Р уският президент Владимир Путин заяви, че съюзът с Иран е обърнал хода на войната в Украйна, като подкрепата на Техеран е дала тласък на неговите сили, пише британският в. "Телеграф".
От началото на нашествието в Русия пристигат постоянни доставки на ирански дронове камикадзе, артилерийски снаряди и патрони, като Техеран бързо се превръща в един от най-близките военни съюзници на Кремъл, докато и двете страни се опитват да преодолеят последиците от санкциите. "Отношенията ни се развиват много добре. Моля, предайте моите най-добри пожелания на лидера (аятолах Али) Хаменей", каза Путин вчера на иранския президент Ебрахим Раиси.
Благодарение на иранския държавен глава, каза Путин, "през изминалата година набрахме добра инерция". Руските сили в момента преминават в атака след отблъскването на украинската контраофанзива, което означава, че войната е на практика в застой, докато зимата наближава, отбелязва британското издание.
Британският външен министър лорд Дейвид Камерън използва първото си пътуване до САЩ след назначаването си на поста, за да призове Републиканската партия да подкрепи Украйна с повече оръжия с голям обсег на действие. Той се аргументира, че тази помощ има изключително добро съотношение между цена и качество, отбелязва британският в. "Гардиън".
Лорд Камерън посочи, че в замяна на 10% от бюджета за отбрана на САЩ са били унищожени почти половината от произведената преди войната руска военна техника. Той призова Запада да прояви търпение по отношение на темповете на военния напредък на Украйна и подчерта, че не трябва да се поставя червена линия за западната помощ, освен войски на НАТО влизащи в пряк сблъсък с руските сили.
"Няма нищо, което би възпряло повече Русия и което би поставило Путин в по-отбранителна позиция от това да види, че Крим, който юридически е част от Украйна, е подложен на реална атака от украинските сили", добави външният министър. Това обаче би изисквало допълнителни доставки на оръжия с голям обсег, посочи той.
Европа не спазва обещанията си към Украйна в момент, когато бъдещето ѝ е поставено на карта, пише обвинително френският в. "Фигаро".
Европа още не е намерила средства, за да превърне думите си в действия. "Голяма част от бъдещето на Европа е заложено на карта в Украйна днес", предупреждава високопоставен френски дипломат, цитиран от вестника.
Докато в САЩ тръмписткото малцинство отказва да включи помощта за Украйна в дневния ред, Европейският съюз рискува вето от Виктор Орбан, който иска да отмени обсъждането и гласуването на помощта за Украйна на следващия Европейски съвет. След неуспешните опити на Шарл Мишел, председателя на Европейския съвет, и френският президент Еманюел Макрон се опита вчера да убеди унгарския премиер да отмени ветото си.
Но кризата е много по-обща, подчертава "Фигаро", като цитира изказването на съветника на Белия дом по националната сигурност Джейк Съливан, че "Не ни достигат финансови средства и не ни остава почти никакво време". Подобна е и ситуацията в Европа, след като европейските лидери признаха, че няма да успеят да изпълнят поставената цел от един милион артилерийски снаряда за силите на Киев.
След като американските републиканци блокираха помощта за Украйна, президентът Джо Байдън ги обвини, че играят опасна игра, спирайки помощта за Израел и Киев. В замяна те искат имиграционна реформа, отбелязва британският в. "Таймс".
В същото време войските на украинския фронт усещат последствията от стачката на полските шофьори, гласи заглавие в. "Ню Йорк таймс". Блокадата на границата от шофьорите на камиони, недоволни от решението на ЕС да отмени разрешителните за украинските им колеги, създаде проблеми с доставката на военни материали.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!