Путин вдигна с пет години възрастта за запасна военна служба
Източник: EPA/БГНЕС

П резидентът на Русия Владимир Путин подписа днес закон, с който се повишава възрастовата граница за запасна военна служба, предаде ДПА.

Законът ще вдигне максималната възраст за военна служба в резерва за всички чинове и видове войски с по пет години, гласи изявление в официалната интернет страница на правителството на Руската федерация.

Отсега нататък редници, матроси и сержанти могат да бъдат викани в запас до 55-годишна възраст. Възрастовият таван за офицери до чин капитан става 60 години, а по-висшите чинове трябва да бъдат готови да служат в мобилизационния резерв до 65 години. Генералите могат да получат призовка за запас до 70-годишна възраст.

Законовата мярка идва на фона на войната на Русия в Украйна, която продължава вече 17 месеца. При частичната мобилизация, разпоредена от Путин през есента на миналата година, Русия изпрати официално 300 000 запасняци на фронта.

Мобилизацията на резерва осветли сериозни недостатъци в руската армейска система - мнозина руснаци избегнаха военната служба, като избягаха в чужбина.

Москва официално отрича намерението си да проведе още една мобилизация, макар и експерти да са на мнение, че нова вълна на военна повинност е доста вероятна, като се имат предвид постоянните проблеми на фронта, посочва ДПА.

В същото време агенцията съобщи, че Русия планира да въведе военно обучение в училищата под формата на уроци за боравене с оръжие и дронове за ученици от 15-годишна възраст нагоре. ДПА цитира експерти от британското разузнаване и посочва, че така Москва възнамерява да внедри войнствен дух в руското общество. 

Днешният разузнавателен доклад на министерството на отбраната на Обединеното кралство цитира руски политик, който обявява, че в часовете учениците в Русия ще се обучават "как да провеждат разузнаване на терен" и да неутрализират бойни дронове.

От 1 септември руските ученици в 10 и 11 клас, тоест накрая на средното образование, ще имат уроци по "обучение за атака с щурмова пушка, за умения с ръчни гранати и за първа помощ на бойното поле", се казва още в доклада.

Британците смятат, че целта е не толкова да се развият реални бойни умения, колкото да се създаде "култура на войнствен патриотизъм" сред населението на Русия. Независимо от всичко, включването на дроновете в учебната програма също така говори, че Русия "е припознала употребата им в Украйна като устойчив компонент на съвременната война". 

От нашествието на Русия в Украйна през февруари миналата година министерството на отбраната на Великобритания публикува ежедневна информация за хода на войната. Москва обвинява Лондон в разпространението на дезинформация.

Междувременно Ройтерс информира за изявление от днес пред РИА Новости на руския министър на промишлеността и търговията - Денис Мантуров, според което сега Русия произвежда повече боеприпаси за един месец, отколкото за цялата 2022 г. 

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Израел маха всички мита върху вноса от САЩ

Израел маха всички мита върху вноса от САЩ

Свят Преди 4 часа

Съединените щати са най-близкият съюзник на Израел

Германия конфискува танкер с руски петрол

Германия конфискува танкер с руски петрол

Свят Преди 4 часа

Европейският съюз включи плавателния съд в списъка със санкции срещу Русия

ДПС-ДПС реши да подкрепи кабинета „Желязков“

ДПС-ДПС реши да подкрепи кабинета „Желязков“

България Преди 6 часа

ДПС-ДПС ще продължи подкрепата си до приемането на еврото

БСП: Делото срещу Румен Овчаров е прекратено поради липса на престъпление

БСП: Делото срещу Румен Овчаров е прекратено поради липса на престъпление

България Преди 8 часа

Πpoĸypopът oт CГΠ ĸoнcтaтиpa, чe пo пoвдигнaтoтo oбвинeниe нямa извъpшeнo пpecтъплeниe oт Pyмeн Oвчapoв

Сърбите се вдигнаха срещу мина за литий

Сърбите се вдигнаха срещу мина за литий

Свят Преди 8 часа

В Сърбия през последните четири години бяха организирани масови протести и пътни блокади

Кола помете човек на пешеходна пътека в Разград

Кола помете човек на пешеходна пътека в Разград

България Преди 9 часа

Пострадалият е откаран в разградската болница

Френският главен прокурор защити присъдата на Льо Пен

Френският главен прокурор защити присъдата на Льо Пен

Свят Преди 9 часа

Решението на френския съд е "съобразно закона"

Протестиращи блокираха булевард в София

Протестиращи блокираха булевард в София

България Преди 9 часа

От „Защита” уточниха, че ако не бъдат изпълнени исканията им, са в готовност за ефективни национални протести

Екшън, полицията гони мъже, откраднали 450 метра медни проводници

Екшън, полицията гони мъже, откраднали 450 метра медни проводници

България Преди 9 часа

В хода на операцията по задържането са се включили екипи на „Специални тактически действия“

Снимката е илюстративна

Ужас във Варна: 50-годишен мъж осъден за системно насилие над дете

България Преди 9 часа

Истината излиза наяве, когато момичето е настанено в кризисен център и се установява, че е бременно

Столична община спира приемането на отпадъци от болници

Столична община спира приемането на отпадъци от болници

България Преди 10 часа

Причината е случай на нерегламентирано смесване на битови и медицински отпадъци

<p>Иран ще потърси ядрени оръжия, ако бъде нападната</p>

Иран ще потърси ядрени оръжия, ако бъде нападната

Свят Преди 10 часа

Нарастващото напрежение между Иран и САЩ отново разпали опасенията относно военен конфликт

<p>Първата европейска орбитална ракета се разби след 40 секунди</p>

Първата орбитална ракета, изстреляна от Европа, се разби в морето

Свят Преди 10 часа

Ракетата се разби в морето и се взриви 40 секунди по-късно

Доналд Тръмп коментира връзката между Тайгър Уудс и бившата си снаха

Доналд Тръмп коментира връзката между Тайгър Уудс и бившата си снаха

Свят Преди 10 часа

„Обичам Тайгър и обичам Ванеса“, заяви американският президент

КЕВР намали рязко цената на природния газ

КЕВР намали рязко цената на природния газ

България Преди 10 часа

Председателят на КЕВР Пламен Младеновски : Значително намаление с 14,3%

Сергей Рябков

Русия разглежда мирното предложение на САЩ, но настоява за промени

Свят Преди 10 часа

Бъдещите модели и схеми на САЩ за разрешаване на конфликта в Украйна все още не са премахнали първопричините за него; това трябва да бъде преодоляно, казва руският заместник-министър на външните работи Сергей Рябков