Е лектрическата компания Tokyo Electric Power Company Holdings (TEPCO), която експлоатира драматично нашумялата атомна електроцентрала Фукушима Даичи и отговаря за постепенното й извеждане от употреба, публикува първи кадри от пораженията във вътрешността й.
Това едва ли би било толкова впечатляваща новина, ако всъщност не говорим за снимки, които се появяват цели 13 години след една от най-големите ядрени аварии в историята на Япония. Датата е 11 март 2011 година, денят - петък, часът - 14:46. На 130 км. източно от Япония става земетресение с магнитуд 9,0 по скалата на Рихтер.
На брега на морето има 4 АЕЦ с общо 11 работещи реактори, които, за щастие, са изключени аварийно. Именно сред тези 4 се намира и АЕЦ Фукушима Даичи с общо 6 блока (първите 4 също на брега) с общо 877 тона ядрено гориво. Основната опасност обаче не идва от земетръса, а от последвалото цунами с вълни над 15 метра височина, които заливат и наводняват ядрото на реактора.
Захранването на помпите прекъсва, а вследствие на охлаждането настъпва пълно разтопяване и в атмосферата се освобождават опасни количества радиация. В следващите години Япония отчаяно опитва да отстрани замърсяването в отделните блокове и да изведе изцяло АЕЦ Фукушима от експлоатация. Изчислено е, че трите засегнати реактора съдържат приблизително 880 тона остатъци от разтопено гориво.
За целта TEPCO включва и изпращане на роботизирани сонди в недрата на реакторите, за да се сдобие с изображения от вътрешността и да се сдобият с повече информация за състоянието на отработеното гориво. Във всички случаи досега обаче, роботите, които са се връщали от руините, са малцина и нито един от тях не успя да донесе желаните кадри.
Пробивът идва през миналия месец - март 2024 година, когато най-сетне TEPCO получават нужното. На изображенията се виждат подобни на висулки и бучки структури, висящи от стените на реактора. Очевидно необичайните характеристики са се получили, когато материалът се е разтопил по време на топенето, но по-късно при охлаждането се е втвърдил.
"Благодарни сме, че най-сетне получихме толкова полезна информация", коментираха на пресконференция. Засега все още няма яснота кога точно ще бъде завършено извеждането на централата от експлоатация. Според TEPCO, въпреки че в последните години процесът отбеляза напредък, реалистичният срок изисква минимум от 30 до 40 години. Според критици, дори и той е твърде оптимистичен.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!