Л екарите, извършили първата в света цялостна трансплантация на око и част от лице, съобщиха за напредъка на своя пациент след една година и резултатите са обещаващи. Пациентът, 46-годишният военен ветеран Аарон Джеймс от Арканзас, се е възстановил добре, без да има имунно отхвърляне - и въпреки че все още не може да вижда през трансплантираното око, ретината реагира на светлина, което е огромна крачка напред.
През юни 2021 г. Джеймс получава токов удар с високо напрежение, докато работи, в резултат на което губи лявото си око и клепача, носа, устните и голяма част от лицевата си тъкан. Извършена е конвенционална реконструкция, включваща присаждане на кожа и отстраняване на очната ябълка, която е била твърде сериозно увредена, за да бъде спасена, и е причинявала болка.
👁️ Medical miracle: First whole-eye & partial-face transplant patient thriving after one year. Transplanted eye shows promising signs, offering hope for future vision restoration. https://t.co/hmJRXB7uAS #MedicalBreakthrough #TransplantSurgery @nyuniversity @nyulangone
— ScienceBlog.com (@ScienceBlogTwit) September 9, 2024
Въпреки че Джеймс се възстановява, с течение на времето той продължава да изпитва значителни затруднения поради белезите и увреждането на носните проходи. Тогава той се обръща към екипа за алотрансплантация на съдови композити (VCA) в New York University Langone Health.
VCA е усъвършенствана реконструкция на лицето, която има за цел да възстанови анатомията и функцията на тъканите на лицето по начин, който досега не е бил постижим, като крайната цел е пълна трансплантация на лицето.
Хирургическият екип смята, че случаят на Джеймс може да бъде подходящ за трансплантация на очи, както и за частична трансплантация на лице, но също така му обяснява, че това е експериментална процедура. Разбрали са, че Джеймс вероятно никога няма да възвърне зрението на окото си и че съществува риск от увреждане на работещото дясно око, както и обичайните опасности при трансплантация, като например необходимостта от доживотна имуносупресия.
В крайна сметка, след като обмисля внимателно всички фактори, Джеймс решава да продължи процедурата. Операцията е извършена през май 2023 г., след като е намерен подходящ донор.
При отчета за напредъка пет месеца по-късно трансплантационният хирург Брус Е. Гелб заяви в изявление:
„Напредъкът, който наблюдаваме с окото, е изключителен, особено като се има предвид, че имаме жизнеспособна роговица, съчетана с ретина, показваща чудесен кръвоток пет месеца след процедурата.“
In 2023, Aaron James received the world’s first whole-eye & partial-face transplant at NYU Langone. And while he can’t see through the transplanted eye, a new @JAMANetwork study details its promising signs of viability.
— NYU Langone Health (@nyulangone) September 9, 2024
Read more about Aaron's recovery: https://t.co/B2Jk0oOi7s pic.twitter.com/GInIZ74qW7
Едно от основните опасения беше дали кръвоснабдяването на трансплантираното око може да бъде успешно възстановено, така че фактът, че този етап е постигнат, е положителна стъпка. По това време обаче все още не беше ясно дали нервните връзки на окото ще могат да бъдат спасени по някакъв начин и дали ретината ще може да функционира.
Сега, след повече от една година, екипът е в състояние да проведе по-задълбочени тестове. Първата добра новина е, че трансплантираната тъкан е продължила да оцелява и Джеймс не е получил имунно отхвърляне. От естетична гледна точка резултатите от трансплантацията са много по-добри в сравнение с първоначалната реконструкция и Джеймс съобщава, че качеството му на живот се е повишило.
Що се отнася до функцията на окото, авторите съобщават, че Джеймс все още няма зрение от тази страна, което не е неочаквано. Въпреки това те пишат, че „офталмологичните прегледи са показали няколко потенциално положителни находки“ - налягането в окото е в рамките на нормалното, кръвоснабдяването продължава да е добро и част от структурата на ретината е запазена.
Вълнуващо е, че въпреки че Джеймс не е в състояние да възприема никаква светлина през окото, е доказано, че самата ретина реагира на светлината.
„Много специалисти не мислеха, че изобщо ще бъдем тук, но ние успешно трансплантирахме и запазихме око без имунно отхвърляне“, казва съответният автор д-р Едуардо Д. Родригес в изявление.
И въпреки че възстановяването на зрението все още не е постижимо, то остава цел за бъдещето.
„Сега следващото предизвикателство е да се разбере как да се възстанови зрението. Очаквам с нетърпение да продължим тези изследвания в сътрудничество с всички академични среди, за да ускорим тези открития с уникални инструменти и най-добрите терапии“, добави Родригес.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!