З ак Уилкокс изживял най-хубавите си години, когато бил на 19, пътувайки с раница из Индия. Но през последната седмица от приключението си се прибрал в дома на майка си в Бат, Югозападна Англия. Той бил болен и имал диария в продължение на три седмици, но не осъзнавал, че това може да е нещо много по-сериозно и да се дължи на бактерия, която ще коства живота му.
Зак умира на 40-годишна възраст през 2021 г., само три месеца след като му съобщават, че има рак на стомаха. Майка му, 77-годишната Ребека Уилкокс, вярва, че ракът му е причинен от инфекция, причинена от стомашно-чревна бактерия - Helicobacter Pylori, за която след резултатите от биопсията тя подозира, че е прихванал по време на пътуванията си в Индия преди години.
Zak Wilcox died three months after being diagnosed with stomach cancer, believed to have been caused by a bug he caught in India 20 years ago.https://t.co/6C3RY7vjUQ
— ITV News West Country (@itvwestcountry) June 30, 2022
"Ако знаеше, че трябва да си направи тест за H. pylori при завръщането си от Индия, където над 80% от населението носи тази бактерия, днес той все още щеше да е тук. Бактерията стои в лигавицата на стомаха в продължение на години, понякога десетилетия, преди да стане фатална. Симптомите на рака на стомаха или не съществуват, или са толкова леки, че хората ги приемат за лошо храносмилане, докато не стане твърде късно", казва майката на четири деца пред Mirror.
Данните сочат, че в световен мащаб приблизително 90% от случаите на рак на некардиума - основната част на стомаха - се дължат на инфекция с H. pylori, според Националната медицинска библиотека. Центърът за контрол и превенция на заболяванията отбелязва, че H. pylori е една от най-разпространените хронични бактериални инфекции в света. Около две трети от населението на планетата е заразено с нея, като тя е по-разпространена в развиващите се страни, например в Азия и Южна Америка.
Изглежда, че краткосрочните пътници са изложени на нисък риск от заразяване с тази бактерия, която най-често се хваща от храна и вода, замърсени с фекалии, но бившите емигранти и дългосрочните пътници могат да бъдат изложени на по-голям риск. Според Националния институт по рака хроничната инфекция от този вид причинява дълготрайно възпаление, което може да доведе до някои видове рак.
След ухапване от бездомна котка: Мъж се заразил с неизвестна досега бактерия
Въпреки това Агенцията за здравна сигурност на Обединеното кралство (UKHSA) твърди, че тъй като H. pylori е инфекция, която се среща както в Обединеното кралство, така и в чужбина, понастоящем няма данни, които да сочат, че пътуването е рисков фактор за развитие на инфекцията. Ребека казва, че синът ѝ е бил съвестен по отношение на хигиената и е знаел, че трябва често да си мие ръцете, когато е пътувал с раницата, и е следил да не пие вода от чешмата. По онова време той е смятал, че е хванал бактерията от храната там - тъй като тя може да се измие в чешмяната вода.
Прехвърляйки се 20 години назад, Ребека си спомня, че в периода от 2015 до 2019 г., когато Зак се преместил отново при майка си, той се оплаквал от лошо храносмилане с храни, с които никога не е имал проблеми, като например мекици. След това през септември 2020 г. Зак, който е софтуерен инженер, започнал да изпитва по-силни болки в стомаха.
Ребека разказва, че личният лекар не му дал нищо, но когато се върнал на следващия месец през октомври 2020 г., го записали за ендоскопия за януари 2021 г. Но към ноември той бил откаран в болница с ужасяващи болки. Поставили му морфин и му направили различни изследвания, които три седмици по-късно показали, че има рак на стомаха. Той така и не стигнал до ендоскопията, тъй като вече умирал.
Смъртоносна ядяща мозъци амеба в САЩ: Втора жертва за две седмици
"Беше напълно опустошително. Когато чух, че има рак, все едно ме удариха с бейзболна бухалка по корема. Не можех да повярвам - на пръв поглед той беше здрав и в добра форма, хранеше се добре и пиеше само в компания. Беше ужасно", казва Ребека.
