Н ека първо да бъде избран председател на НС, да се формират парламентарните групи и веднага след това мога да свикам консултации. Трябва да се спазват конституционните процедури. Това, че не успяват да изберат председател на парламента не е новина. Това заяви президентът Румен Радев, който е на посещение в Баку.
Президентът Радев застава начело на българската делегация на СОР29 в Баку
Той коментира и темата за отношенията ни със Северна Македония, часове след като разговаря с президента на западната ни съседка Гордана Силяновска.
"РСМ трябва да изпълни преговорната рамка и договора за добросъседство. Даваме тон за възможен кооперативен и открит диалог. Надяваме се да бъдем последвани от северномакедонското правителство, а то да работи с медиите, за да не виждаме език на омразата", посочи Радев, цитиран от NOVA.
"Въпрос на добра воля е да се променят текстовете на учебниците по история в РС Македония. Това може паралелно да допринася за изграждане на доверието, иначе хората губят историческо време", смята държавният глава.
Радев се срещна с държавния глава на Република Северна Македония Гордана Силяновска в кулоарите на климатичната конференция на ООН СОР29 в Баку, Азербайджан.
Срещата премина в контруктивен тон и двамата тържавни глави изразиха надежда този дух да премине и в сътрудничеството межди парламентите и правителствата на двете страни, предаде специалният пратеник на БТА Елена Савова.
Срещата е била по инициатива на Силяновска.
Предишната среща между двамата държавни глави бе на 13 септември в София.
Във връзка със срещите си с президента на Азербайджан Илхам Алиев и министър-председателя на Гърция Кириакос Мицотакис, Радев коментира: "България не само съхранява своята роля като незаобиколим фактор по отношение на своята география и стратегическо местоположение, но затвърждава своята роля като инициатор на редица важни проекти, които водят до укрепване на сътрудничеството и разширяват обхвата на възможности не само за България, а и за всички наши партньори и съюзници".
По думите на Радев бъдещето е в преноса на зелен водород, не само на газ. Държавният глава посочи, че е обсъдил с президента Алиев възможността страната ни да се включи активно в преноса на зелена енергия, произведена от възобновяеми източници в Азербайджан.
„Тепърва ще се уточняват възможностите на проекта, но на високо политическо ниво ние го уточнихме. Имахме разговори вчера и с президента Ердоган и министъра на енергетиката на Турция, така че вървим в тази посока, това е много важно за нашето бъдеще“, добави той.
Във връзка с българската декларация за намерение за енергийна свързаност и използване на енергия от възобновяеми източници президентът заяви, че подкрепата се разширява непрекъснато и вече много държави от Източна и Централна Европа се включват в тази инициатива. Той поясни, че с тази инициатива ще може да се преодолее липсата на капацитет между държавите от Източна, Централна Европа и Западна Европа, като отбеляза, че в Югоизточна Европа има много по-високи цени на електричеството от останалата част на Европа.
Освен капацитетът на свързаност, Радев отбеляза като друг акцент преносът на зелена енергия, особено слънчева енергия, от регионите където има повече производство на такава като Азербайджан и Египет, откъдето ще идва подводен кабел към Гърция.
Според Румен Радев България по-бързо и по най-добрия начин трябва да използва природните ресурси, които има като високопланински язовири, за да изгради помпено-акумулаторни хидроцентрали, по подобие на ПАВЕЦ „Чаира“.
„България ще може да стане център за съхранение на зелена енергия за целия регион, а това е изключително важно. Който държи ключа към съхранение на електрическа енергия, произведена от възобновяеми източници, той държи ключа към бъдещето“, посочи президентът.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!