Разводът с ЕС: Цената на Брекзит за Обединеното кралство и Европа
Източник: Istock
25

П реди пет години, на 31 януари 2020 г., Обединеното кралство напусна Европейския съюз, прекратявайки политическите връзки, които поддържаше с него в продължение на 47 години. Въпреки това, страната остана част от единния пазар на ЕС и митническия съюз още 11 месеца, за да осигури безпроблемен търговски поток. Северна Ирландия получи отделно споразумение.

Брекзит (от British Exit) предизвика огромно разделение, както политически, така и социално, доминирайки политическия дебат и с аргументи за въздействието му, бушуващи от години.
Пет години след деня, в който Великобритания официално напусна ЕС, BBC Verify проучи пет начина, по които Брекзит  е оказал влияние върху Обединеното кралство.

Търговия
Икономисти и анализатори оценяват влиянието на напускането на единния пазар на ЕС и митническия съюз, започнало на 1 януари 2021 г., като отрицателно за търговията със стоки в Обединеното кралство. Това се случи въпреки факта, че Великобритания сключи споразумение за свободна търговия с ЕС и успя да избегне мита или данъци върху вноса и износа на стоки. Основният отрицателен ефект идва от така наречените "нетарифни бариери" - нови, понякога сложни документи, които бизнесите трябва да попълват за вноса и износа към и от ЕС.

Има известни разногласия относно това колко негативно е било конкретното въздействие на Брекзит.
Някои скорошни проучвания показват, че износът на стоки от Обединеното кралство е с 30% по-нисък, отколкото би бил, ако не бяхме напуснали единния пазар и митническия съюз. Някои сочат само 6% намаление.

Специалистите не могат да бъдат сигурни, защото резултатите зависят в голяма степен от метода, избран от изследователите за измерване на "контрафактичното", т.е. какво би се случило с износа на Обединеното кралство, ако страната беше останала в ЕС.

Едно нещо, в което можем да бъдем достатъчно уверени, е, че малките фирми в Обединеното кралство изглеждат по-неблагоприятно засегнати от по-големите.Те са по-малко способни да се справят с новата трансгранична бюрокрация след Брекзит. Това е подкрепено от проучвания на малки фирми.

Също така е ясно, че износът на услуги от Обединеното кралство - като реклама и управленско консултиране - се е справил неочаквано добре от 2021 г. насам.

Въпреки това, според Службата за бюджетна отговорност (OBR), дългосрочният ефект от Брекзит ще бъде спад на износа и вноса на стоки и услуги с 15%, което ще намали икономиката на Великобритания с около 4% - еквивалентно на приблизително £100 милиарда.

След Брекзит Обединеното кралство успя да договори собствени търговски споразумения с редица държави като Австралия и Нова Зеландия, като правителството преследва нови сделки със САЩ и Индия. Въпреки това, въздействието на тези нови споразумения върху икономиката на Великобритания се оценява като сравнително малко в сравнение с отрицателния ефект от търговията с ЕС. Някои икономисти обаче смятат, че в дългосрочен план може да се възползваме от възможността да не сме обвързани със законодателството на ЕС, особено в сектора на изкуствения интелект.

Имиграция

Имиграцията беше ключова тема в кампанията за референдума през 2016 г., съсредоточена върху свободата на движение в рамките на ЕС.

Има голям спад в имиграцията в ЕС и нетната миграция в ЕС (имиграция минус емиграция) след референдума и това се ускори след 2020 г. поради края на свободата на движение.

Но има големи увеличения на нетната миграция от останалия свят от 2020 г. насам.Имиграционната система след Брекзит влезе в сила през януари 2021 г.

Съгласно тази система гражданите на ЕС и извън ЕС трябва да получат работни визи, за да работят в Обединеното кралство (с изключение на ирландските граждани, които все още могат да живеят и работят в Обединеното кралство без виза).

Двата основни фактора за увеличаването на имиграцията извън ЕС от 2020 г. насам са работните визи (особено в здравеопазването и грижите) и чуждестранните студенти.
Университетите в Обединеното кралство започнаха да приемат повече чуждестранни студенти извън ЕС, тъй като финансовото им състояние се влоши.

Повторното въвеждане на правото на чуждестранни студенти да останат и работят във Великобритания след дипломирането си от правителството на Борис Джонсън също направи Обединеното кралство по-привлекателно за международните студенти.

Последвалите консервативни правителства намалиха правата на хората с работни и студентски визи да водят зависими лица и тези ограничения бяха запазени от лейбъристите.

Пътуване

Свободата на движение приключи с Брекзит, засягайки и туристите и пътуващите по работа.

Притежателите на британски паспорти вече не могат да използват ленти "EU/EEA/CH" на гранично-пропускателните пунктове на ЕС.

Хората все още могат да посещават ЕС като турист за 90 дни за всеки период от 180 дни, без да се нуждаят от виза, при условие че имат най-малко три месеца, оставащи в паспортите им към момента на завръщането им.

