О съденият за геноцид и военни престъпления бивш политически лидер на босненските сърби Радован Караджич съди правителството на Великобритания за нехуманно отношение поради ограниченията в неговата затворническа килия, по-специално невъзможността да използва лаптоп, съобщава босненското издание „Дневни аваз“. Съдебният иск е за 50 000 британски лири за „нарушаване на човешките права“.
Караджич се намира в затвора „Олбъни“ на остров Уайт в протока Ла Манша на юг от Англия и твърди още, че му е забранено да общува на родния си език. (Видеото е архивно.)
Те още са някъде там! В масовите гробове с гниещи останки и кости без памет
Миналата седмица той се яви в съда посредством видеовръзка, за да заведе дело срещу държавния секретар по правосъдието на Великобритания Шабана Махмуд. Ако спечели, данъкоплатците ще трябва да платят разноските му, както и други правни такси.
"Дневни аваз" припомня, че през 2021 г. дъщеря му Соня Караджич-Йовичевич заяви, че той е бил държан в „нездравословни“ и „нецивилизовани“ условия, след като е бил преместен на остров Уайт. „Що се отнася до физическите условия, в които е настанен, те са недопустими. Ако добавим към това факта, че се намира в сграда, пълна с канцерогенен азбест, който е забранен в целия свят, става ясно в какво състояние се намира“, каза тя пред новинарската агенция на Република Сърбия СРНА. Според нея прехвърлянето му на острова е направено умишлено, като допълни, че на Караджич са отнети книгите и компютърът му и че той вече не може да ползва родния си език и да има допир до своята култура.
Осъдиха Радован Караджич на доживотен затвор
Караджич, който се укриваше от международното правосъдие в продължение на 13 години, беше арестуван от сръбските специални служби в предградие на Белград през юли 2008 г. и предаден на Трибунала в Хага. Процесът започна в Международния трибунал за бивша Югославия на 26 октомври 2009 г. През март 2016 г. съдът осъди Караджич на 40 години затвор, признавайки го за виновен за геноцид в Сребреница, както и за военни престъпления и престъпления срещу човечеството при 44-месечната обсада на Сараево, вземането на миротворци на ООН за заложници и етническото прочистване с цел прогонване на хървати и босненски мюсюлмани от редица райони в Босна. Международният остатъчен механизъм за криминалните трибунали намери присъдата за твърде мека през 2019 г. и я замени с доживотен затвор, като отказа на бившия президент правото да обжалва решението.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!