С то дни след началото на втория си мандат, привидно безкрайният поток от изпълнителни заповеди на президента Доналд Тръмп цели да преобрази редица аспекти на федералното управление, да наложи културния му дневен ред и да се разправи с онези, които възприема като врагове, пише в свой анализ abc NEWS.
100 day approval rating
— Political Polls (@PpollingNumbers) April 25, 2025
🔴 Bush - 63%
🔵 Obama - 62%
🔴 Trump (1) - 45%
🔵 Biden - 54%
🔴 Trump - 44%
Fox pic.twitter.com/TwXxoOl6Ay
Този нов старт рязко се различава от първите му 100 дни на поста през първия мандат. Докато тогава Тръмп беше заобиколен от неопитен екип, сега около него са хора, които умеят да управляват административната машина в съответствие с неговите стремежи да се превърне в образ на силния лидер, на когото открито се възхищава.
Възстановяване на федералното финансиране, отнемане на достъп до класифицирана информация и визи, както и предизвикателства към съдебните решения – всичко това са инструменти в арсенала на тази администрация. Самият Тръмп продължава да излага идеи с правно съмнителна основа – например, изпращането на американски граждани в чуждестранни затвори, с мрачното уверение, че екипът му „проучва“ възможностите, както и заявките му, че „има начини“ да се кандидатира за трети мандат.
Въпреки че икономиката и инфлацията бяха сред основните теми за избирателите през ноември, когато върнаха Тръмп в Белия дом, обещаното икономическо възраждане така и не се реализира. Последното проучване на ABC News/Washington Post/Ipsos разкрива широко разпространена икономическа тревожност – 72% от анкетираните смятат, че икономическата политика на Тръмп вероятно ще предизвика рецесия в краткосрочен план. Същото проучване сочи, че 53% от респондентите вярват, че икономическото състояние се е влошило след встъпването му в длъжност.
As Pres. Trump prepares to mark 100 days in office, Michigan Democratic Rep. Shri Thanedar has introduced seven articles of impeachment against the president — laying out a slate of broad charges including committing "acts of tyranny."
— ABC News (@ABC) April 28, 2025
Read more: https://t.co/iW3IVbPATf pic.twitter.com/2KMVXd6Axj
Още в началото на втория си мандат Тръмп показа стремеж да подчини институции и дори цели нации – от университети до адвокатски кантори, търговски партньори и съюзници.
„Аз управлявам страната и света“, заяви Тръмп в интервю за The Atlantic.
Действията му през тези първи 100 дни не му донесоха популярност. Същото изследване показва, че той има най-ниския рейтинг на одобрение за такъв период от началото на който и да е президентски мандат през последните 80 години.
Тръмп 2.0 не се съобразява с политическите конвенции. Общественото мнение, тревогите на републиканските законодатели и нестабилността на пазара не са фактори, които могат да променят курса на тази администрация.
За Републиканската партия, особено за представителите в уязвими райони и оспорвани щати, това е сериозна политическа тежест. Достатъчно е да се погледне към кметските срещи, организирани от шепа републикански законодатели, които се осмеляват да се изправят пред своите избиратели. Те често завършват с напрегнати словесни сблъсъци, извеждане на присъстващи от залата, а в един случай дори се е наложила намеса с електрошокови оръжия. Републиканците до голяма степен игнорират изразените опасения.
Друг индикатор са извънредните избори, на които демократите или спечелиха, или надминаха очакванията. Дори някои републиканци признават, че инерцията е на страната на демократите и на тяхното анти-Тръмп (и анти-Мъск) послание.
И все пак, малко от привържениците на Тръмп изразяват съжаление за избора си. По-важният въпрос оттук нататък е дали ще гласуват, когато Тръмп не е на върха на листата.
В същото време вътрешният самоанализ при демократите показва несигурност относно посланията, които трябва да отправят, и кой да бъде следващият лидер.
Нашето проучване показва, че 69% от американците смятат, че Демократическата партия не разбира притесненията на обикновените хора. За Тръмп този процент е 60%, а за Републиканската партия – 64%.
Някои анализатори тълкуват загубите през ноември като сигнал за нужда от по-ясна стратегия за достигане до умерените избиратели и дори до част от дясно настроените.
Губернаторът на Калифорния от Демократическата партия Гавин Нюсъм успя да спечели симпатии сред консервативни фигури чрез своя подкаст – медия, в която Тръмп и неговото обкръжение доминираха в навечерието на изборите. Губернаторът на Мичиган Гретхен Уитмър също показа разбиране към Тръмповата политика за митата и дори го посети в Овалния кабинет, макар и символично прикрита зад папка. Конгресменката Елиса Слоткин от Мичиган дори сякаш похвали Роналд Рейгън в отговора си на речта на Тръмп пред съвместното заседание на Конгреса.
Вътрешнопартийните търкания също са на дневен ред, тъй като Демократическата партия търси нова идентичност. Част от демократическите избиратели очакват партията им да се противопостави по-агресивно на Републиканската. Активистът за реформа на оръжейния режим Дейвид Хог предприе необичаен ход, изказвайки се по време на първичните избори като заместник-председател на Демократическата партия. Той критикува действащите демократи, които според него са „заспали зад волана“, и чрез инициативата си „Лидери, които заслужаваме“ настоява за ново поколение лидери. Председателят на Националния комитет на партията Кен Мартин осъди тази намеса.
На скорошно събитие в Ню Хемпшир, губернаторът Джей Би Прицкер – потенциален кандидат за 2028 г. – остро разкритикува т.нар. „бездействащи демократи“, които, според него, обвиняват за загубите си защитата на чернокожите, транс децата и имигрантите, вместо собствената си липса на смелост.
Той също така призова за масови протести срещу Белия дом:
„Тези републиканци не трябва да имат и миг спокойствие“, каза Прицкер. „Те трябва да разберат, че ще се борим срещу тяхната жестокост с всеки мегафон и микрофон, с които разполагаме. Ще ги победим на обществената сцена и после – на изборите.“
Сенатор Бърни Сандърс и конгресменката Александрия Окасио-Кортес също засилиха акцента върху прогресивните ценности по време на националното си турне „Борба с олигархията“.
Остава да видим коя фракция в Демократическата партия ще надделее със стратегия, способна да възстанови загубеното преди следващите междинни избори.
И макар първите 100 дни от президентството на Тръмп да се очертават като повратен момент за неговото управление, бъдещето и на двете партии в САЩ остава неясно и непредсказуемо.