П ървата орбитална ракета, изстреляна от континентална Европа, излетя от Норвегия в неделя, но се разби в морето и се взриви 40 секунди по-късно, съобщи Sky News.
Безпилотната ракета „Спектър“ излетя от арктическия космодрум „Андоея“ в неделя в 12,30 ч. местно време, след което бе прекратена по-малко от минута по-късно.
Германската компания Isar Aerospace, която построи ракетата, предупреди, че изстрелването може да приключи преждевременно. Тя твърди, че въпреки краткия си полет е предоставила обширни данни, от които екипът ѝ може да се поучи.

„Първият ни изпитателен полет отговори на всички наши очаквания, постигайки голям успех. Имахме чисто излитане, 30 секунди полет и дори успяхме да валидираме нашата система за прекратяване на полета“, заяви Даниел Мецлер, главен изпълнителен директор и съосновател на Isar Aerospace.
„Спектър“ е двустепенна ракета-носител, специално проектирана за извеждане в орбита на малки и средни спътници.
Първият ѝ полет имаше за цел да постави началото на изстрелването на сателити от Европа.
First orbital rocket launched from Europe crashes into sea - but company says test 'met all expectations'
— Sky News (@SkyNews) March 30, 2025
Full story ⬇️https://t.co/ttTvCU2gbI
Няколко европейски държави, включително Обединеното кралство и Швеция, заявиха, че искат да бъдат активен участник в разрастващия се пазар на търговски космически мисии.
Сред големите световни компании, които вече са напред в играта за изстрелване на сателити, са SpaceX на Илон Мъск, която изстрелва от САЩ, и френската компания ArianeGroup, съвместно предприятие между Airbus и Safran, което използва космодрума в южноамериканската Френска Гвиана.
🇪🇺First European orbital rocket fails to take off, falls and explodes!
— Lord Bebo (@MyLordBebo) March 30, 2025
Isar Aerospace's Spectrum test rocket was supposed to usher in an era of satellite launches from Europe, but it crashed and exploded a minute after liftoff.
1/ pic.twitter.com/mEmqRO18gc
SpaceX на Мъск управлява и сателитната услуга "Старлинк" - комуникационна мрежа, която може да осигури достъп до интернет на голяма част от земното кълбо.
Германската асоциация на аерокосмическата индустрия BDLI заяви, че първият полет на Isar Aerospace ще доведе до по-нататъшен напредък.
Управляващият директор на BDLI, Мари-Кристин фон Хан, заяви: „Европа спешно трябва да гарантира своя суверенитет в Космоса. "Старлинк" на Илон Мъск не е без алтернатива - нито пък трябва да бъде".

Най-близките съперници на норвежкия обект са Швеция с космодрума Esrange и Великобритания с космодрума SaxaVord на Шотландските острови, като всички те имат за цел да осигурят на Европа по-голяма автономност в космическите полети.
SaxaVord, който претърпя неуспех, когато ракетен двигател се взриви по време на тест миналата година, планира първото си изстрелване на сателит по-късно тази година.