Н аграден разбивач на кодове от Втората световна война, който прекарва младостта си в дешифриране на вражески съобщения в Блечли Парк, почина на 101-годишна възраст, пише ВВС.
Шарлот „Бети“ Уеб MBE ( Най-превъзходният орден на Британската империя), която беше сред последните оцелели разбивачи на кодове от Блечли, почина в понеделник вечерта, потвърди Асоциацията на женския кралски армейски корпус.
Уеб от Уайтъл в Уостършир се присъедини към операциите на базата в Бъкингамшир на 18-годишна възраст, като по-късно помага за дешифрирането на японски кодове в Пентагона в САЩ. Тя беше удостоена с най-високото отличие на Франция - Legion d'Honneur- през 2021 г.
Асоциацията на женския кралски армейски корпус описва Уеб като жена, която „вдъхновява поколения жени в армията“.
All at GCHQ are deeply saddened today to learn of the passing of @BletchleyPark codebreaker Charlotte ‘Betty’ Webb MBE at the age of 101.
— GCHQ (@GCHQ) April 1, 2025
🧵 [1/3] pic.twitter.com/5kXJJixDiJ
Историкът и писателят д-р Теса Дънлоп, заяви, че е била с нея в последните й часове.
Описвайки Уеб като „най-добрата“, тя написа в X: „Имах късмета да я държа за ръка вчера, докато тя нежно се плъзгаше към друг свят. Тя е една от най-забележителните жени, които някога съм познавала“.
Уеб сподели пред BBC през 2020 г., че „никога не е чувала за Блечли“, военновременния британски център за разбиване на кодове, преди да започне работа там като член на ATS (Помощната териториална служба).
Майка й я е била научила да говори немски като дете и тя си спомня, че преди да бъде назначена, е била „доведена в имението [в Блечли], за да чете Закона за официалните тайни“.
„Осъзнах, че от този момент нататък нямаше начин да обясня на родителите си къде съм и какво правя до 1975 г., когато ограниченията бяха премахнати“, спомня си тя.
Тя щеше да казва на семейството, в което е отседнала, че е секретарка.
След края на войната в Европа през май 1945 г. тя преминава в Пентагона, след като е прекарала четири години в Блечли, където анализирането на германските комуникации се е оказало жизненоважно за военната машина на съюзниците.
В Пентагона тя перифразирала и транскрибирала вече декодирани японски съобщения. Тя каза, че е била единственият член на ATS, изпратен във Вашингтон, което описва като „огромна чест“.
След окончателната победа на съюзниците Уеб отделила няколко месеца, за да се върне в Обединеното кралство, където започнала работа като училищен секретар в Шропшир.
I am deeply saddened to hear of the passing of Betty Webb MBE— Bletchley Park codebreaker, ATS veteran, and lover of life.
— Dr Helen Fry | WWII Historian (@DrHelenFry) April 1, 2025
She was a wonderful inspiration, had such a sense of humour, and we all fell in love with her!
Betty, you will be sorely missed, but always remembered.🕊️ pic.twitter.com/kt0drXiiZZ
Главният учител там също работил в Блечли, така че бил наясно с нейния професионализъм, докато други бъдещи работодатели, както тя си спомня, били изправени пред трудността да разберат предишната й работа поради изискванията за секретност.
През 2021 г. Уеб беше една от 6000 британски граждани, които получиха Почетния легион след решение на президента Франсоа Оланд през 2014 г., с което бяха признати британските ветерани, оказали помощ за освобождаването на Франция.
През 2023 г. тя и племенницата й са били сред 2200 души от 203 страни, поканени в Уестминстърското абатство, за да присъстват на коронацията на крал Чарлз III.
Същата година тя отпразнува 100-ия си рожден ден в Блечли Парк с тържествено парти.
Тя и гостите й бяха почерпени с прелитане на бомбардировач Ланкастър. Тогава тя казва: „Беше за мен - невероятно нали? За малката мен.“