Лекарите казали на Зак, че му остават между два и пет месеца живот, и го посъветвали да не се подлага на химиотерапия, която би увредила имунната му система, ако му се наложи да се оперира. В резултат на рака "добрият, забавен, блестящ" син на Ребека станал слаб, след като загубил тегло с тревожни темпове. Той дори носи скоби, за да придържа панталоните си.
"Беше много агресивен. Той губеше тегло с такава скорост. Изчезваше пред очите ни, беше уморен през цялото време. Ставаше все по-слаб и по-слаб. За Нова година му купихме електрически скутер, за да се придвижва, той просто ставаше все по-зле и по-зле", продължава пенсионираната майка на четири деца.
Мистерията на бактериите, живеещи в туморите
Ракът блокирал стомаха му и затова през януари 2021 г. той се подложил на операция за отстраняването на образуванието - в момент, когато болниците не са можели да приемат посетители на фона на блокирането от COVID-19. След операцията те решили, че има резултат, само че той се прибрал у дома, за да умре няколко седмици по-късно.
След внезапната му и опустошителна смърт на 9 март те се борили да бъде направена биопсия, за да видят дали ракът на Зак е генетичен, както са предполагали. Това било изпитание за членовете на семейството, които се страхували, че някой от тях може да е следващият. Но една година по-късно тестовете се оказали отрицателни, а през февруари 2022 г. семейството получило положителна оценка.
Ребека вярва, че ако Зак си е направил HP тест, когато се е върнал от пътуването си и ако те са били налични по онова време, изходът за семейството ѝ е щял да бъде съвсем различен. Оттогава тя е започнала кампания за повишаване на осведомеността относно теста за 7 паунда, който може да открие бактерията. Тестът е достъпен в Националната здравна служба.
„Зомби вируси“: Древните болести, които изменението на климата ще възкреси
"Знам, че един тест можеше да го спаси. Това е разумен тест с антибиотици за лечение. Те [правителството и агенциите] не предупреждават за това в съветите за пътуващи. Предупреждават ви за конкретни райони, ако се нуждаете от хапчета за малария, и ви предупреждават за диария... Тази бактерия бавно разяжда стомаха и се заравя в лигавицата, не обича стомашната киселина, така че може да не знаете, че го имате", твърди тя.
"Ако само го бяха предупредили за опасностите от тази бактерия, която СЗО обяви за канцероген от клас 1, със сигурност щеше да си направи тест за него и сега щеше да е тук. Някоя проста информация щеше да спаси живота му. Но не е имало никаква информация и той си е отишъл. От името на Зак искам да информирам другите, че един евтин тест може да спаси живота им", добавя майката на Зак.
Ребека намира утеха в повишаването на осведомеността за бактерията, тъй като синът ѝ винаги е бил щастлив да дава своя принос. Той обичал да помага на хората и работел по софтуер в помощ на слепите, като превеждал онлайн текст на Брайлова азбука. Бил е запален по въпросите на околната среда и е бил донор на органи, но поради рака не е могъл да ги дари след смъртта си.
Коя е бактерията, която живее в организма на всеки втори човек
"Той искаше да прави добро. Имаше донорска карта, защото искаше да помага на другите. Това е неговият начин да го направи. Моля, правителството да гарантира, че НЗС и съответните подкрепяни от правителството органи ще включат предупреждения за рисковете от заразяване с HP и за наличието на евтини тестове на всички сайтове, предоставящи здравни съвети за пътуващи, и ще ги публикуват широко, където е възможно, в цялата НЗС", добави Ребека.
UKHSA работи с комитети като Националния институт за здравеопазване и високи постижения в областта на грижите (NICE) за разработване на насоки за тестване. Въпреки че не се препоръчва тестване на всеки пътуващ за тази инфекция, настоящите насоки съветват лекарите да тестват за H. pylori лица със симптоми, които не успяват да се справят със стандартните режими за потискане на стомашните киселини, и лица от високорискови или ендемични държави.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!