Гражданите на ЕС могат да останат в Обединеното кралство до шест месеца, без да се нуждаят от виза.

На хоризонта обаче се задава по-голяма промяна по отношение на пътуванията.
През 2025 г. ЕС планира да въведе нова електронна система за влизане и излизане (EES) - автоматизирана ИТ система за регистриране на пътници от страни извън ЕС.

Това ще регистрира името на лицето, вида на документа за пътуване, биометричните данни (пръстови отпечатъци и заснети изображения на лицето) и датата и мястото на влизане и излизане.

Той ще замени ръчното подпечатване на паспортите. Въздействието на това е неясно, но някои в туристическия сектор изразиха опасения, че потенциално може да добави към граничните опашки, когато хората напуснат Обединеното кралство.

EES трябваше да бъде въведен през ноември 2024 г., но беше отложен за 2025 г., като все още не е определена нова дата за внедряване.

А шест месеца след въвеждането на EES ЕС заявява, че ще въведе нова Европейска система за информация и разрешаване на пътувания (ETIAS). Гражданите на Обединеното кралство ще трябва да получат разрешение от ETIAS за пътуване до 30 европейски държави.

Разрешението от ETIAS ще струва €7 (£5.90) и ще бъде валидно до три години или до изтичане на нечий паспорт, което от двете настъпи първо. Ако хората получат нов паспорт, те трябва да получат ново разрешение за пътуване от ETIAS.

Междувременно Обединеното кралство въвежда своя еквивалент на ETIAS за граждани на ЕС от 2 април 2025 г. (въпреки че ирландските граждани ще бъдат освободени). Разрешението за Обединеното кралство -електронно разрешение за пътуване (ETA) - ще струва £16.

Закони
Правният суверенитет - способността на Обединеното кралство да създава свои собствени закони и да не се налага да следва тези на ЕС - беше друго важно обещание за кампанията за референдум за Брекзит.
За да сведе до минимум смущенията веднага след Брекзит през 2020 г., Обединеното кралство включи хиляди закони на ЕС в законодателството на Обединеното кралство, ставайки известно като "запазено право на ЕС".
Според последното преброяване на правителството е имало 6901 отделни части от запазеното законодателство на ЕС, обхващащи неща като работно време, равно заплащане и екологични стандарти.

Предишното консервативно правителство първоначално определи краен срок до края на 2023 г. за премахване на тези закони на ЕС.

Но с толкова много законодателство, което трябваше да се вземе предвид, имаше опасения, че няма достатъчно време за правилно преразглеждане на всички закони.

През май 2023 г. Кеми Баденок - министърът на търговията по това време - обяви, че само 600 закона на ЕС ще бъдат прекратени до края на 2023 г., като още 500 закона за финансовите услуги ще изчезнат по-късно.

Повечето бяха сравнително неясни разпоредби и много от тях бяха заменени или станаха неуместни.
Цялото друго законодателство на ЕС беше запазено, въпреки че министрите си запазиха правомощията да ги променят в бъдеще.

Също така, Обединеното кралство промени някои закони на ЕС. Например забрани износа на живи животни от Великобритания за клане и угояване и промени законите на ЕС за генно редактиране на култури.

Брекзитt също даде на Обединеното кралство повече свобода в определени области на данъчното законодателство. На държавите-членки на ЕС е забранено да начисляват ДДС върху образованието съгласно директива на ЕС. Напускането на ЕС позволи на лейбъристите да наложат ДДС върху таксите за частни училища.

Нулева ставка на ДДС за дамски санитарни продукти беше въведена от правителството на Обединеното кралство през 2021 г. Това не би било възможно в ЕС, тъй като Директивата на ЕС за ДДС по това време налагаше минимум 5% данък върху всички санитарни продукти. През април 2022 г. обаче правилата на ЕС се промениха, така че блокът вече позволява нулева ставка за санитарни продукти.

Пари

Парите, които Обединеното кралство изпращаше на ЕС, бяха сред най-обсъжданите и противоречиви въпроси по време на референдума през 2016 г. Особено внимание привлече твърдението на кампанията за напускане, че страната изпраща £350 милиона седмично в Брюксел.  

Според данни на Министерството на финансите, през 2019-2020 г. – последната финансова година преди Брекзит – брутният принос на публичния сектор на Обединеното кралство в бюджета на ЕС е възлизал на £18,3 милиарда, което е приблизително £352 милиона седмично. Въпреки че Обединеното кралство продължи да прави вноски в бюджета на ЕС по време на преходния период, тези плащания официално приключиха на 31 декември 2020 г.  

Важно е да се отбележи, че част от тези средства са се връщали в страната под формата на различни европейски програми. Значителна част беше насочвана към британските фермери чрез Общата селскостопанска политика (ОСП) на ЕС, както и към структурно финансиране – инвестиции, подпомагащи заетостта, уменията и икономическото развитие в по-слабо развитите региони. През 2019-2020 г. тези трансфери възлизаха на £5 милиарда.  

