П овече от две седмици преди терористите да нахлуят в концертната зала в Москва и да убият 144 души, правителството на САЩ информира руските власти за планирана заплаха за нападение срещу кметството в Крокус, припомня в свой анализ Newsweek.
Докладът на "Вашингтон пост" добавя и въпроси относно обяснението на Владимир Путин за терористичната атака и пропуските в сигурността в Русия. Там протестите могат да доведат до дълъг престой зад решетките, но без особени пречки въоръжените лица могат да влязат в сграда, да започнат да стрелят и да я подпалят.
Клон на "Ислямска държава" заяви, че е извършил най-тежкото терористично нападение в Русия от две десетилетия насам на 22 март, а американски официални лица заявиха, че отговорността е изцяло на "Ислямска държава - Хорасан".
От Newsweek уточняват, че са изпратили имейл до Кремъл за коментар.
Кевин Риле, автор на книгата "Руската ФСБ: кратка история на Федералната служба за сигурност", заяви пред Newsweek:
"Терористичната атака срещу кметството "Крокус" в Москва показва дълбочината, до която са стигнали отношенията на Москва със Запада".
Правителствата на САЩ и Великобритания се опитаха да обменят разузнавателна информация за борба с тероризма, само за да може ФСБ да я игнорира", допълва Рихле, преподавател по разузнаване и сигурност в Лондонския университет "Брунел". Според него това "не предвещава нищо добро за руската сигурност в бъдеще".
Три дни преди атаките Владимир Путин отхвърли предупрежденията на САЩ като "изнудване" и заедно с други руски официални лица и кремълски пропагандисти изказа твърдения за участие на Запада и Украйна, без да представи доказателства.
Сергей Наришкин, който оглавява Службата за външно разузнаване (СВР), заяви във вторник, че предупрежденията на САЩ са били "твърде общи", повтаряйки казаното от ръководителя на Федералната служба за сигурност (ФСБ) Александър Бортников миналата седмица за получаването на информация, която е обширна, но на пръв поглед не подлежи на действие.
Представители на САЩ обаче опровергаха това, като заявиха пред The Washington Post, че Москва е била уведомена, че кметството на Крокус е потенциална мишена. Информацията е била предадена на Русия ден преди посолството на САЩ в Москва да издаде на 7 март предупреждение към американските граждани да избягват масови събирания.
Вашингтон често споделя предупрежденията за терористични атаки с чужди държави в рамките на политика, известна като "задължение за предупреждение". Въпреки това е необичайно да се предоставя информация на противник, тъй като това може да разкрие начина, по който е получена разузнавателната информация, което може да доведе до риск за източниците.
Има признаци, че руското правителство поне първоначално е взело на сериозно предупреждението на Вашингтон, като ден след получаването на информацията ФСБ обяви, че е предотвратила нападение на "Ислямска държава" срещу синагога в Москва, пише The Washington Post.
Въпреки това не е ясно защо сигурността не е била засилена и поддържана след първоначалното предупреждение. Вестникът твърди, че американски официални лица са изказали предположение, че една от причините може да е, че руските служби за сигурност са приели информацията за невярна, след като не са наблюдавали нападение в дните скоро след предупреждението от 7 март.
Руски държавни медии като РБК, ТАСС и "Известия" съобщиха твърденията на The Washington Post, на които Кремъл не е отговорил официално.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!