102

К итай играе сериозна политическа игра и в нейната основа е програмата за инвестиции на Си Дзинпин в глобалната инфраструктура, която заплашва Запада не само икономически.

По-рано тази година първият директен товарен влак от Китай за Великобритания пристигна на гарата в Баркинг, Източен Лондон, доставяйки там контейнери, натоварени с различни потребителски стоки. Влакът, който се казва „Източен вятър“ измина разстояние от 12 000 км, пресичайки границите на 8 държави за 16 дни, което е два пъти по-малко от времето, което е необходимо за доставянето на същите тези стоки по море, пише Том Милър в „Гардиън“ (The Guardian).

Индия и Китай се помириха, индийските войници се изтеглят

Напрежението расте: САЩ готвят санкции и срещу Китай

Китай става глобална сила в задния двор на Европа

После се върна обратно в Китай, доставяйки шотландско уиски, лекарства и детски стоки за гигантските пазари на едро в град Иу, на източното китайско крайбрежие.

Името на влака „Източен вятър“ идва от прочутото изказване от 1957 г. на Мао Цзедун: „Или вятърът от Изток ще победи вятъра от Запад, или вятърът от Запад ще победи вятъра от Изток“.

И докато този влак влезе в полезрението на медиите, по-малко известен е фактът, че през миналата година в Европа от Китай са пристигнали 1702 товарни влака, а това е два пъти повече, отколкото през 2015 г.

Те са част от концепцията за създаване на Нов път на коприната. Изграждайки и финансирайки автомобилни магистрали, железници и пристанища, китайските лидери в буквалния смисъл на думата се стремят към това всички пътища да водят към Пекин.

По географски и икономически мащаб Новият път на коприната значително надхвърля мащабите на този от древността.

На сушата се предвижда строителството на транспортна инфраструктура и индустриални коридори, простиращи се през цяла Средна Азия, Близкия изток и Европа. По вода той включва пристанища и създаването на търговски маршрути, тръгващи от Южнокитайско море на юг през Тихия океан и Индийския океани и Суецкия канал.

Пекин твърди, че към неговата инициатива са готови да се присъединят около 65 държави.

Тази инициатива активно се пропагандира от китайския президент Си Дзинпин, който вече пет години укрепва влиянието на Китай на международната сцена. Новият път на коприната се превърна в централен елемент на неговата „китайска мечта“, която той обяви по време на своята първа публична проява като лидер на Комунистическата партия, когато посети Националния музей на Китай на площад Тянанмън.

Си се закле да осъществи „великото възстановяване на китайския народ“.

През октомври партийните лидери отново ще се срещнат на XIX конгрес, за да решат кой ще управлява Китай през следващите 5 години. Вече е известно, че Си ще запази поста си.

Новият път на коприната е централно звено в националистическата концепция на Си. Финансирайки и изграждайки транспортна инфраструктура, тръбопроводи и електрически мрежи, Пекин се опитва да изплете мрежа от икономически зависимости.

Малко от по-слабо развитите страни могат да игнорират китайските обещания за изграждане на така необходимата им инфраструктура.

Ключовите участъци на Новия път на коприната, като сухопътните товарни маршрути, водещи от Китай за Европа, вече са построени. Обемът на китайските преки чуждестранни инвестиции през 2015-2016 г. е достигнал 30 милиарда долара, а китайските компании са подписали договори за строителство на обща стойност 189 милиарда долара с над 60 държави.

Амбициозната стратегия се сблъсква с множество проблеми, като тероризъм и нестабилност в местата, през които преминава Новият път на коприната.

Нещо повече, товарните композиции, пътуващи между Китай и Европа, могат да се окажат нерентабилни, въпреки значителното спестяване на време за път.

Историческите врагове на Китай, като Индия и Виетнам, пък основателно се страхуват от стратегическите последици от разширяването на китайската инфраструктура. Индийските власти осъдиха строителството на пристанища в Шри Ланка и Пакистан, наричайки ги платформа за военна експанзия и „перлена връв“ около шията на Индия. Военният сблъсък с Китай, който се разрази това лято край спорната граница в Хималаите, още повече усили подозренията на Делхи.

В други части на Азия обаче инфраструктурната дипломация на Китай вече носи дивиденти. Във Филипините президентът Родриго Дутерте в края на миналата година се върна от Пекин с пакет от инвестиционни и търговски договори на стойност 24 милиарда долара и скъса със САЩ.

А Малайзия, чийто премиер Наджиб Разак се нарече „истински приятел“ на Китай, подписа договори на стойност 34 милиарда долара.

Малки държави, като Камбоджа и Таджикистан, също зависят много от Китай, който им доставя най-важните стоки и услуги.

Геополитическата тежест на Китай расте. След края на Втората световна война (1939-1945 г.) господстваща сила в Азиатско-Тихоокеанския регион бяха САЩ, но дипломатическите грешки на новия президент Доналд Тръмп играят в полза на Пекин. Решението на Вашингтон да излезе от Транстихоокеанското партньорство за свободна търговия нанесе удар по американските интереси. Сега Китай се опитва да прокара алтернативно търговско споразумение, без участието на САЩ.

