М узеят "Ян Кунен" в Осс, Нидерландия, е домакин на необичайна изложба. Изложбата "Живей и остави да живее" е съставена от биоизкуство, състоящо се от живи материали, включително противоречиви творби като "Painting and Singing Finger" на Мартин ет ден Боухард, творба от 2004 г., съставена отчасти от разлагащ се пръст, и творбата на Ани Лиу от 2022 г., озаглавена "Сурогатното майчинство. Телата не са фабрики". Последната има за цел да изобрази "свинска матка, която е бременна с човешки фетуси", за да предизвика дискусия за етиката на използването на хора и животни за целите на сурогатното майчинство, пише художничката в своя уебсайт.
In een museum in Oss kun je zien hoe een vinger energie opwekt dankzij het ontbindingsproces https://t.co/bTGUoq51rO
— editienl (@EditieNL) February 28, 2023
"Бързо решаваме, че нещо е мръсно или отпадък, но то често не е такова", казва пресаташето на музея Анемари Баайенс пред Editie NL. Всичко, което умира, може да произведе нещо ново. "Процесът на разграждане генерира енергия. Това е толкова старо, колкото и природата." В музея тази енергия се превръща в звук. "Всъщност няма никаква разлика например с есенно листо, което се разлага. То осигурява хранителни вещества, с които други организми могат отново да живеят ".
Тя казва пред NL Times, че хората, които посещават музейната експозиция, не бива да се фокусират само върху шокиращия ѝ ефект. Вместо това Баайенс иска изкуството да се разглежда в по-широк контекст. Музеят е базиран в Осс и отбелязва, че друга организация от Осс, Органон, е сред първите, които през 1923 г. започват производство на инсулин и хапчета за контрол на раждаемостта през 1962 г. Компанията е създадена преди 100 години от производителя на месо Саал ван Цваненберг, когато се опитва да реши какво да прави с панкреасите на закланите от него животни. Това довежда до разработването на инсулина.
De 𝗦𝗰𝗼𝗯𝘆-𝘄𝗼𝗿𝗸𝘀𝗵𝗼𝗽 van a.s. zaterdag is bijna 𝘃𝗼𝗹𝗴𝗲𝗯𝗼𝗲𝗸𝘁, er zijn nu nog maar een paar plekken vrij. Wil je nog meedoen? Meld je dan nu snel aan via: info@museumjancunen.nl en vermeld daarin je naam en telefoonnummer. Vol=vol pic.twitter.com/lzaZRxJnj9
— Museum Jan Cunen (@museumjancunen) March 2, 2023
Свободата, използвана от тази компания при създаването на инсулина, е същата, която художниците използват при създаването на произведенията на изкуството, използвани в изложбата, казват от музея. Една от представените художнички, Джалила Есаиди, показва творбата си, наречена Mestic, която изобразява пет чаши с оборски тор, които се превръщат в биопластмаса. Преди десет години художничката създава "Непробиваема кожа", изобразяваща ин витро човешка кожа, подсилена с паяжина, която теоретично може да спре куршум, изстрелян от 22-калиброва пушка. "Повишеното излагане на насилие чрез новините и други източници на (социални) медии манипулира чувството ни за безопасност. Това поражда култура на страха", казва художничката в своя уебсайт.
Проектът на художника Мартин ет ден Боухард "Painting and Singing Finger" използва електрическите сигнали, създадени от разпадащ се пръст, за да произвежда звуци и компютърни изображения. Той получава пръста, който използва за своята творба, от приятел, който го е загубил при злополука. Болниците не се отказват просто така от части на тялото, така че първо е трябвало да убеди комисията по етика. "Те казаха: ако пациентът няма възражения и хирургът даде разрешение, тогава е позволено", казва творецът.
От известно време Ет ден Боухард работи с живи материали. Той забелязва, че не всички реагират с ентусиазъм на неговите био-изделия. "Тази форма на изкуство е много чувствителна. Някой, който е имал спонтанен аборт, намира работата ми за твърде конфронтационна. Но изкуството трябва да поставя въпроси. Намирам етичния въпрос за интересен."
Музеят се надява, че изложбата ще накара хората да се замислят, казва Баайенс. "Има безумни скокове, но започваш да се чудиш: може ли да се получи по този начин? И понякога това, което изглежда като наистина безумна идея, е началото на нещо революционно."
Изложбата „Живей и остави да живее” ще остане в музея „Ян Кунен” до 29 май.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!