Ч овешка кожа - най-големият от всички органи на тялото, съставен е от слоеве ектодермална тъкан и предпазва нашите мускули, кости, връзки и вътрешни органи. Кожата е също и първата линия на защита срещу атакуващите патогени. Тя е пряко свързана и с усещанията, изпращаща сигнали до мозъка за света около нас. Човешка кожа е жизнено важна за нашето оцеляване, сложна и деликатна по свой начин. Заболяванията на кожата могат да нарушат важни функции на организма и дори да доведат до смърт, ако не се лекуват правилно. Немеланомният рак на кожата е петото най-често срещано заболяване в света.
Документалният филм, озаглавен “Skin Cancer”, продуциран от Роланд Вьорнер, раказва за най-големия орган в човешкото тяло. Премиерата на филма се състоя през януари 2020 г., разказва порталът Voice of America (VOA).
Джанет Чейн е израснала на Запад, а днес живее в Южна Калифорния.
Тя обичала да придобива тен на открито. Днес плаща цената за безбройните часове излагане на слънце. За втори път в живота си тя има лезия по кожата, която е диагностицирана като базалноклетъчен карцином.
“Много е хубаво да имаш тен. Очевидно е, че си много по-привлекателен и със сигурност изглеждаш по-атлетичен, когато имаш тен”, казва Джанет Чейн.
VOA: И така, какви неща правехте, за да постигнете перфектния тен?
Джанет Чейн: Ами излежавах се на слънце, плувах, но и работех върху тена си, това е важно.
VOA: Носехте ли слънцезащитен крем?
Джанет Чейн: Не, никога не съм носила слънцезащита.
Не знам, кога се е появил слънцезащитният крем, но през 40-те и 50-те години на миналия век и доста време след това не е съществувал такъв. Но идеята беше да имаш добър загар, така че понякога използваш козметика, за да предизвикаш още по-голям загар, казва жената.
В някои части на света тенът се смята за привлекателен... за модно решение. Хората често се отправят към плажа, за да създадат перфектната илюзия за добро здраве, или още по-лошо - използват солариуми или слънчеви лампи, за да потъмнят кожата си.
Д-р Хал Вайцбух е хирург, професор по медицина и директор на дерматологията в дерматологичния център в Калабасас, Калифорния. Той диагностицира и лекува кожни заболявания.
Вайцбух обяснява как кожата ни бавно се променя с течение на времето.
“Обикновено хората с по-светла кожа от европеидната раса са от Европа, тяхната кожата никога не е развила способността да се предпазва от много слънце. Ако погледнете хората, които живеят около екватора, кожата им е по-тъмна, защото има повече меланин и пигмент. Това я прави по-устойчива на увреждане от слънцето”, разказва лекарят.
Когато кожата е изложена на слънчева светлина, дълбоко в епидермиса протичат реакции, които се проявяват под формата на тен.
Когато ултравиолетовото лъчение достигне до клетките в кожата, те реагират, чрез създаване на пигмент, за да предпазят кожата от допълнителна радиация, допълва той.
Повече по темата гледайте във видеото.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!