По-рано тази година на Световния икономически форум в Пекин, посветен на Новия път на коприната, премиерът Ли Къцян призова делегатите да се откажат от протекционизма и да приемат вариант за глобална търговия, който китайската пропаганда нарича „Глобализация 2,0“. По-голямата част от него са само гръмки думи, но Китай играе сериозна дипломатическа игра. На този форум присъстваха държавните глави на 30 страни.

Китайското ръководство знае, че предстои да бъде извършена сериозна дипломатическа работа, защото малко държави са готови да повярват в мантрата за „взаимната изгода“. Но неговата пресметлива икономическа дипломация е много по-смела, далновидна и практична в сравнение с политиките на която и да е друга държава.

Един ден вероятно целият свят ще почувства последиците, ако икономическата дипломация на Китай успее да постигне целите си.

Тревожен сигнал в тази насока е съгласието на Cambridge University Press за премахването на 300 статии, критикуващи Китай и само възмущението на международната общност подбуди най-старото британско издателство да се откаже от това свое решение.

Икономическият натиск върху Запада за налагане на китайската версия на политика, мислене и дори история, само ще се увеличава.

Нарастващата мощ на Китай създава огромни икономически възможности, но нейните политически последици могат да се окажат доста разрушителни за Западната цивилизация.  Мао е предсказал, че източният вятър рано или късно ще победи. Ако „кормчията” се окаже прав, то светът скоро ще почувства силата му.

Коментари 102
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

102 коментара
 
- Мамо, кои ядат черен хайвер? - Тези, които ни пращат за зелен!
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
София Вергара и Люис Хамилтън ли са новата светска двойка?

София Вергара и Люис Хамилтън ли са новата светска двойка?

Любопитно Преди 10 минути

Двамата били на обяд в ресторант в Ню Йорк

Разследват баща за блудство с 5-годишната му дъщеря

Разследват баща за блудство с 5-годишната му дъщеря

България Преди 10 минути

Провеждат се разпити на свидетели

Всичко за RedNote– китайската платформа, привлякла "американските TikTok бежанци"

Всичко за RedNote– китайската платформа, привлякла "американските TikTok бежанци"

Свят Преди 34 минути

За два дни към платформата са се присъединили над 700 000 нови потребители

<p>Масов бой в столичен квартал, има арестувани</p>

Масов бой в столичния квартал "Христо Ботев", има арестувани

България Преди 52 минути

Малко след сблъсъците е подаден сигнал и за катастрофа в района

<p>Обявиха предепидемична обстановка в още една област у нас</p>

Обявиха предепидемична обстановка във Видин

България Преди 58 минути

Заболеваемостта там през изминалата седмица е достигнала 198 на 10 000 души население

Асовете на магията идват в София за  „МАГИНАРИУМ“

Асовете на магията идват в София за „МАГИНАРИУМ“

Любопитно Преди 1 час

Магическото шоу ще се проведе на 19 и 20 март в Зала 1 на НДК и ще събере едни от най-добрите илюзионисти от България и света

Нарасна броят на жертвите от пожарите в Лос Анджелис

Нарасна броят на жертвите от пожарите в Лос Анджелис

Свят Преди 1 час

Жителите на Лос Анджелис са предупредени за влошаване на качеството на въздуха

Николас Мадуро

Пуерто Рико моли Тръмп да го защити от Мадуро

Свят Преди 1 час

Коментарите на Мадуро бяха „открита заплаха за Съединените щати и нашата национална сигурност“, казва губернаторът на Пуерто Рико

<p>Кой е Мирослав Боршош?</p>

Кой е Мирослав Боршош, кандидатът за министър на туризма в проектокабинета на ГЕРБ-СДС

България Преди 1 час

Той е носител на Наградата на Столична община за ярки постижения в областта на културата

Здравното министерство забрани износа на определени лекарства

Здравното министерство забрани износа на определени лекарства

България Преди 1 час

Д-р Галя Кондева издаде нова заповед

Джон Хам ще получи наградата „Бухнал пудинг“ за Мъж на годината

Джон Хам ще получи наградата „Бухнал пудинг“ за Мъж на годината

Любопитно Преди 1 час

Наградите се връчват на хора, които имат траен и впечатляващ принос към света на развлеченията.

Петър Дилов

Петър Дилов: Ето кой е най-непознатият министър в проектокабинета "Желязков" (Биография)

България Преди 1 час

40 годишният икономист работи в Българската народна банка от 2011 г.

<p>Кой е Жечо Станков?</p>

Кой е Жечо Станков, кандидатът за министър на енергетиката в проектокабинета на ГЕРБ-СДС

България Преди 1 час

Той е магистър по икономика от университет Regensburg, Германия

<p>Ето кого предлага&nbsp;Мицотакис&nbsp;за следващ президент на Гърция</p>

Мицотакис предлага Константинос Тасулас за следващ президент на Гърция

Свят Преди 2 часа

Мандатът на настоящата президентка Катерина Сакеларопулу изтича на 13 март

SpaceX изстрелва частни мисии към Луната

SpaceX изстрелва частни мисии към Луната

Любопитно Преди 2 часа

След като достигнат орбитата на Луната, двата апарата ще се отделят и ще провеждат независими научни изследвания