83

Н а 12 август Русия ще отбележи 24-ата годишнина от потъването на подводницата "Курск" със скромни церемонии. В Санкт Петербург имената на всички 118 членове на екипажа ще бъдат рецитирани на църковна служба преди церемонията по полагане на цветя в местното гробище, където са погребани 23 от тях.

Когато мощна експлозия разкъса стоманения нос на "Курск" по време на учения в Баренцово море преди 24 години, никой в Русия не можеше да повярва, пише The Guardian.

Взривът - еквивалент на земетресение с магнитуд 4,2 по скалата на Рихтер - е бил толкова силен, че е бил засечен чак до Аляска.

Всички 118 членове на екипажа губят живота си при бедствието: опустошителен удар върху руската военна гордост и репутацията на наскоро избрания президент Владимир Путин, който отказа да съкрати почивката си, за да се справи с кризата.

Катастрофата в "Курск" две десетилетия по-късно е известна като "първата лъжа" на Путин към обществеността, първият провал и повод за централизиране и контрол на руските медии, армия и икономика.

Адвокат Борис Кузнецов вижда трагедията като повратна точка за съвременна Русия.

Катастрофата в "Курск" и последиците от нея, казва Кузнецов, са "първата лъжа" на президента Владимир Путин.

"Лъжите започнаха с потъването на "Курск", казва Кузнецов.

"Когато "Курск" потъна, правителството започна да се намесва в правната и правоприлагащата система. Правителството започва да събира всички средства за масово осведомяване под свой контрол. Целият процес на подкопаване на демокрацията в Русия в много отношения започна с това", казва той.

67-годишният Кузнецов е представлявал семействата на 55 от удавените моряци от "Курск". Сега той има политическо убежище в Съединените щати. Руското правителство е образувало наказателно дело срещу него и е издало международна заповед за арест за него.

Когато на 22 август 2000 г. видимо разтревоженият Путин се среща със съпругите и семействата на моряците от "Курск", те не се страхуват да му крещят и да го обвинят в некомпетентност- поведение, което изглежда невъзможно днес:

Тази среща, казва Кузнецов, може да е била "най-лошият момент" в живота на Путин - и той веднага се е заел да се увери, че никога повече няма да се сблъска с нещо подобно.

"Той беше длъжен да изслуша експертите и докладите на командирите и докладите на военноморското командване. Той беше длъжен да направи всичко това", казва Кузнецов за Путин. "И той не го направи."

Взривът убива за секунди повечето мъже от екипажа, но 23-ма оцеляват и се барикадират заедно в наводнено отделение и очакват спасяване, което така и не идва.

Цели девет дни след инцидента, на 21 август, екип от британски и норвежки водолази влиза в плавателния съд и открива целия му екипаж мъртъв. 

Руски и норвежки моряци обсъждат усилията за изваждане на телата на 118-те моряци от потъналата руска подводница Курск, 22 октомври 2000 г. на борда на норвежкия базов кораб Regalia в Баренцово море.
Руски и норвежки моряци обсъждат усилията за изваждане на телата на 118-те моряци от потъналата руска подводница Курск, 22 октомври 2000 г. на борда на норвежкия базов кораб Regalia в Баренцово море. Източник: Getty Images

Но въпреки известността на смъртоносния инцидент, първото голямо предизвикателство за президентството на Путин по някакъв начин избледнява от колективната памет на фона на продължаващото му изключване от репортажите и официалните изявления на държавната телевизия, предава RFE.

Проучване, проведено от социологическата агенция "Левада център" през 2015 г., което съвпада с 15-ата годишнина от катастрофата, установява, че делът на руснаците, които смятат, че властите са се провалили в отговора си, е намалял повече от наполовина - явление, което директорът на "Левада" Лев Гудков отдава по това време на липсата на официално отразяване на тази и други трагедии, в които властите се смятат за съучастници.

Руският моряк Максим Рванин седи на работното си място в руската подводница Курск. Рванин е един от руските моряци на борда на подводницата "Курск", която потъна на 12 август 2000 г.
Руският моряк Максим Рванин седи на работното си място в руската подводница „Курск“. Рванин е един от руските моряци на борда на подводницата "Курск", която потъна на 12 август 2000 г. Източник: Getty Images

Путин постъпи "безчестно" след появата на новината за трагедията, каза Гудков, и впоследствие се опита да гарантира, че епизодът и последиците от него постепенно ще се изплъзнат от съзнанието на хората.

"Цензурата в медиите блокира информацията за него и само в социалните мрежи дискусията продължи", каза Гудков.