След края на преходния период британското правителство пое ангажимент да замени плащанията по ОСП с финансиране директно от държавния бюджет. Освен това, за да компенсира загубата на европейските структурни фондове, правителството въведе "Фонда за споделен просперитет на Обединеното кралство".  

Друг съществен фактор беше договорената "отстъпка" върху вноските на Обединеното кралство в бюджета на ЕС, която възлизаше на около £4 милиарда годишно – пари, които на практика никога не напускаха страната.  

Въпреки официалното напускане на ЕС, Обединеното кралство продължава да извършва плащания към Съюза в рамките на финансовото споразумение, договорено като част от Брекзит. Министерството на финансите отчита, че между 2021 и 2023 г. страната е внесла нетно £14,9 милиарда, а прогнозите сочат, че от 2024 г. нататък ще трябва да изплати още £6,4 милиарда, разпределени в продължение на години.

Точният размер на бъдещите плащания остава несигурен поради колебанията в обменните курсове.  

Брекзит доведе и до временно спиране на вноските на Обединеното кралство по програмата Horizon – мащабна инициатива за финансиране на научни изследвания в Европа. През 2023 г. обаче страната отново се присъедини към програмата и се очаква да внася около £2 милиарда годишно към бюджета на ЕС за участието си. Исторически, Обединеното кралство е било нетен бенефициент от Horizon, тъй като британските учени са печелили значителен дял от безвъзмездните средства по програмата.  

Разбира се, финансовите аспекти са само една част от последиците от Брекзит. Други ключови области, като риболовните права, селското стопанство и отбраната, също претърпяха значителни промени. А с оглед на амбицията на лейбъристите за промяна в отношенията с ЕС, този въпрос ще остане във фокуса на политическите дебати и анализи за години напред.

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Коментари 25
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

25 коментара
 
- Когато комшията си купи телевизор, ти ме накара да купим, когато си взе нова кола, ти ме накара да купим, а сега какво правим?…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Росен Желязков участва в среща на лидерите на ЕС

Росен Желязков участва в среща на лидерите на ЕС

България Преди 1 час

Дискусиите ще обхванат повишаването на отбранителните способности на съюза

<p>И Сливен обяви грипна епидемия</p>

Сливен обяви грипна епидемия, в три други области удължават противоепидемичните мерки

България Преди 2 часа

Ще бъде преустановен и присъственият учебен процес

Църкви, стаи и езера от сол: Подземното съкровище на Полша (СНИМКИ)

Църкви, стаи и езера от сол: Подземното съкровище на Полша (СНИМКИ)

Любопитно Преди 2 часа

Солната мина „Величка“ е в списъка на световното наследство на ЮНЕСКО

Сняг, дъжд и слънце: С какво време ще започне новата седмица

Сняг, дъжд и слънце: С какво време ще започне новата седмица

България Преди 2 часа

Максималните температури ще бъдат между 4° и 12°

ChatGPT вече ще прави "задълбочени проучвания"

ChatGPT вече ще прави "задълбочени проучвания"

Технологии Преди 2 часа

Включително обширни доклади по сложни теми

,

„Хизбула” обяви кога ще е погребението на Хасан Насралла

Свят Преди 9 часа

„Хизбула“ обяви кога ще е погребението на Хасан Насралла

,

Канада ще подаде иск в СТО срещу тарифите на Тръмп

Свят Преди 10 часа

Това заяви канадски служител.

свещ

Отиде си един от най-добрите гастроентеролози в България

България Преди 10 часа

Тъжната вест съобщиха от „Пирогов”

Тръмп

Шолц и Мерц разкритикуваха митата на Тръмп

Свят Преди 11 часа

Германският канцлер заяви, че блокът има „възможности за действие” като голяма икономическа сила

ботокс

Една от пострадалите от ботокс жени: Не можех да стана от леглото и загубих зрение с едното око

България Преди 11 часа

Седем са вече дамите, потърсили помощ в „Пирогов” след разкрасителна процедура

Доналд Тръмп и Кийт Келог

Кийт Келог: Украйна и Русия ще трябва да направят отстъпки

Свят Преди 11 часа

След завръщането на Доналд Тръмп в Белия дом перспективата за преговори между Москва и Киев се споменава все по-често

,

70 000 българи с ревматоиден артрит искат по-добър достъп до здравни грижи и лечение

България Преди 12 часа

Заболяването е автоимунно и може да доведе до тежка инвалидизация

.

Исканията на учителите: Изплащане на заплатите по установената формула или протест

България Преди 12 часа

На прага на пика на грипа се появи искане ваканция вместо онлайн обучение

.

Стармър прие Шолц в имението Чекърс

Свят Преди 13 часа

Според говорителя на Стармър двамата лидери са обсъдили Украйна и Близкия изток

Снимката е илюстративна

Грипна епидемия във Велико Търново и Сливен от 3 февруари

България Преди 13 часа

До 4 февруари във Варна са на онлайн обучение