К ато важна първа стъпка определи румънският президент Клаус Йоханис решението на ЕС за присъединяването на Румъния и България към Шенген по въздух и море от март 2024.
„Този положителен етапен резултат се дължи на активното ангажиране на всички институции с отговорности по темата, особено на МВР и МВнР”, казва държавният глава в изявление, публикувано на официалния сайт на президентската институтция. Той подчертава необходимостта от продължаване на дипломатическите усилия.
Чужди медии за присъединяването на България и Румъния по въздух и море към Шенген
„Приоритетната цел на Румъния остава пълното прилагане на достиженията на правото от Шенген, като премине през последния етап, а именно премахването на контрола по вътрешните сухопътни граници, както е предвидено в приетото решение на Съвета на ЕС", отбелязва Клаус Йоханис.
По думите му влизането на Румъния във въздушното и морското Шенгенско пространство е важна и полезна стъпка за румънците.
Съветът на ЕС потвърди влизането на България и Румъния в Шенген по въздух и море
„Предприетата днес стъпка е в полза на румънските граждани, която укрепва позицията на Румъния сред страните членки, след като тя придоби статут на страна от Шенген. Румъния беше и остава доставчик на сигурност, включително по отношение на защитата на външните граници на ЕС", казва Клаус Йоханис.
Не се забави и реакцията на румънския премиер Марчел Чолаку.
Мария Габриел: С България и Румъния Шенген стана по-силен
"Обещахме, направихме! Вече е официално: от март въздушните и морските граници ще бъдат премахнати и ще можем да издаваме шенгенски визи. След 13 години на провали и унижения, това правителство започна процес, който е необратим от днес (30 декември). Следващата година ще продължим усилията за окончателно приключване на този процес", написа министър-председателят на официалния си профил в социалната мрежа Facebook.
Министърът на вътрешните работи Каталин Предою благодари на всички партньори за решението относно влизането на Румъния в Шенген.
"Важни новини! Съветът на ЕС одобрява шенгенските правила за Румъния и България от март 2024 г., които обхващат въздушните и морските граници. Усилията продължават да включват и сухопътните граници. Благодаря на всички партньори", написа Предою в социалната платформа X.
🇷🇴 🇪🇺 Big news!EU Council approves Schengen rules for Romania & Bulgaria from March 2024, covering air & sea borders. Efforts continue for land border inclusion. Thanks to all partners! #Schengen #EUIntegration
— Catalin Predoiu (@CatalinPredoiu) December 30, 2023
И румънският министър на външните работи Луминица Одобеску приветства решението на Съвета на ЕС да премахне контрола по вътрешните въздушни и морски граници за Румъния и България.
"Важен резултат за гражданите на Румъния. Благодарим на всички партньори и институции на ЕС за тяхната подкрепа. Румъния остава ангажирана със силно и сигурно Шенгенско пространство", написа Одобеску в в социалната платформа X.
Welcome the EU Council Decision to lift internal air and sea border checks for RO& BG, an important outcome for RO citizens. Our thanks to all EU partners and institutions for the support. RO 🇷🇴remains committed to a strong and secure #Schengen area.
— Luminita Odobescu (@Odobes1Luminita) December 30, 2023
Междувременно румънският евродепутат и лидер на партия „Народно движение" Еуджен Томак изрази надежда, че на следващия Съвет по правосъдие и вътрешни работи ще бъде определена дата и за сухопътното влизане на Румъния в Шенген, защото по думите му това очакват милиони румънски граждани и предприемачи в Румъния.
„Решението, взето днес от държавите членки, е важно, дори ако всичко се случи по процедурно различен начин в сравнение с другите решения относно разширяването на Шенгенското пространство, когато бяха приети други държави. Лично аз съм щастлив от тази новина, дори и да е само малка стъпка напред", коментира Томак на официалния си профил в социалната мрежа Facebook.
Австрия потвърди допускането на България и Румъния в Шенген по въздух
Той отбелязва, че очаква ясно и подробно представяне на условията, които Румъния е приела от Австрия, в споразумението, обявено от Министерството на вътрешните работи.
"Имаме още много работа преди пълната интеграция и затова трябва постоянно да оказваме натиск върху всички участници, защото Румъния заслужава да бъде в Шенген!", пише още Томак.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!