П овече от сто души са в неизвестност след двете мощни експлозии в ливанската столица Бейрут във вторник, спасителни екипи издирват оцелели, съобщи Би Би Си. По последни данни на ливанските власти 135 души са загинали, 5 хиляди са ранени. Няколко квартала в района на пристанището са напълно разрушени от взривовете.
Към 5 август посолството на България в Ливан не е получавало информация за пострадали от взрива в Бейрут на 4 август български граждани, съобщиха от пресцентъра на МВнР.
Консулската служба при посолството функционира в нормален режим и е в готовност да окаже евентуално съдействие на нуждаещи се от помощ наши сънародници. За контакт може да бъде използван телефон 00961 5 452 883, както и електронни адреси consular.beirut@mfa.bg и embassy.beirut@mfa.bg. Служителите на посолството остават на разположение за съдействие на всички нуждаещи се български граждани.
Страшни взривове недалеч от посолството на България в Ливан, загинали
CNN drone footage shows some of the devastation caused by the massive explosion in Beirut.
— CNN International (@cnni) August 5, 2020
The blast rocked the Lebanese capital on Tuesday evening, leaving at least 100 dead and thousands injured. https://t.co/jmsnfb3n10 pic.twitter.com/aiWrnVjYoX
Властите обявиха, че се е взривило голямо количество амониев нитрат (вещество, известно и като амониева силитра, използвано най-често като тор в селското стопанство, но също и за направа на бомби). Първоначалните следствени действия са установили години на бездействие и небрежност по отношение на съхранението на силно взривоопасния материал. Премиерът и президентството в Ливан съобщиха, че в продължение на шест години на пристанището са били съхранявани 2750 тона амониев нитрат, без да бъдат спазени необходимите предпазни мерки.
Ръководителите на пристанището и на митническите служби заявиха днес, че до съдебните органи са били изпращани няколко писма с искане опасният материал да бъде премахнат, но не били предприети никакви действия. Шефът на пристанището Хасан Корайтем заяви пред телевизионния канал "О Ти Ви", че материалът е бил съхраняван в склада по силата на съдебна заповед. Той добави, че се е знаело, че материалът е опасен, но не "чак до такава степен".
Парижката прокуратура заяви днес, че при експлозиите в Бейрут са ранени 21 френски граждани и че тя ще започне разследване за неумишлено причиняване на телесни повреди, предаде Франс прес.
Бившият премиер Саад Харири, чийто баща, също бивш премиер, Рафик Харири, беше убит при атентат с камион бомба през 2005 г. в ливанската столица, призова за международно участие в разследването на тази експлозия, която по думите му "отново е убила сърцето на Бейрут".
Губернаторът на провинция Бейрут Марван Абуд съобщи, че нанесените от взрива щети надхвърлят 3 милиарда долара. 300 000 ливански граждани останаха без жилища, а разрушенията, предизвикани от взривната вълна, засегнаха половината столица. Ливанската организация на Червения кръст изгради временни убежища, които могат да приютят до 1000 семейства, пострадали от взривовете.
Тридневен траур в Ливан след взрива и десетките жертви
Ливан се сблъска с най-силната икономическа криза вследствие на взрива в Бейрут, заяви президентът на страната Мишел Аун.
Пред телевизия „Al Arabiya” той сподели, че страната преживява безпрецедентна икономическа криза, а онзи, който стои зад взрива, ще понесе най-тежкото наказание.
Държавният глава призова всички граждани към солидарност и взаимопомощ, за да „преодолеят заедно катастрофалните последици”.
Еврокомисарят за действията при кризи Янез Ленарчич изрази днес от името на ЕС готовност за пълна подкрепа на Ливан. Той съобщи, че ЕС съгласува изпращането на място на 100 пожарникари, със съответното оборудване, обучени за издирване на хора в градски условия. Европейският екип ще работи с ливанските колеги за издирването на оцелели в отломките на разрушенията.
Driving through Beirut shows the scale of damage from the massive explosion at the port area which sent a devastating blast wave across the Lebanese capital https://t.co/CCQdV6mur8 pic.twitter.com/h2jG3b9zTq
— Reuters (@Reuters) August 5, 2020
ЕС е задействал механизма за гражданска защита по искане на Ливан и досега са се отзовали Холандия, Гърция, Чехия, Франция, Полша и Германия. Ливан ще получи данни от европейските спътници за наблюдение, за да се оценят по-лесно щетите от взрива. Заедно сме с Ливан, готови сме да предоставим повече помощ, заявява Ленарчич. Споделяме шока и тъгата от събитията, довели до много жертви и още повече пострадали, допълва еврокомисарят.
Френският президент Еманюел Макрон ще посети утре Ливан, за да се срещне с представители на всички политически сили след експлозиите, които разтърсиха Бейрут, съобщи френското президентство, цитирано от Франс прес. Френският лидер ще се срещне с ливанския президент Мишел Аун и с премиера на Ливан Хасан Диаб в момент, в който Франция демонстрира солидарността си и изпрати хора и материали на ливанските власти, уточни Елисейският дворец.
Ливан е страна с крехък баланс между различните общности, която е преживяла 15 години гражданска война - от 1975 до 1990 г., и е била под сирийско опекунство от 90-те години до изтеглянето на сирийските войски през 2005 г.
Ударената вчера от смъртоносни експлозии страна преминава през най-тежката си икономическа криза от десетилетия, със срив на националната валута и масови уволнения, които от месеци подхранват социалното недоволство. През март Ливан за пръв път в историята си обяви неплатежоспособност. Според международната агенция Стандард енд Пуърс държавният дълг е 92 милиарда долара или близо 170 процента от БВП, едно от най-високите съотношения в света.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!