П рез последните дни руският президент Владимир Путин получи няколко лоши новини, включително твърденията на прокиевските сепаратистки бойци от вторник, че са завзели село в Южна Русия.
Новината за селото, както и други инциденти, свързани с войната, идват само дни преди руските граждани да отидат до урните, за да гласуват на президентските избори.
Очаква се Путин да спечели изборите, които ще се проведат от петък до неделя, с голяма преднина. Проучванията на общественото мнение показват, че Путин се радва на голяма подкрепа от страна на гражданите на страната, но западните анализатори отдавна обвиняват Русия, че фалшифицира изборите си.
Проучванията на общественото мнение обаче показват също, че подкрепата за войната, която Путин започна в Украйна, е намаляла, а неотдавнашните негативни новини биха могли да обезпокоят Кремъл, съобщава Newsweek.
"Обществената подкрепа за Путин се гради върху образа му на стожер на стабилността в контраст с дивите дни на 90-те години на миналия век. Нахлуването в Южна Русия е демонстрация, че способността на Путин да запази контрола си върху Русия е далеч по-малко сигурна от това, което Путин би искал да вярваме", казва Джейсън Джей Смарт, експерт по международна политика.
Каква е истината за ядрените оръжия на Русия
Легионът "Свобода на Русия" и Руският доброволчески корпус - военни групи, съставени от руснаци, които се сражават в полза на Украйна - обявиха във вторник, че "атакуват" на територията на Русия.
Украински и руски източници твърдят, че групите са навлезли в Белгородската и Курската област на Русия с бронирани превозни средства. Каналът War Gonzo в Telegram съобщи, че бойците са били подкрепени от минометен и артилерийски огън.
По-късно през деня легионът "Свобода на Русия" заяви, че е поел изцяло контрола над село Тьоткино в Курска област, въпреки че по-рано руското министерство на отбраната твърдеше, че е "осуетило" нападенията в районите на "украински терористични групи".
Новината за военните действия, предприети от сепаратистките бойци, идва след множество нощни атаки с дронове на територията на Русия. Според съобщения на московските власти украинските дронове са се насочили към обекти в девет руски региона в рамките на смятаната за най-мащабна атака на Киев срещу Русия с дронове от началото на войната.
Една от целите на нападенията с дронове според съобщенията е била правителствена сграда в Белгород. По-късно кметът на града съобщи, че при удара са загинали четирима души.
Putin suffers blow in Ukraine war days before election https://t.co/0NZMPQDGjd pic.twitter.com/J1FfLJCmNN
— Newsweek (@Newsweek) March 12, 2024
В събота мозъчният тръст Институт за изследване на войната (ИИВ) написа, че според сведенията украинските сили са извършили нападения с дронове предната вечер в руската Ростовска област, които може да са поразили самолетостроителен завод, ремонтиращ самолети за далечно радиолокационно откриване А-50. Съобщава се, че в резултат на атаката са били унищожени два самолета А-50.
Професорът от Школата за политика и управление към Университета "Джордж Мейсън" Марк Н. Кац смята, че "резултатът от президентските избори в Русия не е под въпрос, но тези атаки на руска територия със сигурност трябва да са смущаващи за Москва".
"Не е ясно дали те влияят на избирателната активност, но не се съмнявам, че ако това стане, Москва ще манипулира данните. Може би повече от всичко друго тези атаки на руска територия имат за цел да повдигнат духа на украинците, които сега виждат, че руските сили набират сила в Украйна, докато жизненоважната военна помощ на САЩ е спряна в Камарата на представителите", казва Кац.
Професорът по политически науки от Северозападния университет Уилям Рено смята, че последните военни действия, предприети на територията на Русия от прокиевските сили, заедно с други редовни саботажни действия, "са достатъчно въздействащи и достатъчно трудни за игнориране, че съобщенията, които се появяват в руските медии, имат за цел да създадат чувство на несигурност и тревога."
Започва тридневно гласуване в Русия
"Може би много руски граждани изпитват съмнения относно тази война. Нежеланието на Путин да призове за пълна мобилизация и непропорционалното набиране на етнически малцинства и отчаяни хора за участие в бойните действия показва, че Путин вярва, че важни сегменти от населението на Русия - градските, етническите руснаци - хранят такива съмнения. Общественото мнение има значение дори в авторитарните държави", категоричен е Рено.
Смарт също така заяви, че тези инциденти могат да допринесат за ерозията на подкрепата за войната сред руската общественост.
"Самите руснаци несъмнено признават, че войната им срещу Украйна е направила днешните им действия оправдани, и трябва да са разтревожени, че собствените им руски войници не могат да ги защитят, защото са заети с незаконната окупация на Украйна", казва той.
"Само няколко дни преди фалшивите "избори" в Русия Путин претърпя още едно унижение, равностойно на опита за преврат на лидера на Групата "Вагнер" Евгений Пригожин и на последния опит на Украйна да изпрати войски в Русия”, категоричен е Смарт.
“Русия е нестабилна", смята той.
* Вижте и това видео от архива ни: Кой е Путин: 10 смайващи факта за руския президент
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!