за всеки глас там, а Мъск предлага плащания от $47 за всеки допълнително осигурен подпис. В Пенсилвания, сумата дори достига $100, което подчертава важността на щата за победата на Тръмп или неговия опонент Камала Харис.
Elon Musk announces that he will randomly award $1 million to one registered Pennsylvania who signs America PAC’s petition every day until Election Day. pic.twitter.com/zDGS7zoH22
— The American Conservative (@amconmag) October 20, 2024
Легална ли е лотарията на Мъск?
Темата е обект на дискусии сред американските юристи.
„Смятам, че предложението на Елон Мъск вероятно е незаконно“, каза Пол Шиф Бърман, професор по право в университета „Джордж Вашингтон“. Той посочи американския кодекс за изборното законодателство, който гласи, че всеки, който „плаща или предлага да плати, или приема плащане за регистрация за гласуване или за гласуване“, може да бъде глобен с $10,000 или осъден на пет години затвор.
„Неговото предложение е валидно само за регистрирани гласоподаватели, така че смятам, че то нарушава тази разпоредба,“ каза Бърман.
Според бивш председател на FEC, стратегията може да се вписва в законова вратичка, тъй като никой не получава директно плащане за регистрация или гласуване.
Адав Ноти от неправителствения Център за правни кампании заяви, че схемата на Мъск „нарушава федералното законодателство и подлежи на гражданско или наказателно преследване от Министерството на правосъдието“.
„Незаконно е да се раздават пари при условие, че получателите се регистрират като гласоподаватели,“ каза Ноти.
Официално зад лотарията на Мъск стои лобистката организация America PAC. PAC е общоприето съкращение в САЩ за Political Action Committee ("Комитет за политическо действие"). Съществуват много такива комитети, които представляват различни интереси и обикновено подкрепят определени кандидати на републиканци или демократи. И докато в САЩ имат ограничения за даренията за кандидатите и партиите, PAC организациите могат неограничено да провеждат свои собствени рекламни кампании.
BREAKING: Elon Musk’s PAC has launched an 𝕏 Community focused on exposing voter fraud and election interference.
— DogeDesigner (@cb_doge) October 22, 2024
A big step toward empowering the American people to share evidence and have their voices heard! pic.twitter.com/PwanUOssVM
Какво казаха демократите?
Губернаторът на Пенсилвания Джош Шапиро, демократ, описа този ход като "дълбоко тревожен" и призова правоприлагащите органи да разследват.
Милиардерът инвеститор Марк Кюбан, който през последните седмициводи кампания за Камала Харис, каза, че офертата е едновременно "иновативна и отчаяна".
Държавният секретар на Мичиган Джоселин Бенсън каза, че независимо дали Мъск "потенциално" нарушава закона, тя намира за "притеснително някой да се опита да манипулира изборите по този начин".
Мъск се противопостави на критиките, като каза, че "Можете да сте от която и да е или никоя политическа партия и дори не е нужно да гласувате", за да подпишете петицията.
Мъск твърди, че демократите и техните донори са финансирали подобни инициативи в миналото.
В социалната медия X той сподели публикация, в която се казва, че шефът на Meta Марк Зукърбърг “е направил същото през 2020”.
Зукърбърг дари $400 милиона на изборите през 2020 г. - но финансите бяха дадени на две непартийни организации, за да помогнат с логистиката около бюлетините по пощата, не директно на избирателите.
Събирането на данни на избирателите помага на Тръмп
Остава въпросът какво се случва с данните, които трябва да бъдат предоставени за участие в лотарията. В САЩ данните на избирателите са много ценен ресурс - с помощта на адресите, възрастовите характеристи и друга демографска информация изборните стратези подготвят детайлни планове в кой квартал и към коя целева група да бъдат оправяни послания.
Групите от хора, смятани за убедени избиратели, получават призиви за дарения. Така погледнато петицията може да подпомогне лагера на Тръмп и за събирането на ценна информация за избирателите в седемте колебаещи се щата.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!