Н аскоро, по време на реч пред работници в самолетна фабрика в Бурятия, руският президент Владимир Путин определи войната в Украйна като "екзистенциална битка за оцеляването на Русия“, посочва "Гардиън“.
"За нас това не е геополитическа задача, а задача за оцеляването на руската държавност, създаването на условия за бъдещото развитие на страната и за развитието на нашите деца“, заяви Путин.
Според политическия анализатор Максим Трудолюбов Путин е все по-склонен да обсъжда това, което наблюдателите наричат "вечна война“ със Запада, предава "Фокус“.
"Путин на практика спря да говори за някакви конкретни цели на войната. Той също така не предлага визия как може да изглежда една бъдеща победа. Войната няма нито ясно начало, нито обозрим край“, отбелязва експертът.
Трудолюбов отбеляза, че това е слабо завоалирано послание към хората, че войната в Украйна няма да свърши скоро и че руснаците трябва да се научат да живеят с нея.
Критик на Путин: Те ги подготвят, че ядрената война е нещо нормално
Западни служители споделят, че са слушали с ужас войнствената реч на Путин през февруари, вярвайки, че руският лидер ескалира войната и не оставя място за отстъпление.
Според чуждестранен дипломат в Москва посланието на Путин изглежда като подготовка на руската общественост за "война, която никога няма да свърши". Той отбелязва, че не е ясно дали Путин ще успее да приеме поражението в конфликта, защото не изглежда да "знае как да губи".
Други посочват, че руският лидер, който според западното разузнаване лично взема оперативни и тактически решения за Украйна, е спрял да обсъжда в публичните си коментари ситуацията на фронта.
Според проучване на руската информационна агенция "Вьорстка“, Путин за последен път споменава боевете в Украйна на 15 януари, като казва, че динамиката за руската армия е "положителна“.
Владимир Хелман, професор по руска политика в Университета в Хелзинки, смата, че мълчанието отразява загрижеността на Кремъл, че не може да промени хода на войната на бойното поле.
"По-лесно е да не говориш за военните усилия, когато армията ти не върви напред. Но съкращаването на мащабите не е опция за Путин. Това би означавало да признае поражението", поясни Хелман.
Кремъл: Имаме оръжия да унищожим САЩ
Американският военен експерт Роб Лий счита, че Русия просто няма капацитет за голяма офанзива. По-малко от 10% от руската армия в Украйна е способна на настъпателни операции, твърди той. Повечето от руските войски сега са неопитни резервисти.
"Виждаме, че руската армия се готви за дълга война. Путин залага, че ресурсите на страната му са по-големи от тези на Украйна и че Западът ще се умори да помага на Киев“, смята Лий.
Въпреки неуспехите на бойното поле в Украйна, Кремъл потиска всяка реакция срещу войната в Русия.
Андрей Колесников, старши научен сътрудник във Фондацията "Карнеги“, отбелязва, че мнозина в Русия вече са напълно осъзнали, че тази война няма да стигне до никъде, и вярват, че трябва да се научат как да живеят с нея.
Kрай на добрите дни за икономиката на Русия
Когато през септември Путин нареди мобилизацията 300 000 резервисти, е имало огромен прилив на страх и безпокойство - мъжете се страхували да напуснат семействата си и да бъдат пратени на фронта, а майките и съпругите се тревожели за своите съпрузи, родители и синове. Въпреки това, според Колесников, в рамките на няколко месеца страхът е намалял.
"Пропагандната кампания беше успешна, въпреки първоначалната нерешителност на хората. Правителството успя да обедини народа около фалга. Начинът, по който беше представен конфликтът, помогна на хората да го приемат“, коментира източник, близък до медийните мениджъри в Кремъл.
Цялата държавна мощ е ангажирана в разпространението и укрепването на идеята, че войната е необходима за самата идентичност и оцеляване на Русия.
Дори училищата бяха инструктирани да добавят основно военно обучение и "патриотични“ уроци, целящи да оправдаят войната в Украйна. Държавната реторика, включително призивите на Путин да се отървем от "изметта и предателите“ следва класическата тактика за налагане на власт "разделяй и владей“.
Защо Украйна не може да преговаря за мир с Путин
"Страната полудя. Трябваше да спра да общувам с колеги и приятели. Живеем в различни реалности“, споделя Алексей, бивш учител по история в елитно училище близо до Москва, който наскоро е напуснал след разногласия с ръководството относно новото "патриотично“ обучение.
Докато стотици хиляди руснаци напуснаха страната, поддръжниците на войната подкрепят новата политическа линия, представяйки я като глобална битка с Европа и САЩ, в която Русия е жертва и герой, устояващ срещу превъзхождаща го сила.
Международният съд отговори на заплахите на Русия
На среща в средата на март в Москва на Международното движение на русофилите, група, подкрепяна от руското външно министерство и съставена от маргинални европейски активисти и теоретици на конспирацията, бяха казани ужасни неща.
"Ние сме свидетели не само на неонацизъм, ние сме свидетели на директен нацизъм, обхващащ все повече и повече европейски страни“, заяви руският външен министър Сергей Лавров по време на речта си.
Константин Малофеев, консервативен олигарх, който бе санкциониран от САЩ през 2014 г. за "заплахи към Украйна и предоставяне на финансова подкрепа на сепаратисткия регион на Донецк“, каза на свой ред: "Не сме виждали такъв вид омраза, откакто руските войници сложиха край на войната с победа в Берлин, и сега ние, победителите, отново сме изправени пред факта, че тя се надигна срещу нас от Ада“.
Така фокусът се измества от неуспехите в Украйна, към по-общия, неясно заплашителен и по-лесен за манипулация от пропагандна гледна точка конфликт със Запада.
В кулоарите на конференцията обаче имаше и разговори за цената на войната.
"Все още не всеки в тази страна разбира колко ще трябва да платим, за да спечелим тази война. За любовта си към Русия хората в нашата страна трябва да платят с живота си. Това е сериозно и ние не бяхме готови за това", коментира руският философ и поддръжник на инвазията Александър Дугин.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!