"Русия няма да поеме по пътя на самоизолацията. Ние вървим по пътя на разширяване на сътрудничеството. Нищо в света вече няма да е същото. Балансът на силите се промени".
Това заяви в речта си по време на Петербургския икономически форум президентът на Русия Владимир Путин.
Той подчерта, че Москва ще развива икономическо сътрудничество с всички, "които искат да си сътрудничат с нас" и "дори с европейските компании, на които извиват ръцете."
"Ние сме силен народ и можем да се справим с всяко предизвикателство. Както на нашите предци, ние ще решим всеки проблем - цялата хилядолетна история на нашата страна говори за това", заяви Путин.
Бусигина: Русия попадна в капан
Той получи аплодисменти от залата, след като за пореден път потвърди решимостта си да продължи "специалната военна операция" в Украйна, която по негови думи е отприщила "безпрецедентен" порой от Западни икономически санкции.
Путин каза, че основната цел на инвазията е да защити "нашите" хора в населения с основно рускоезични жители Донбаски район в Източна Украйна - аргумент, отхвърлян от Киев и Запада като безпочвен претекст за инвазия, която вече доведе до окупацията на части от Южна Украйна.
Той подчерта, че никога не е бил против присъединяването на Украйна към ЕС.
"Винаги сме били против военното настъпление на украинска територия, защото то застрашава нашата сигурност. Срещу това бяхме против. Що се отнася до икономическата интеграция - за Бога, това си е техен избор", каза Путин.
Той отбеляза, че ЕС трябва да реши дали е целесъобразно присъединяването на Украйна към ЕС:
"Всяка държава може да вземе суверенно решение дали да се присъедини или не към икономическо обединение и само то решава дали да приеме нови държави за членове или не. Страните от Европейския съюз трябва да определят доколко това е възможно и подходящо за тях. Дали това е в полза или във вреда на Украйна - това също е тяхна работа, работа на украинския народ и на сегашното украинско ръководство".
В продължилата повече от час реч Путин заяви още, че руските военни в Донбас също така се борят, за да защитят правото на Русия на "сигурно развитие". Той каза, че Русия ще влезе в новия световен ред като "могъща и модерна страна" и че е "очевидно", че правилата на новия световен ред ще бъдат определяни от "силни и суверенни страни".
"Западът фундаментално отказа да изпълни поетите по-рано задължения. Оказа се, че просто е невъзможно да се постигнат каквито и да било нови споразумения с него", каза Путин. "В текущата ситуация, на фона на нарастването на риска и заплахите за нас, решението на Русия за провеждане на специална военна операция беше неизбежно - трудно, разбира се, но неизбежно и необходимо".
"Конниците на Апокалипсиса са тръгнали": Защо Медведев смени тона
Путин нарече войната действия на "суверенна страна, която има право да защити своята сигурност" и обвини Запада не само в разпалване на антируски настроения, но и в "активно военно присвояване на украинска територия".
Той каза, че Западните санкции се основават на фалшивия претекст, че Русия няма икономически суверенитет.
"Вашингтон и съюзниците му се опитват да променят курса на историята", добави Путин. По думите му ЕС може да загуби над 400 милиарда долара заради наложените срещу Русия санкции и те ще навредят на тези, които са ги наложили.
Според руския президент Русия не е виновна за покачването на цените на световния пазар на зърно. Той каза, че Русия е готова да гарантира транзита на кораби, изнасящи украинско зърно през Черно море, но че Украйна също така има пет или шест други начина да изнася зърното си през Беларус, Полша или Румъния.
Малко след излъчването на предварително записана реч на китайския президент Си Цзинпин Путин коментира, че сътрудничеството на Русия с Пекин се дължи на потенциала на Китай, а не на "наскорошните геополитически събития".
Путин: Няма да направим същата грешка като СССР
Според Путин, икономическите санкции, които Западът наложи на Русия са „блицкриг” срещу страната му, но са неуспешни
Той обвини САЩ, че третират другите държави като колонии и се държат като „божествени пратеници”.
По думите му, промяната е естественият ход на историята, защото цивилизационното разнообразие на планетата, богатството на културите, трудно се съчетава с политически, икономически и други модели:
„Тук моделите не работят, нито пък шаблоните, които са наложени откровено и безалтернативно от един център.”
„Нашите колеги не просто отричат реалността, те се опитват да се противопоставят на хода на историята, мислят с понятията от миналия век, попаднали са в капана на собствените си заблуди за страните извън т. нар. златен милиард, смятат всичко останало за периферия, за свой заден двор, все още ги третират като колонии, а живеещите там народи - като граждани втора категория, защото се смятат за изключителни,” заяви Путин.
Според него, ЕС е изгубил окончателно своя политически суверенитет, а бюрократичният му елит „играе по чужда свирка”, като приема всичко, което му се нареди отгоре, причинявайки вреда на собственото си население, икономика и бизнес.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!