О скарите в света на храните – наградите "Джеймс Биърд" – бяха раздадени в понеделник вечер на много готвачи и ресторанти, отразяващи култури и региони, които отдавна са били пренебрегвани при почитането на кулинарни постижения в Съединените щати.
В Dakar NOLA, носителят на наградата за най-добър нов ресторант, главният готвач Серин Мбайе смесва своите западноафрикански корени със съставките на Ню Орлиънс в модерно сенегалско дегустационно меню.
These chefs and restaurants are the 2024 James Beard Award winners https://t.co/wbJHq96Euv
— CTV London (@CTVLondon) June 12, 2024
„Винаги съм знаел, че Западна Африка има какво да каже“, каза Мбайе на церемонията по награждаването в Лирик Опера в Чикаго, въпреки че готвеше класическа креолска и френска кухня в други ресторанти. „Това ме поддържаше.“
Победителят в категорията за ресторант, Langbaan в Портланд, Орегон, трансформира класическа тайландска храна със съставки от тихоокеанския северозапад в петстепенно меню за дегустация.
Победителят в категорията з готвач Майкъл Рафиди посвети наградата си на палестинския народ по целия свят в речта си за приемане. Креативните обрати на Рафиди към традиционната арабска кухня в Алби, неговия ресторант във Вашингтон, окръг Колумбия, който е отличен със звезда Мишлен, са вдъхновени от корените на семейството му в Рамала.
Победителите за 2024 г. носят наследство от цял свят - Филипините, Мексико, Япония, Перу, Виетнам, Сенегал - на масите в Съединените щати. Тазгодишните награди носят признание и на ресторанти в много по-малки градове и щати, които досега не са били признавани с наградите "Джеймс Биърд".
За някои победители наградите изглежда представляват кулминацията на случайна промяна на курса.
These chefs and restaurants are the 2024 James Beard Award winners | Click on the image to read the full story https://t.co/rsRrvbnZOu
— WCVB-TV Boston (@WCVB) June 12, 2024
Масако Моришита израства в Япония и в крайна сметка се премества във Вашингтон, окръг Колумбия, за да бъде мажоретка на Washington Commanders. Ацуко Фуджимото пристигна в Портланд, Мейн, преди 23 години от Токио без професионален опит в кухнята.
Те изковаха нови кариери в света на кулинарията.
„Уау, това е най-смелата ми сбъдната американска мечта“, каза Моришита, която получи наградата за изгряващ готвач за нейната японска комфортна храна в Perry's, стар ресторант от десетилетия в квартал Адамс Морган в окръг Колумбия, който беше възроден под управлението на Моришита.
Фуджимото от Norimoto Bakery в Портланд, Мейн, получи наградата за изключителен пекар.
- Предизвикателни времена
Много от предизвикателствата, пред които е изправена ресторантьорската индустрия — и по-широката култура — бяха разгледани по време на вечерта: изменението на климата, устойчивостта, приобщаването и психичното здраве.
Шепа отличени получиха награди за постижения в понеделник вечерта. Тази група включваше легендарната кулинарна писателка, редакторка, романистка и телевизионна личност Рут Райхл, която е работила като кулинарна критичка в The New York Times и главен редактор на Gourmet Magazine и е отличена за цялостно творчество.
Райхл благодари на фондация "Джеймс Биърд" и събралите се светила от света на храните за трансформацията на американската хранителна култура, която е видяла през живота си.
„Вие променихте начина, по който се храним, създадохте вкусна революция и свят, в който хората най-накрая, най-накрая разбират, че храненето е етичен акт и че изборът ни на храна наистина има значение. Това ми дава надежда за бъдещето“, каза тя.
Преди церемонията, която беше предавана на живо чрез уебсайта Eater, Райхл беше попитана на червения килим на събитието за произхода на термина „Оскар в света на храните“. За нейна изненада ѝ беше казано, че тя го е измислила в доклада си от първите награди преди повече от три десетилетия.
Фондацията с нестопанска цел "Джеймс Биърд" е създадена през 1986 г., малко след смъртта на „пионера в храненето“ Джеймс Биърд, „за да отпразнува, подкрепи и издигне хората зад културата на хранене в Америка“. Първата церемония по награждаването се проведе през 1991 г.
Биърд беше домакин на „Обичам да ям“, първата програма за храна по мрежовата телевизия през 1946 г. и беше наречен „Деканът на американската кулинария“ от Ню Йорк Таймс през 1954 г.
Фондацията, която беше изправена пред противоречия през последните години, през 2022 г. въведе нови политики и процедури и нов етичен кодекс, предизвикани от критики за липса на разнообразие и обвинения за лошо поведение на главните готвачи. Миналата година процесът на проверка на поведението на готвачите доведе до собствени противоречия .
Някои от победителите от вечерта изразиха надежда, че промените в индустрията ще продължат да подобряват кулинарната култура.
„Единствената ми надежда, докато стоя тук днес, е, че можем да продължим като индустрия да правим правилното нещо. Можем да продължим да търсим разнообразие и приобщаване и екипи, ръководени от жени, като неща, които са изключително ефективни“, каза Грегъри Гурде, който спечели третата си награда „Джеймс Биърд“ за три години в понеделник, като взе наградата за най-добър готвач.
Гурде говори за преместването си в Портланд, Орегон, през 2008 г. от Ню Йорк, напускането на рехабилитацията рано, „счупен и нещастен“ и намирането на целта си като готвач, създаващ център за хаитянската култура в своя ресторант Kann.
„Надявам се, че ако можем бавно да продължим да правим правилното нещо, следващото поколение ще го има малко по-добре от нас, а поколението след това ще го има дори по-добре от тях. И можем просто да се отървем от тази травма на поколението, която ни засяга и ни държи заложници в нашата индустрия.“
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!