В своята книга журналистката Катрин Белтън, разследваща възхода на Путин, човек, някога близък до руския президент, казва, че новоизлюпеният лидер е бил парализиран от страх, когато се случи катастрофата в "Курск", и е бесен от начина, по който телевизията усилва безразсъдната му реакция.

"Той не знаеше как да се справи с това и затова се опита да избегне справянето с проблема", цитира Белтън бившия съюзник на Путин.

"Норвежците и други се обаждаха с предложения за помощ. Но той не искаше те да разкрият, че всички са мъртви и затова просто отказа помощта - което, разбира се, влоши всичко.", казва тя.

Руската ядрена подводница Курск се движи в Баренцово море близо до Североморск, Русия. Курск, една от най-големите и най-нови подводници в руския флот, е блокирана на дълбочина от 354 фута над Арктическия кръг в Баренцово море и опитите за спасяване продължават на 16 август 2000 г.
Руската ядрена подводница „Курск“ се движи в Баренцово море близо до Североморск, Русия. „Курск“, една от най-големите и най-нови подводници в руския флот, е блокирана на дълбочина от 354 фута над Арктическия кръг в Баренцово море и опитите за спасяване продължават на 16 август 2000 г. Източник: Getty Images

Когато Путин най-накрая посещава затворения военен град, който служи като пристанище на "Курск", и говори пред зала, пълна с опечалени роднини, цели 10 дни след катастрофата, той хвърля вината върху икономическия и военен упадък на Русия през предходното десетилетие - преди да дойде на власт - и осъжда телевизионните канали, които критикуват нескопосания му отговор.

"Те купиха медиите и сега манипулират общественото мнение", казва той за медийните магнати, особено Борис Березовски, олигархът, който е притежавал Първи канал.

През следващите месеци правителството на Путин поставя Първи канал под контрола на държавата, принуждавайки Березовски да продаде дела си и в крайна сметка да избяга от Русия, а каналът на НТВ е конфискуван от друг бизнес титан – Владимир Гусински.

Неговото правителство също така ще стартира мащабна програма за съживяване на руската армия, увеличавайки разходите за отбрана и предизвиквайки обвинения, че отстъпва от демокрацията, докато той се опитва да установи централизирана политическа система, която страната запазва и до днес.

Хронологията на един диктатор: Ерата Путин и неговите 5 мандата

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Коментари 83
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

83 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
.

Зеленски съобщи, че се е срещнал с директора на ЦРУ

Свят Преди 9 часа

Подробности четете в следващите редове

а

Земетресение удари Гърция

Свят Преди 9 часа

Това показва справка на EMSC

Обстановката на прохода "Шипка" се влошава

Обстановката на прохода "Шипка" се влошава

България Преди 10 часа

Движението не е затворено

,

Заподозреният за нападението в Магдебург е действал сам, съобщи полицията

Свят Преди 11 часа

Въз основа на събраните данни от разследването наличието на съучастник или съучастници може да бъде изключено

Челен сблъсък в Асеновград взе жертва, ранени са петима

Челен сблъсък в Асеновград взе жертва, ранени са петима

България Преди 11 часа

Две деца са сред пострадалите

TikTok

Албания спира TikTok

Свят Преди 12 часа

По време на среща в Тирана с албански учители, родители и психолози Рама каза, че TikTok е главорезът на квартала

о

Блейк Лайвли съди Джъстин Балдони за сексуален тормоз

Свят Преди 12 часа

Всичко по темата може да прочетете в следващите редове

Киселова изрази съпричастност към семействата на загиналите и пострадалите в Магдебург

Киселова изрази съпричастност към семействата на загиналите и пострадалите в Магдебург

България Преди 13 часа

Тя изказва убеждението си, че гражданите на двете страни застават единни срещу безсмисленото погубване на животи

Александър Вучич

Вучич: Никога няма да отстъпя под натиск

Свят Преди 13 часа

Възмущението от смъртните случаи в северния град Нови Сад се разпространи из цялата страна

,

Временно е затворен Прохода на Републиката

България Преди 14 часа

Товарни автомобили са се завъртели

,

Руските сили са поели контрол над селище в Източна Украйна, твърди Министерството на отбраната в Москва

Свят Преди 14 часа

Ройтерс не е успял да потвърди по независим път предоставените от руската страна данни

<p>Отиде си пионерът на британската гимнастика (СНИМКИ)</p>

Отиде си мъжът на Вера Маринова - легендата на британската гимнастика Джон Аткинъсън

Свят Преди 15 часа

Той издъхна след дълго боледуване в болница „Принцеса Роял“ в Телфорд

,

На 70 години: Светлозар е първото бебе, спасено в кувьоз в Блгария

Вдъхновени истории Преди 17 часа

Всичко започва през 1954 година, когато здравеопазването у нас прави първи стъпки в неонатологията