Г игантската градушка, връхлетяла Жирона в Северозападна Испания през 2022 г., е била подхранвана от изменението на климата, като морската гореща вълна е спомогнала за засилването на бурята, при която е загинало малко дете.
(Във видеото: В борба с градушките: Започват денонощни дежурства на ракетните площадки у нас)
Всички тези фактори в комбинация са подпомогнали формирането на смъртоносна, рекордна градушка в Испания, показва ново проучване.
Градушката с големина на бейзболна топка удари Североизточна Испания през август 2022 г., като рани 67 души и уби 20-месечно момиченце. Видеозаписи на бурята показват ледени топки с ширина до 4,7 инча (12 сантиметра), които падат от небето, чупят прозорци на автомобили и нанасят материални щети.
La pedregada/bombardeig d'aquest vespre.#Forallac@MeteoMauri @TomasMolinaB @eltempsTV3 pic.twitter.com/RgYJLYPHPn
— Morgana (@Morgana_50) August 30, 2022
За да разберат по-добре събитието, изследователите провеждат компютърни симулации, за да предвидят въздействието на градушката при различни условия. Те установиха, че допълнителната атмосферна енергия и влагата от морската топлинна вълна в Средиземно море са засилили градушката и са спомогнали за образуването на огромните ледени късове, се посочва в проучването, публикувано на 22 март в списание Geophysical Research Letters.
Градушките са били най-големите, регистрирани някога в страната, а смъртният случай е първият пряк смъртен случай от градушка в Европа от повече от 25 години насам. Съавторът на изследването Карлос Калво-Санчо, докторант, който изучава суровите метеорологични условия в Университета на Валядолид в Испания, заяви пред Live Science, че според него градушката сега е основната заплаха за Европа от суровите метеорологични условия.
Въпреки че градушката с ширина 4,7 инча счупи рекордите в Испания, изследователите са регистрирали още по-големи примери на други места. Например в Италия през 2023 г. е регистрирана градушка с диаметър 7,5 инча (19 см), а рекордът на САЩ е градушка с ширина 8 инча (20,32 см), паднала в Южна Дакота през 2010 г.
Massive heat wave and a supercell thunderstorm caused deadly, baseball-sized hailstones to rain down on Spain https://t.co/sEVZcN7ivb
— Live Science (@LiveScience) April 23, 2024
Градушката се образува от замръзнали дъждовни капки, които се носят високо в студените части на атмосферата от възходящите потоци по време на гръмотевични бури, според Националната лаборатория за силни бури към Националната океанска и атмосферна администрация. Според Националната метеорологична служба градушката в Испания е била част от суперклетъчна гръмотевична буря, която има дълбок и устойчив въртящ се възходящ поток, наречен мезоциклон. Това дава на градушката повече време да натрупа нови водни капки и да се увеличи, преди да падне обратно на Земята.
За да симулират градушка, изследователите разглеждат повече от 150 доклада за големи градушки, събрани между 1940 и 2022 г. Те установяват, че премахването на морската гореща вълна като фактор означава, че вероятността за поява на гигантска градушка е по-малка, се посочва в проучването.
Морската гореща вълна включва постоянна аномалия с по-високи температури на морската повърхност в продължение на поне пет дни. В този случай Западното Средиземно море е било с 5,89 градуса по Фаренхайт (3,27 градуса по Целзий) по-горещо от нормалното в продължение на шест седмици през лятото на 2022 г., когато се е случила градушката, според проучването.
С оглед на климатичните промени, които повишават температурата на морската повърхност, екипът проучва и каква роля може да е имал човекът за градушката. За тази цел те сравняват условията с тези на прединдустриалния климат.
"Когато ресимулирахме събитието, видяхме, че размерът на градушката е по-малък [в прединдустриалните условия], отколкото в настоящите условия", казва Калво-Санчо.
Това не е първото проучване, което свързва изменението на климата с размера на градушките и силата на градушките. Проучване от 2017 г., публикувано в списание Nature Climate Change, е един от няколкото примера, които прогнозират, че предстоят по-чести събития с по-големи градушки.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!