Министър-председателят Бойко Борисов проведе в събота среща с държавния секретар на САЩ Хилъри Клинтън, съобщи пресслужбата на Министерски съвет.
Разговорът се е състоял в Бразилия, където българският правителствен ръководител е за церемонията по встъпване в длъжност на новия президент Дилма Русеф.
Бойко Борисов и Хилъри Клинтън потвърдили стратегическото партньорство между България и САЩ. Акцент в разговора си те поставили върху енергетиката.
Ръководителят на американската дипломация изразила подкрепа за усилията на българското правителство за диверсификация на енергийните източници. Тя приела отправената й покана да посети страната ни през тази година.
Дилма Русеф, чийто баща е българин, положи в събота клетва като първата жена президент на Бразилия.
България беше представена от премиера Бойко Борисов.
Българската делегация включва още министърът на външните работи Николай Младенов и министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Александър Цветков.
Президентът Георги Първанов поздрави Русеф в писмо за огромното доверие, което й гласува бразилският народ и изразява убеждение, че тя ще съумеете да проведе на практика основните си послания, с които спечели президентските избори.
Той отбелязва, че България отдава приоритетно значение на отношенията си с Бразилия, които имат близо 90-годишна история, и особено на развитието на търговско-икономическите връзки, на духовните отношения и сътрудничеството в областта на образованието и културата.
"Ползвайки се от тържествения случай, бих искал отново да потвърдя поканата си да гостувате в България и Ви уверявам, че
на българска земя ще бъдете посрещната с радост и гордост, каквато е оказвана на малко президенти.
Още повече, че през идната година се навършват 50 години от възстановяването на дипломатическите отношения между България и Бразилия, която е чудесен повод да отбележим заедно", заключава Първанов.
На фона на проливен дъжд 63-годишната Русеф приветства множеството, излязло на улиците на столицата Бразилия, от президентския ролс-ройс, охранявана от шестима служители на силите за сигурност.
След това тя положи клетва като 40-ия президент на най-силната икономически държава в Южна Америка в долната камара на парламента в присъствието на 800 поканени гости. Сред тях бяха високопоставени представители на 47 страни, включително над 20 държавни и правителствени ръководители.
Първата жена държавен глава на Бразилия - държава с население от 191 млн. души, беше аплодирана днес дълго от депутатите и гостите. Народните представители скандираха: "Дилма, Дилма".
"Обещавам да пазя, да защитавам и да остана вярна на конституцията, да спазвам законите, да допринеса за всеобщото благоденствие и да поддържам единството, целостта и независимостта на Бразилия", каза Дилма Русеф.
Тя заяви, че нейното правителство
ще се бори за изкореняване на крайната бедност
в Бразилия, изтъкна, че нейни приоритети ще бъдат също така образованието, здравеопазването и безопасността.
Русеф, която е икономист по професия и бивша партизанка, лежала в затвора, наследява на поста изключително популярния президент левичар Луис Инасиу Лула да Силва. Тя е бивш началник на канцеларията на Лула и предизборната й кампания бе подкрепена от него. Той се радва на рекордно висок рейтинг, но по конституция нямаше право на нов мандат на поста.
Като гаранция за приемственост Дилма Русеф запази 11 от министрите на Лула, включително тези на финансите и на отбраната. В същото време тя показа и самостоятелност, като формира
"най-женското" правителство в историята на Бразилия.
Новият президент наследява една Бразилия, която преживява истински икономически бум, но остава сред държавите с най-големи социални неравенства в света, като под прага на бедността в страната живеят 18 млн. души.
Дилма Русеф вече беше обявила за приоритет на своето управление "изкореняването на мизерията". Други предизвикателства пред новия бразилски президент ще са изоставането в областта на здравеопазването и образованието, борбата с корупцията и реформирането на политическата, фискалната и пенсионната система.
Дилма Русеф освен това ще трябва да осигури огромните инвестиции, предвидени във връзка със следващото Световно първенство по футбол, домакин на което през 2014 г. ще бъде Бразилия, и с Летните олимпийски игри през 2016 г. в Рио де Жанейро.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!