Д нес президентът на Русия Владимир Путин проведе телефонен разговор със сръбския си колега Александър Вучич, съобщиха от руското президентство.
Вучич посочи, че двамата са обсъдили различни въпроси, сред които „опита за цветна революция в Сърбия” и случващото се в Република Сръбска - босненската полуавтономна част, населена предимно с босненски сърби, предаде ТАСС.
Ситуацията там ескалира, след като президентът ѝ Милорад Додик беше осъден миналата седмица на една година затвор за неизпълнение на решения на Върховният представител на международната общност в Босна и Херцеговина.
Осъдиха на затвор президента на Република Сръбска
В отговор Додик забрани дейността на съдебната система и службите за сигурност на Босна и Херцеговина на територията на Република Сръбска.
Реакциите срещу решението му не закъсняха, предава Nova.rs. Междувременно Додик и Вучич се срещнаха в Баня Лука, охранявани от жандармерия, което е необичайно.
Mинистърът на отбраната на БиХ Зукан Хелез заяви, че забраната нарушава босненската конституция и Дейтънското мирно споразумение.
Според него Додик показва, че е готов да върви докрай и на практика извършва отново престъплението, за което беше осъден на първа инстанция.
„Планът на Додик е да предизвика най-голямата криза в Босна и Херцеговина след гражданската война. След това, когато примката се стегне около него и той е принуден да отговаря за всичко, което е направил, той планира да избяга в Сърбия, която под ръководството на режима на Александър Вучич се превърна в убежище за бегълци военнопрестъпници и престъпници”, заяви Хелез.
По думите му, така Додик планира да се спаси от затвора, но и от отговорност, защото при неговото управление Република Сръбска се превърна в най-бедната и най-задлъжнялата част на Европа.
Додик: Разпадането на Босна и Херцеговина скоро ще стане факт
„Както се случват нещата в момента в Сърбия, тя няма да бъде дълго убежище за Додик. Скоро се очаква смяна на правителството в Сърбия и съм сигурен, че младите хора, които се борят за демокрация и свобода в собствената си страна, биха екстрадирали насилника Додик. Казвам на гражданите на Босна и Херцеговина да запазят спокойствие, всичко, което Додик прави, е с цел провокация, за да предизвика още повече нестабилност, но и насилие”, подчерта Хелез.
Той посочи, че институциите на Босна и Херцеговина са достатъчно силни, за да се справят с действията на Додик.
„В този момент на криза в нашата страна, съдебните институции на Босна и Херцеговина, преди всичко Прокуратурата на Босна и Херцеговина и Конституционният съд на Босна и Херцеговина, са първите, които трябва да реагират”, смята Хелез.
Ако Додик не се отзове на призива на съдебните институции на Босна и Херцеговина, подчерта Хелез, за него трябва да бъде издадена заповед.
„Додик трябва да бъде арестуван. Поради кризата, която предизвика, Додик трябва да бъде вкаран в затвора. Поради неговите противоконституционни действия и нарушаване на Дейтънското мирно споразумение, на Додик не трябва да бъде позволено да избяга от Босна и Херцеговина. Тази криза ще покаже характера и силата на институциите на Босна и Херцеговина. Сигурен съм, че страната ни ще излезе от нея още по-силна”, завърши Хелез.
Премиерът на Република Сръбска Радован Вишкович, ръководството на Народното събрание на РС, президентът Милорад Додик, както и някои министри, като Милош Букейлович, министър на правосъдието и Сенка Юич, министър на администрацията и местното самоуправление, и други длъжностни лица са разследвани от прокуратурата на БиХ по подозрение, че са посегнали на конституционния ред на държавата.
Днес върховният съд на Босна и Херцеговина отсъди срещу законите, приети тази седмица от босненската Република Сръбска, с които се забранява работата на нейна територия на босненския съд, прокуратура, Държавната агенция за разследване и защита (СИПА) и Висшия съдебен и прокурорски съвет (ВСТС), съобщи Радио „Свободна Европа”.