Н ай-малко 42 души са загинали при днешното земетресение в Индонезия, предаде ДПА, като се позова на властите.
Трусът с магнитуд 6,2 удари остров Сулавеси.
Силното земетресение събори десетки къщи, затрупвайки много хора. Повече от 300 сгради са понесли щети или са рухнали.
Ранени са над 600 човека, близо 200 от които - сериозно.
Повече от 15 хиляди души са били принудени да напуснат дома си. Земетресението активира поне три свлачища, блокирайки пътища между тежко засегнатите градове Мамуджу и Маджене.
След основния трус са последвали 26 вторични труса, допълва ТАСС. Пострадалите от труса са около 600 души, добавя агенцията. Около 2000 души в Сулавеси са били принудени да напуснат домовете си.
Разрушени са били над 60 здания, включително сградата с офиса на местния губернатор и хотел. Има и рухнала болница в Мамуджу, където под развалините може би се намират десетина души, посочва ТАСС. Над 300 къщи и други сгради пък са били повредени от труса, допълва Асошиейтед прес.
Епицентърът на земетресението беше на 36 километра южно от окръг Мамуджу в провинция Южно Сулавеси. Дълбочината на труса беше 18 километра, посочва американският Геоложки институт, предаде Асошиейтед прес. Според индонезийски сеизмолози дълбочината е била още по-малка - 10 километра, добавя Ройтерс.
Смята се, че трусът не е предизвикал цунами, но хората по крайбрежните райони са се изтеглили в зони с по-високо надморско равнище.
На три места трусът е причинил свлачища. Главният път между окръзите Мамуджу и Маджене е блокиран от земна маса.
Вчера в района имаше земетресение с магнитуд 5,9.
Няма данни за пострадали български граждани при земетресението в Индонезия, по данни на посолството ни в Джакарта, съобщиха от пресцентъра на МВнР.
Към момента няма опасност от цунами след силния трус, разтърсил региона на град Маджене, Западно Сулавеси. Островът се намира в отдалечен район от столицата Джакарта и на негова територия няма български граждани.
Властите са призовали жителите в районите около епицентъра на земетресението да избягват напукани или повредени сгради и, преди да се върнат в домовете си, да се уверят, че те са сигурни за обитаване.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!