Д нес подписах указа за главен прокурор, след което го поканих в президентството. Ясно изразих своите очаквания за независима и ефективна прокуратура, еднаква за всички. Това каза президентът Румен Радев след среща с Иван Гешев.
Върховенството на закона е фундаментът на демокрацията. България ще просперира, когато започнем да уважаваме и спазваме законите. Това заяви президентът Румен Радев.
Няма да допусна президентът да наруши конституцията. "Ясно изразих своите очаквания за справедливост в основата на която е независимата и ефективна прокуратура, отнасяща се еднакво към всички, нарушили закона. Без огред на участието във властта. Българите очакват развръзка за скритите офшорни сметки, имоти и придобивки на политици зад граница; за корупцията във властта; за безобразното качество на инфраструктурните проекти и ремонти; за грабежа на КТБ. Изясняването на всички виновни лица и възмездието са истинският тест за новия главен прокурор – не селективно посочване на виновни, а всички, престъпили закона, да бъдат наказани. В българския конституционен модел отчетността на главния прокурор приключва с неговия избор, затова обществото ни е чувствително към тази процедура.
Въпросът е в цялостния модел на прокуратурата, в мястото й в съдебната система и във връзката й с други институции – това е трудна тема, непокътната от 30 години, но е особено актуална днес.
Гешев за блестящата кариера и протестите
Затова започвам широк обществен дебат за промени в Конституцията, и ще поканя представители на всички слоеве в обществото . От ефективността на реформите в съдебната система зависи дали ще постигнем справедливост, просперираща обществена среда, и пречупване на корупцията.
Бъдещето ни като нация зависи от нашата зрялост и общи усилия. България ще стане нормална европейска държава, когато обществото осъзнае своята сила и отговорност", съобщи още президентът.
Гешев бе повторно бе избран от Висшия съдебен съвет (ВСС) за поста главен прокурор.
Радев и Нинова избухнаха, Гешев им отговори
Кандидатурата бе върната от президента за ново гласуване във ВСС. След първия вот Радев отказа да подпише указа за назначаването на Гешев.
Президентът ме уведоми за намеренията си. Говорихме по темата за промени в конституцията. Няма какво да кажа повече. Това заяви Иван Гешев след изявлението на президента Румен Радев, в което той заяви, че е подписал указа за назначаването на Гешев за главен прокурор.
„Слушах изявлението на Радев. Аз съм с ясното разбиране, че прокуратурата трябва да е още по-активна и по-активно да отговори на очакванията на българските граждани за повече справедливост. Защото прокуратурата участва в процеса за даване на справедливост. Това, което каза президентът, в по-голямата си част, е очакване на повечето български граждани за повече справедливост. Съзнавам, че обществото очаква това и ще направя всичко възможно да оправдая обществените очаквания”, добави той.
"Прокуратурата е част от съдебната власт и там й е мястото - това е мнението на почти цялата магистратстка общност. Президентът каза, че ще инициира дебат по темата за промяна на Конституцията, но не съм чул конкретно какво следва да бъде променено, защото президентът не каза", допълни Гешев.
След първия отказ на Радев се засегна темата за тълкуване от Конституционния съд (КС) за това как трябва да реагира Висшият съдебен съвет (ВСС) след връщането на избрания за нов главен прокурор Иван Гешев.
Един от сериозните аргументи, че КС трябва да бъде питан, преди да продължи процедурата, е фактът, че допреди три години законът предвиждаше, че когато президентът върне кандидатурата (на избрания за главен прокурор или председател на върховен съд), ВСС задължително започва отначало нова процедура по избор. През август 2016 г. законът бе променен точно в обратния смисъл, макар и с доста усукана и неясна формулировка - върнатата номинация само се прегласува и само ако не събере нужната подкрепа, се започва нова процедура, пише Капитал. Това преобръщане на закона наопаки е направено, без да има съответна промяна в Конституцията, което поставя редица въпроси за смисъла на процедурата и ролята на президента в нея.
Радев обяви, че отказва да подпише указ за назначаването на Иван Гешев за главен прокурор и върна кандидатурата му на ВСС с мотив, че процедурата по избора му е била формална и практически лишена от прозрачност, а отрицателните становища на гражданското общество са били заглушени с "масирана служебна институционална подкрепа". Две седмици по-рано, веднага след избора на Гешев, представляващият ВСС Боян Магдалинчев заяви, че ако президентът върне номинацията, съветът направо ще я прегласува отново, без да отваря нова процедура. Подобно становище изказаха и други от мнозинството на съвета, включително главният прокурор Сотир Цацаров.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!