Д войка мощни слънчеви изригвания наскоро избухнаха "почти едновременно" от две различни слънчеви петна, разположени на противоположните полукълба на нашата звезда. Изключително рядкото явление, известно като слънчево изригване, е поредното напомняне, че бързо се приближаваме към взривоопасния пик в 11-годишния цикъл на Слънцето, известен като слънчев максимум.
На 22 януари, около 22:30 ч. българско време, двете слънчеви изригвания избухнаха почти по едно и също време от слънчевите петна AR3559 и AR3561, които по това време бяха разделени на около 500 000 км - по-далеч от средното разстояние между Луната и Земята, според Spaceweather.com.
Заснеха огромен „архипелаг от петна“: Слънцето се готви да атакува Земята с геомагнитна буря
Общата мощност на изригванията е била с магнитуд М5,1 - вторият най-мощен клас изригвания, които Слънцето може да произведе. Избухналите близнаци изстреляха и вълна от високоенергийни частици към Земята, която предизвика 30-минутно радиозатъмнение над Индонезия и части от Австралия, според Spaceweather.com.
Слънчевите изригвания могат също да изстрелят в Космоса бързо движещи се облаци намагнетизирана плазма, известни като изхвърляния на коронална маса (CME), които могат да се насочат към Земята и да предизвикат геомагнитни бури, създаващи цветни полярни сияния. Но в този случай изглежда, че нито едно от изригванията не е предизвикало CME.
Near-simultaneous solar flares explode from opposite sides of the sun in extremely rare event https://t.co/1P48dMfU5B
— Live Science (@LiveScience) January 23, 2024
Понякога слънчевите изригвания могат да се появят в бърза последователност от едно и също слънчево петно. Ако и двете изригвания стартират слънчеви ерупции, които по-късно се сливат в по-голяма слънчева буря, може да се стигне до "канибалски CME".
В миналото изследователите приемаха, че двойните изригвания са просто странно съвпадение. Но едно изследване от 2002 г. разкри, че тези изригвания всъщност са свързани помежду си - или по-точно, техните слънчеви петна са свързани помежду си с масивни, невидими магнитни полеви вериги, които се извиват около Слънцето. Следователно изригванията могат да се разглеждат като две части на един взрив.
Хората се чудят: Ако в Космоса няма кислород, как Слънцето гори?
Двойните компоненти на тези изригвания могат да бъдат разделени с до 30 минути. Не е ясно точно колко време е изминало между изригванията на 22 януари, но те вероятно са били разделени само от няколко минути, ако не и само от секунди, според кадрите, заснети от обсерваторията Solar Dynamics Observatory на НАСА.
Двойните изригвания са изключително редки, но могат да станат по-чести по време на слънчевия максимум, когато магнитното поле на Слънцето започва да се разрушава, разкрива проучване от 2022 г., анализиращо 40-годишни данни за слънчевите изригвания.
През последните 12 месеца слънчевата активност бързо се увеличава. През това време наблюдаваме увеличаване на броя и размера на слънчевите петна, както и по-чести и по-мощни слънчеви изригвания.
Angel Of The Northern Lights
— Starfire Tor (@StarfireTor) December 18, 2023
Cannibal CME Hits Earth Day 2
Worldwide Geomagnetic Storms Day 2
Schumann Resonance Remains Calm
No Unusual Earthquakes
December Snow and Rain Around The World
December 18, 2023
The cannibal coronal mass ejection - CME - is hitting the Earth for the… pic.twitter.com/D7y8RNUziT
Съвсем наскоро, на 20 януари, Слънцето отприщи CME, която според прогнозите ще предизвика геомагнитна буря и полярни сияния в някои части на САЩ в следващите дни.
Първоначално учените прогнозираха, че слънчевият максимум ще настъпи през 2025 г. и ще бъде слаб в сравнение с предишните. Но нарастващите доказателства за обратното промениха мнението им - сега те смятат, че пикът на Слънцето може да започне през следващите няколко месеца, ако вече не е настъпил.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!