Н а 28 март град Мандалай, Мианмар, стана епицентър на мощно земетресение, което се усети чак в Банкок, Тайланд, и според оценки е причинило смъртта на над 3000 души и е ранило хиляди други. Докато спасителните и помощни дейности продължават сред срутените сгради и разрушените пътища, геолозите разкриват подробности за това, което е направило това земетресение толкова опустошително, пише iflscience.
Земетресение тип „свръхсрязване“
Земетресението от миналата седмица, което се случи по протежение на разлома Sagaing, не само беше супер интензивно, но учените смятат, че се е движило и невероятно бързо и далеч. В публикация в LinkedIn, Фредерик Тилман, сеизмолог в GFZ Helmholtz Centre for Geosciences, каза, че това предполага, че сеизмичното събитие е било земетресение тип „свръхсрязване“.
This week's M7.7 earthquake near Mandalay, Myanmar (Burma) had all the makings for a devestating disaster; a major earthquake directly under a major population center.
— Brian Olson 🥥🌴🗳️ (@mrbrianolson) March 30, 2025
I waited a couple days, but here's a short thread of what happened. #earthquake #myanmar pic.twitter.com/EcXTliKs1D
Това е вид земетресение, при което разломът се разкъсва по-бързо, отколкото сеизмичните вълни, които произвежда, могат да преминат през скалата, което води до натрупване и бурно освобождаване на енергия – и то бързо. Тилман го нарече "еквивалентът на земетресението на свръхзвуков самолет" и това може да обясни защо трусовете от земетресението са били усетени на повече от 1000 километра (621 мили) в столицата на Тайланд.
Събитията от тип „свръхсрязване“ обикновено са редки, но стават по-чести при по-големи земетресения. Разглеждайки данните от земетресението в Мианмар с магнитуд 7,7, Тилман и докторантът Фелипе Вера установиха, че "разпространяващото се на юг разкъсване се ускорява до скорост от ~5 km/s, което е много по-бързо от скоростта на срязващата вълна, което показва т.нар. supershear разкъсване".
Тилман и Вера също установиха, че общата дължина на разкъсването на разлома е "над 400 километра", въпреки че по-скорошен анализ от Макс Ван Вик де Врийс, асистент по природни бедствия в университета в Кеймбридж, предполага, че разломът може дори да се е разкъсал почти до 500 километра.
Плитък епицентър
Една характеристика, която играе роля в силата на земетресението, е дълбочината на неговия епицентър.
"Силата на труса от земетресение намалява с увеличаване на разстоянието от източника на земетресението, така че силата на труса на повърхността от земетресение, което се случва на 500 километра дълбочина, е значително по-малка, отколкото ако същото земетресение се беше случило на 20 километра дълбочина", обяснява Геоложката служба на САЩ (USGS),
Данните от USGS показват, че епицентърът на земетресението в Мианмар е бил особено плитък, само на 10 километра под повърхността. Заедно със „свръхсрязване“ характера на земетресението, това помага да се обясни защо трусът е бил толкова интензивен, със сгради, които се срутват, и пътища, които се огъват в цялата страна и в Банкок.
Въпроси без отговор
Все още има много какво да се открие за земетресението от 28 март и тези подробности вероятно ще се появят бавно. Геофизикът от USGS Сюзън Хоу каза пред Science News, че въпреки че Мианмар има сеизмична мрежа, само две от нейните пет основни станции са докладвали данни. Какво се е случило с другите три, не е ясно.
"Станциите може да са били изключени от труса. Но те също може да са били изключени преди труса; не знаем, защото не сме могли да работим там от 2019 г. след военния преврат в Мианмар. Но фактът, че получихме данни от две станции, ми казва, че мрежовият център е все още жив и може да има данни, които все още не сме получили. Това е видът данни, които биха били от решаващо значение както за Мианмар, така и за световната общност", каза Хоу.