К лип на руския президент Владимир Путин, в който той заплашва предателите, работещи за чужди служби, бе припомнен след отравянето на руския двоен шпионин Сергей Скрипал.
Това подсили мненията, че именно Кремъл стои зад отравянето му. В момента той и дъщеря му са в болница в кома, след като бяха намерени в безсъзнание в търговски център в Солсбъри, Англия. Според медиите на Острова те са били в досег с отрова. Става дума за нервно-паралитично вещество, съобщи заместник-шефът на лондонската полиция Марк Роули.
В кома е и полицаят, пристигнал първи до разузнавача и дъщеря му Юлия, съобщи Sky News.
Думите, които Путин изрича, са записани през 2010 година:
"Предателите ще умрат", казва той: "Повярвай ми, тези хора предадоха приятелите си, братята си, в замяна на тридесет сребърника", припомня "Business Insider".
Думите са по повод тогавашния шпионски скандал между Русия и САЩ, в чиято основа бе Скрипал, отровен преди дни в Солсбъри, Англия.
Here's our take on the possible poisoning of Sergei #Skripal, former #Russian spy. Found on a bench in Salisbury and now critically ill. More when we have it https://t.co/RsDc5urSK2
— Luke Harding (@lukeharding1968) March 5, 2018
66-годишният Скрипал е пенсиониран полковник от руското разузнаване. През 2006 г. той бе осъден на 13 години затвор за шпионаж в полза на Великобритания. Той получи убежище във Великобритания през 2010 г. след размяна на шпиони между САЩ и Русия.
Скрипал бе признат за виновен в Русия за това, че издал самоличността на руски агенти под прикритие в Европа на британското външно разузнаване МИ-6. Според руските власти той получил 100 000 долара за сведенията, които започнал да предава от 90-те години на миналия век.
През 2010 г. Русия освободи Скрипал и още трима свои граждани, осъдени за шпионаж в полза на западни държави, в замяна на което САЩ й предадоха 10 руски агенти. Размяната на шпиони в стила на Студената война бе извършена на писта на летището на Виена.
Впоследствие Скрипал замина за Великобритания, където получи убежище.
Отрова за убеждаване на противниците на Кремъл
Случаят напомня на убийството на Александър Литвиненко през 2006 г. в Лондон. Бившият руски разузнавач почина, след като бе изложен на контакт с радиоактивно вещество.
Обвиниха Путин за убийството на Литвиненко
Агентът и дъщеря му:
He is a spy, he was far from innocent! Legitimate target......
— Blinkered Britain (@blinkerdbritain) March 7, 2018
Sergei Skripal: New sites examined in poisoned spy operation https://t.co/qOGKUnf0Gj pic.twitter.com/3JHy8LyiRY
"Тук няма какво особено да се коментира. Предателите винаги имат лош край, краят им идва по правило или от пиянство, или от наркотици“, казва тогава президентът.
Въпреки всички съмнения Кремъл е готов да сътрудничи в разследването на инцидента с бившия руски разузнавач във Великобритания.
"Не разполагаме с никаква информация за причините
за случилото се, нито с какво се е занимавал този човек", заяви прессекретарят на руския президент Дмитрий Песков. По думите му Русия не е получавала молба за сътрудничество в разследването на този инцидент, но винаги е готова за взаимодействие.
Ръководителят на британското външно министерство Борис Джонсън говори във вторник в Камарата на общините, сравнявайки случая с този на бившия служител на ФСБ Александър Литвиненко, който беше отровен с полоний в Лондон през 2006 година. Министърът каза, че Русия се занимава с "враждебни действия" и заплаши със санкции, ако версията за участие на Москва в отравянето бъде потвърдена.
Дали отравянето на Скрипал е предупреждение на Кремъл
към западните шпионски агенции, пита се днес лондонският "Гардиън" по повод мистериозното нападение.
Според вестника има теория, според която руската държава атакува предатели, за да демонстрира риска от обвързване със западни разузнавателни агенции. А големият въпрос от покушението в град Солсбъри е моментът на демонстративното му извършване. Предположенията, че това може да е тактика за спечелване на гласове две седмици преди президентските избори в Русия са неубедителни, Владимир Путин със сигурност ще бъде преизбран. Мнозина руснаци са патриотично настроени и приемат новата агресивна външна политика на Кремъл, но едва ли убийството на бивш шпионин, за когото малцина са чували, ще предизвика народно въодушевление, пише изданието.
По-вероятно е това да е възпиращ ход,
който цели да напомни на руските агенти на оперативна работа за потенциалния риск от сътрудничество със западни служби, продължава "Гардиън".
Всяка година руски топразузнавачи говорят за активни опити на ЦРУ и други западни агенции да вербуват руснаци. Част от тази пропаганда е за вътрешна употреба, но няма съмнение, че западните шпионски централи са активни в Русия.
По-нататък в коментара си вестникът припомня, че през януари двама изтъкнати руски експерти по кибернетична сигурност бяха арестувани и обвинени в сътрудничество с ЦРУ и според някои този случай е свързан с твърденията за кибератаки срещу изборите в САЩ.
Многотиражният таблоид "Дейли мейл" констатира, че
Великобритания може да вини сама себе си за "гангстерите на Путин"
по нейните улици.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!