И ма "сериозни индикации", че руският президент Владимир Путин лично е одобрил доставката на ракетата, с която през 2014 г. беше свален полет MH17 на Малайзийските авиолинии над Украйна, заявиха международни следователи.
Екипът обаче посочи, че спира разследването на катастрофата, тъй като няма достатъчно доказателства, за да бъдат подведени под отговорност повече заподозрени, а Путин при всички случаи има имунитет като държавен глава, предава БГНЕС.
Нидерландски съд осъди двама руснаци за MH17
Всички 298 души на борда загинаха, когато произведена в Русия ракета удари самолета, пътуващ от Амстердам за Куала Лумпур, над контролираната от проруски сепаратисти част от Източна Украйна.
"Има сериозни индикации, че на президентско ниво, от Владимир Путин, е било взето решение за доставка на ракетната система "Бук ТЕЛАР", заяви нидерландският прокурор Дигна ван Бьотзелер.
"Въпреки че говорим за силни индикации, високата летва на пълните и убедителни доказателства не е достигната", поясни тя на пресконференция в Хага.
Нидерландският министър-председател Марк Рюте заяви, че решението за прекратяване на разследването е "горчиво разочарование", но че "ще продължим да призоваваме Руската федерация да понесе отговорност".
Русия отрича да е замесена в свалянето на MH17 и заклеймява издадената съдебна присъда като "скандална" и политически мотивирана.
Веригата на командване обаче е била ясна, обяви Съвместният екип за разследване на катастрофата на MH17, в който влизат прокурори от Нидерландия, Малайзия, Австралия, Белгия и Украйна.
Нидерландия изправя Русия на съд заради полет MH17
Според тях руските официални лица дори са отложили решението за изпращане на оръжия на украинските сепаратисти, защото Путин е бил във Франция през юни 2014 г. заради честването на 70-годишнината от десанта в Нормандия през Втората световна война.
Следователите разполагат с прихванат телефонен разговор на съветник, в който се казва, че отлагането е "защото има само един, който взема решенията..., човекът, който в момента е на среща на върха във Франция".
Самият Путин също е бил чут да говори за доставка на "военен компонент" в друг разговор със сепаратистки лидер от Луганска област.
Други длъжностни лица като руския министър на отбраната Сергей Шойгу не са имали необходимите правомощия и "в крайна сметка това е решение на президента", поясниха следователите.
Въпреки това, поради липсата на съдействие от страна на Москва и недостига на свидетели, желаещи да се явят, делото вече е спряно.
"Всички следи вече са изчерпани, поради което разследването се прекратява", заяви ван Бьотзелер.
Самият Путин е недосегаем - поне засега.
"Президентът на Руската федерация се ползва най-малкото с имунитет по силата на международното право с оглед на позицията му на държавен глава", добави холандският прокурор.
Жертвите на катастрофата, която предизвика международно възмущение и санкции срещу Русия, са от 10 държави, включително 196 нидерландци, 43 малайзийци и 38 жители на Австралия.
Семействата на жертвите заявиха, че са разочаровани от решението за спиране на разследването.
"Надявахме се на повече", заяви Пиет Плоег, председател на фондацията "MH17", който е загубил брат си, снаха си и племенника си в самолетната катастрофа.
Разследващите заявиха, че смятат, че са постигнали повече, отколкото са смятали за възможно през 2014 г.
"Дали искаме да стигнем по-далеч? Разбира се", коментира Анди Крааг, ръководител на Националния отдел за криминални разследвания на Нидерландия, като добави, че "отговорът остава в Русия".
Тримата мъже, осъдени миналата година за свалянето на самолета - руснаците Игор Гиркин и Сергей Дубински и украинецът Леонид Харченко - остават на свобода и е малко вероятно някога да излежат доживотните си присъди.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!