П олша признава лидера на опозицията във Венецуела Хуан Гуайдо за и.д. президент, обяви днес на брифинг първият полски дипломат Яцек Чапутович след среща на външните министри от ЕС с представители на Арабската лига.
„Признаваме Хуан Гуайдо за временен президент“, каза Чапутович и допълни, че Полша се е присъединила към групата държави с аналогична позиция, за която скоро ще бъде съобщено, макар че не е могло да се стигне до консенсус в ЕС.
Малтийският външен министър Кармело Абела каза днес, че
ЕС обмисля налагането на допълнителни санкции
на правителството на венецуелския президент Николас Мадуро, но не е обсъждал петролно ембарго, предаде Ройтерс. „Намерението ни е за повече санкции срещу определени физически лица, а не срещу сектори, които може да се отразят на населението“, каза министър Абела след среща с колегите си от ЕС в Брюксел.
От ноември 2017 г. ЕС наложи ембарго върху износа на оръжие и военно оборудване за използване при вътрешни репресии, ембарго за пътуване и замразяване на активи на 18 лица, обвинени в нарушаване на човешки права и подкопаване на демокрацията, припомня Ройтерс.
Според експерти символичните санкции на ЕС нямат никакво отражение върху политиката на Мадуро и единствено петролни и финансови санкции са пътят към предизвикване на промени. Петролът и свързаните с него продукти са три четвърти от износа на Вeнецуела за ЕС.
Правителството на САЩ наложи широки санкции на държавната венецуелска петролна компания ПВДСА (PDVSA)
Във Венецуела продължава напрегнатата безизходица между левия президент Николас Мадуро, който се опитва да се задържи на власт, и опозиционният лидер Хуан Гуайдо, подкрепен от големите западни държави, обобщава ДПА.
Подкрепа за Мадуро
изразиха Боливия, Китай, Куба, Иран, Русия, Сирия, Турция.
Гуайдо е подкрепен от
Албания, Аржентина, Австралия, Австрия, Беларус, Бразилия, Великобритания, Канада, Чили, Колумбия, Коста Рика, Дания, Еквадор, Естония, Финландия, Франция, Германия, Грузия, Гватемала, Хаити, Хондурас, Израел, Косово, Латвия, Литва, Люксембург, Панама, Парагвай, Полша, Португалия, Испания, Швеция, САЩ, Украйна, според данни на ДПА.
Според данни на ТАСС пък 19 страни от ЕС са признали Гуайдо за временен президент на Венецуела, а именно Дания, Испания, Португалия, Германия, Великобритания, Холандия, Чехия, Литва, Латвия, Естония, Полша, Швеция, Франция, Люксембург, Хърватия, Унгария, Австрия, Финландия, Белгия.
Къде е България?
„Събитията във Венецуела будят тревога и безпокойство. Съществува реален риск от ескалация и насилие“, заявява президентът на Република България Румен Радев в позиция, разпространена от неговия прессекретариат.
„В тези условия критично важно е да се съхрани диалогът между управляващите и опозицията в името на политически процес, който да доведе до мирно решение за бъдещето на страната. Политическата криза може да се реши единствено с организирането на прозрачни избори според конституцията на страната и с международно наблюдение“, посочва Радев.
„Направеното предложение за обща европейска позиция обаче не води до подобно решение. Критиките ми не са подкрепа за една или друга страна в конфликта. Става дума за
върховенство на международното право и за твърдото убеждение, че неговото нарушаване няма как да доведе до позитивни резултати.
В политически план трябваше да научим урока, че ултиматумите винаги прекъсват каналите за комуникация и блокират възможностите за преговори. Както в много случаи с други държави през последните десетилетия, нараства рискът да бъде провокирано насилие и вътрешен конфликт, които за дълго да дестабилизират държавата и региона и да донесат страдания на народа на Венецуела“, отбелязва българският президент.
„Считам, че България трябва да се въздържи от подкрепа на предложената европейска позиция“, заявява държавният глава.
Италия блокира обща позиция на ЕС
Междувременно беше съобщено, че Италия е блокирала днес изработването на единна позиция на ЕС за признаването на Хуан Гуайдо за и.д. президент на Венецуела, предаде Ройтерс, като се позова на дипломатически източници.
През последните няколко дни страните от съюза обсъждат каква позиция да заемат относно венецуелската криза. Държави от ЕС вече признаха опозиционния лидер за законен държавен глава, след като изтече поставения от някои от тях срок на Николас Мадуро да обяви нови свободни и честни избори, отбелязва Ройтерс.
Но
някои страни членки на ЕС са обезпокоени от създаването на прецедент самообявил се лидер да бъде признат за легитимен.
А Италия е блокирала приемането на проект за изявление на ЕС по венецуелската криза, като е заявила ясно, че признаването е в правомощията на националните правителства, посочи Ройтерс.
Италия не е единствената, която се противопоставя на обща позиция на ЕС по въпроса. Запитан дали Ирландия ще признае Гуайдо за временен президент на Венецуела, ирландският външен министър Саймън Ковини каза пред репортери в Брюксел: „Не, нашата позиция е ясна. Искаме свободни и честни избори за хората, за да вземат демократично решение във Венецуела“, предаде Ройтерс.
АФП допълва, че Гърция също е изразила резерви към приемането на съвместната декларация.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!