Р уският президент Владимир Путин и американският му колега Барак Обама вероятно ще могат да разговарят днес в Париж, в кулоарите на конференцията на ООН за климата. Това съобщи днес пред журналисти прессекретарят на Путин Дмитрий Песков, предаде ТАСС.
"Най-вероятно ще преговарят с Обама в кулоарите на конференцията", каза Песков, запитан какви са перспективите за контакти между двамата в Париж.
По време на форума Владимир Путин няма да има среща в кулоарите с президента на Турция Реджеп Тайип Ердоган.
"Такава среща няма да има", заяви лаконично говорителят на Кремъл. Той уточни, че подобен контакт засега не е предвиден и в графика на руския лидер за следващите дни.
Днес френският президент Франсоа Оланд призова за силно споразумение за борба с климатичните промени при откриването на световната конференция на ООН за климата в Париж, като заяви, че "никога досега не е имало толкова високи залози на международна среща", предаде ДПА.
Оланд каза, че споразумението трябва да включва ангажимент да се ограничи покачването на световните температури до 2 градуса по Целзий над равнището от прединдустриалната епоха, а по възможност - и до 1,5 градус.
Той призова на всеки пет години да се правят преразглеждания въз основа на научното развитие и заяви, че никоя страна не трябва да бъде оставена да се справя с климатичните промени сама.
В началото на конференцията около 150 държавни и правителствени ръководители почетоха с минута мълчание паметта на жертвите от атентати, извършени неотдавна в редица страни, включително във Франция.
"Не избирам между борбата с тероризма и борбата с глобалното затопляне", заяви Оланд.
Френският президент предупреди, че климатичните промени ще предизвикат още повече конфликти за ресурси, подчертавайки, че залогът на сегашната конференция за климата е основно мирът.
САЩ и Китай, които са двамата най-големи замърсители на планетата, осъзнават, че е тяхна отговорност да предприемат действия за ограничаване на глобалното затопляне, заяви президентът на САЩ Барак Обама на среща с китайския си колега Си Цзинпин преди откриването на конференцията.
"Като главни източници на въглеродни емисии се договорихме, че е наша отговорност да предприемем действия", каза Обама.
"Китай и САЩ трябва да избягват конфликти и враждебност и твърдо да се придържат към принципите на взаимното уважение и взаимоизгодното сътрудничество, да поддържат контакти и за развиват прагматично взаимодействие на двустранно, регионално и многостранно равнище", заяви Обама, цитиран от ТАСС.
"И двете страни трябва със съвместни усилия да осигурят трайното здраво развитие на двустранните отношения", каза Си Цзинпин.
Сегашната световна конференция за климата е "огромна надежда, която нямаме право да разочароваме", заяви френският президент Франсоа Оланд, цитиран от Франс прес.
Външният министър Лоран Фабиюс, който председателства форума, каза, че успехът все още не е гарантиран, но е постижим.
"Длъжни сме да успеем, защото залогът е прекалено важен, а климатичната заплаха е прекалено голяма, за да се задоволим с минимално споразумение", заяви Фабиюс при откриването на конференцията.
Освен това правителствата на най-големите световни икономики и Световната банка обявиха финансиране от над 700 милиона долара за справяне с климатичните промени.
Единадесет държави обещаха 250 милиона долара с цел страните да могат да се пригодят към новите предизвикателство, породени от промените в климата.
Отделно Световната банка обяви с още четири европейски държави проект на стойност 500 милиона долара, който трябва да създаде стимули за намаляване на газовете, предизвикващи парников ефект.
Очаква се "препъни-камъкът" в разговорите да бъде финансирането на годишен фонд на стойност 100 милиарда долара за по-бедните страни, които да използват средствата за намаляване на въгледорно-зависимите технологии и да се приспособят към промените на климата, които вече са започнали, отбелязва ДПА.
21-ата Конференция на ООН за климатичните промени (COP21) ще се състои от днес до 11 декември. Под егидата на ООН международната общност ще се обедини за постигане на основната цел на конференцията - подписването на общо споразумение, което да влезе в сила през 2020 г., съобщиха от Изпълнителната агенция по околна среда /ИАОС/.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!