В ладимир Путин не трябваше да започва инвазия, за да потисне Беларус. Чрез използването на страната като плацдарм за нахлуването си в Украйна, разполагането на руски ядрени оръжия и укрепването на търговските отношения, Путин не само е затвърдил влиянието си върху Беларус, но и я включил в своята орбита, пише Politico.
Руският президент няма намерение да се отказва от този контрол.
В края на януари предстоят президентски избори в Беларус, които ще се проведат на фона на политическо потисничество и тежка репресия. Пет години след масовите протести от 2020 г., които избухнаха срещу обвиненията за манипулиране на изборите от страна на авторитарния президент Александър Лукашенко, той продължава да запазва властта си благодарение на подкрепата на Путин.
Лукашенко реагира на протестите с жестоки репресии, а опозицията, включително лидерката Светлана Цихановска, избяга в изгнание, докато протестиращите продължават да бъдат арестувани и подложени на насилие.
Сега опозиционните активисти се притесняват, че шансовете за демократична трансформация на Беларус стават все по-малко вероятни, докато Путин остава на власт в Москва.
"Путин знае как да манипулира Лукашенко", каза Арт Баленок, активист от Минск, който в момента живее в Австрия. "Лукашенко е инструмент. Той вече не е независим."
Критики от опозицията
Лукашенко заяви, че тазмесечните избори няма да включват насилие или политически натиск. В действителност обаче човекът, отдавна смятан за последния диктатор на Европа, задуши всяко политическо несъгласие и сега изглежда ще стигне до седми пореден мандат на поста.
Подкрепата на Кремъл играе решаваща роля за задържането на Лукашенко на власт. През 2020 г., когато вълната от протести заплашваше да свали режима, Путин предостави политическа и военна подкрепа, включително военна помощ и пропагандни усилия, които стабилизираха режима.
Държавата освободи повече от 200 политически затворници през 2024 г., според базирания в Минск Център за човешки права във Виасна, но около 1250 все още са в затвора. Критиците казват, че съобщенията са предназначени да повлияят на избирателите и да смекчат западните санкции.
Как Путин затвърди контрола си
Кремъл изпрати журналисти, които да подкрепят официалните съобщения на правителството, както и да организират шествия в подкрепа на режима, според данни от Wilson Center. Москва също открито обсъждаше предоставянето на военна помощ, като подкрепяше твърдението на Лукашенко за победа чрез заплаха от сила. Беларуската полиция за борба с безредиците доведе до ареста на почти 7000 протестиращи и минувачи за по-малко от четири дни.
„В крайна сметка те играха решаваща роля в това да осигурят властта на Лукашенко и да я задържат“, заяви Томас Греъм, бивш старши директор по Русия в Съвета за национална сигурност по време на администрацията на Джордж У. Буш. Сега Греъм е част от Съвета за международни отношения.
Русия и Беларус дълго време поддържат тесни връзки. Договорът от декември 1999 г. създава съюз между двете страни, който обвързва техните икономики и военни сектори, както и други области. Въпреки това, Лукашенко редовно търсеше подкрепа от Запада, за да предотврати прекомерното влияние на Русия.
Оттогава Путин се възползва от променените отношения, предприемайки т.нар. „пълзящо анексиране“ на Беларус, което се характеризира със засилено военно сътрудничество между двете държави и тясна парична интеграция.
Руските войски използваха Беларус като основна платформа при нападението си срещу Киев през февруари 2022 г. В същото време Лукашенко се похвали, че страната му е домакин на десетки руски ядрени оръжия и разкри, че през декември се очаква пристигането на нови хиперзвукови ракети.
Беларус, която някога се смяташе за „стратегически буфер“ между Русия и Запада, вече е не само политически, но и военно свързана с по-големия си съсед.
Мрачно бъдеще
Активистите твърдят, че демократична Беларус е малко вероятна, докато Путин остава на власт.
„Няма да видите никакво смекчаване на позициите, докато Путин все още е президент на Русия“, заяви Томас Греъм.
Икономическата ситуация също представлява значително препятствие, като войната в Украйна допълнително задълбочава изолацията на Лукашенко. През 2021 г. Беларус е внесла 90% от необходимото си количество петрол от Русия, според специалисти. Същата година Русия е била отговорна за 41% от износа на страната и 56,6% от вноса, според Министерството на външните работи на Беларус. Тази зависимост е нараснала след руското нахлуване в Украйна.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!