Рк кият премиер Владимир Путин оцени сътрудничеството между Русия и Индия в борбата срещу тероризма като успешно и заяви, че правителството на Пакистан трябва да получи подкрепа в тази насока, съобщи ИТАР-ТАСС.
Според Путин трябва да се отбележат антитерористичните усилия на пакистанското правителство, тъй като Исламабад е засилил борбата на териториите, където действат терористите.
"Силно се надяваме, че ръководството на Пакистан няма да се ограничи с решаване на локалните проблеми. Трябва да го подкрепим в неговите реални стъпки в борбата срещу тероризма", каза руският премиер.
Той е от вчера в Делхи, където се срещна с премиера Манмохан Сингх и с вдовицата на бившия министър-председател Раджив Ганди - Соня Ганди, лидер на управляващата коалиция "Обединен прогресивен алианс".
Световните агенции напомнят, че Индия е един от най-големите вносители на оръжия в света и клиент номер едно на руската оръжейна индустрия. Близо 70 на сто от въоръжението на Индия е внос от Русия.
Очаква се двете страни да подпишат споразумение, което ще сложи край на продължителния спор за цената на модернизацията на съветския самолетоносач "Адмирал Горшков", който ще получи индийския военноморски флот.
Индия и Русия ще подпишат споразумения за съживяване на двустранната търговия и инвестициите в стратегически сектори като ядрената енергетика, космическите изследвания и отбраната.
Русия се опитва да разпали отново старата любов,
пише днес лондонският в. "Файненшъл таймс" и отбелязва, че разполагащият с изключителна власт министър-председател води дипломация в съветски стил.
В кошницата си с подаръци той носи предложенията Русия да ускори програмата си за строеж на атомна централа в Индия и да бъде партньор в производството на ново военно оборудване, пише вестникът.
И напомня, че през студената война Индия беше от необвързана, но много често всъщност бе просъветска.
По нататък в статията се казва: "За Индия СССР бе удобен източник на оръжие и технологии, а също така силен приятел. Именно съюзът със Съветския съюз позволи на Индия да нахлуе през 1971 г. в Източен Пакистан без страх от репресивни мерки от страна на Китай.
За СССР Индия бе полезна противотежест - както на Китай, така и на подкрепяния от САЩ Пакистан. Но Съветският съюз се разпадна, а Русия допусна отношенията да охладнеят. И Индия започна да се отдалечава от някогашния си близък приятел.
Русия и Индия все още имат силни военни връзки:
индийското военно оборудване продължава да носи имената на Илюшин, Туполев и Сухой. Двете държави провеждат съвместни военни учения. Но през последното десетилетие САЩ се отърсиха от дрямката и видяха, че добрите от отношения с Индия може да са им от полза.
За САЩ тази огромна, тромава демокрация е регионална противотежест на Китай, но и голям потенциален пазар. Затова, започвайки с посещение на Бил Клинтън през 2000 г., което беше първата президентска визита след тази на Джими Картър през 1978 г., САЩ все повече активизират връзките си с Индия.
Индия спечели много от тази ос. Тя договори ядрена сделка със САЩ и така на практика успя да се отърве от статута си на ядрен парий, който получи след ядрените си опити от 1998 г. Освен това самият факт, че е в двустранен съюз с единствената световна свръхсила ласкае самолюбието на Индия.
Така че Русия, която сега се чувства изоставена, бърза отново да навакса пропуснатото, въпреки че ситуацията не е благоприятна за нея. Заради глобализацията Русия вече не е толкова важна за Индия. Освен това в културно отношение влиянието на Запада в Индия е силно. Индийците заминават да учат на Запад. Малцина поглеждат на север.
Но Русия ще се надява да изгради особен военен, технологичен и икономически съюз. Москва си дава сметка, че и двете страни обичат да представят регионалните си войни в Кашмир и Чечения като част от глобалната война срещу тероризма.
По-силните връзки с Русия са по своему привлекателни за Индия, която обича да има винаги възможност за избор и която ще се пази да не стане прекалено зависима от САЩ. Путин обаче, подобно на Барак Обама, трябва да внимава изграждането на съюзи на подконтинента да не засили надпреварата във въоръжаването в Южна Азия", завършва коментарът на "Файненшъл таймс".
Путин с кошница подаръци в Индия
В съветски стил Русия се опитва да разпали отново старата любов, за да съживи двустранната търговия и инвестициите в стратегически сектори
12 март 2010, 18:23
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!