К ибершпионажът е лицемерие в отношенията между партньори, посегателство срещу държавния суверенитет и нарушение на човешките права, заяви руският президент Владимир Путин.
Путин заяви готовност Руската федерация, заедно с други страни, да започнат да разработват
система за международна информационна сигурност.
С това изказване той отговори на въпроса какво място в преговорите в Латинска Америка ще заемат въпросите на съвременния световен ред, в който отделните играчи на световната арена си запазват големи права, включително подслушване дори на тези лидери, които наричат свои партньори.
Путин даде обширно интервю в навечерието на започващата днес визита в Латинска Америка – Куба, Аржентина и Бразилия.
„Москва поддържа Бразилия като кандидат за място на постоянен член в Съвета за сигурност на ООН“,
заяви руският президент.
„Подкрепям Бразилия като достоен и силен кандидат за място на постоянен член на Съвета за сигурност на ООН. Убеден съм, че тази мощна, динамично развиваща се страна е призвана да играе важна роля във формиращото се полицентрично устройство на света“, каза руският лидер.
Путин допълни, че не изключва Аржентина да установи с БРИКС (Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка) отношения на стратегическо партньорство, въпреки че засега разширение на организацията не се планира.
Задълбочаването на търговско-икономическото и научно-техническото сътрудничество между Русия и Куба се очаква да бъде главната тема при посещението на руския президент в Хавана, посочва ИТАР-ТАСС.
Помощникът на руския държавен глава Юрий Ушаков посочи, че Путин ще обсъди тези въпроси с премиера на Куба Раул Кастро, а също и с лидера на кубинската революция Фидел Кастро.
Беседата с 87-годишния Фидел, която ще бъде в неофициална обстановка,
ще постави началото на деловата част от програмата на визитата.
С Раул Кастро Путин ще обсъди редица въпроси, свързани с руско-кубинските отношения, включително и хода на изпълнението на споразуменията, постигнати при предишни посещения.
Очаква се в края на преговорите да бъдат подписани близо 10 двустранни документа, обхващащи сътрудничеството в сферата на промишлеността, енергетиката, здравеопазването и други.
Путин смята, че
опрощаването на повече от 30 млрд. щатски долара от кубинския дълг към Москва е безпрецедентна стъпка.
„За стратегическия характер на двустранните отношения свидетелства фактът, че Русия извърши безпрецедентен ход – опростихме 90% от задълженията на Куба по кредити, дадени по съветско време“, каза Путин пред „Пренса Латина“ и подчерта, че „в основата на руско-кубинските отношения стоят искрена симпатия и уважение“.
Той изрази убеждение, че „чувствата са взаимни“.
След Куба Путин ще посети Аржентина, а при визитата си в Бразилия, насрочена за 13-16 юли, освен че ще участва в срещата на върха на групата БРИКС (Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка), руският държавен глава планира разговори с президента Дилма Русеф, срещи с представители на бизнес средите, както и да присъства на церемонията по закриване на Световното първенство по футбол.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!