М осква обяви в събота смяната на своя най-високопоставен генерал, отговарящ за логистиката, на фона на обявената частична военна мобилизация в страната.
"Генерал Дмитрий Булгаков е освободен от поста заместник-министър на отбраната" и ще бъде заменен от генерал-полковник Михаил Мизинцев, съобщи министерството на отбраната на Русия в Телеграм.
Мизинцев е генералът командвал бруталната обсада и разрушаване на украинския пристанищен град Мариопол.
Обявената преди дни от руския президент Владимир Путин частична военна мобилизация официално има за цел да набере 300 000 наборни войници.
Путин за пръв път осъзнава, че Русия може да загуби войната
От много места, като република Бурятия, на границата с Монголия, обаче идва информация, че се провежда пълна мобилизация.
Докато в Москва и Санкт Петербург са привиквани основно хора, протестирали или противопоставящи се на режима на Путин, както и широко рекламирани в руските медии, но малко на брой доброволци, в провинцията мобилизацията е масова, като непропорционално са засегнати малцинствата.
От Бурятия много мъже бягат в съседна Монголия, за да не бъдат пратени на фронта в Украйна.
Мобилизация и бягство. Какво се случва в Русия
Друга характеристика на мобилизацията е, че се набират основно семейни мъже, изглежда, за да се гарантира, че няма да дезертират на украинска територия.
Остава отворен и въпросът как ще бъде оборудвани и обучени ноборниците в кратки срокове.
Според редица военни анализатори логистиката е най-слабото място на руската армия от началото на войната в Украйна.
Проблемите с обучението, снабдяването и дислоцирането на войските бяха една от основните причини за поражението край украинската столица Киев, както и за разгрома в Харковска област този месец.
Руската пропаганда заплаши с ядрена война
По принцип руската армия е дълбоко корумпирана на всички нива. В мирно време това се използва за награждаване на поддръжниците на Путин и за наказване на недоволните.
Много професионални войници плащат на командирите си, за да служат, като в замяна началниците им си затварят очите за малки кражби на дрехи, храни, части, оръжия, муниции, гориво. Колкото по-високо се върви в йерархията обаче, толкова по-големи стават кражбите.
От друга страна корупционната среда предполага, че много от висшите офицери в руската армия не са се издигнали заради качествата и способностите си като военни, а защото са близки до властта или са успели да подкупят началниците си.
В мирно време тази видимо неефективна организация позволява на Путин да запази пълен контрол над въоръжените сили. Всички, които го подкрепят, биват възнаграждавани неофициално, а тези, които му се противопоставят лесно могат да бъдат обвинени и сменени.
Как Русия може да загуби войната с Украйна
При ограничени военни операции, като тази в Сирия или анексирането на Крим, корупцията в руската армия също не бе толкова голям проблем.
Пълномащабната война в Украйна обаче безпощадно разкри всеки недостатък на въоръжените сили на Русия. Още от първите дни на инвазията имаше доклади за танкове останали без гориво, войници останали без храна, цели подразделения пратени на погрешни места и останали без снабдяване, демотивирани военнослужещи и объркани офицери.
Ситуацията донякъде се стабилизира след изтеглянето на руските войски от Киев, тъй като беше установена сравнително стабилна фронтова линия и съответните логистични линии и бази към нея.
Но всяко мащабно предислоциране на военни части продължава да поражда сериозни проблеми за руската армия, както се видя от разгромното отстъпление в Харковска област.
А провежданата в момента мобилизация представлява още по-голямо предизвикателство за логистиката на въоръжените сили на Русия, тъй като няма прецедент в модерната руска история.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!