"Той не ми е годеница, и аз не съм му годеница, не съм му годеник, ние се занимаваме с държавна дейност."
По този цветущ начин руският президент Владимир Путин отговори на журналистически въпрос дали е разочарован от американския си колега Доналд Тръмп.
От ООН: "По-близо сме до война от всякога"
Путин: Ситуацията е на ръба на мащабен конфликт
"В дейността си Тръмп се ръководи от националните интереси на своята страна, а аз - на моята. Много разчитам да ни се удаде, както е казвал и президентът на САЩ, да намираме някакви компромиси при решаването на двустранните и международните проблеми ", заяви Путин след лидерската среща на страните от БРИКС (Бразилия, Русия, Индия, Китай, Южна Африка) в Пекин.
Руският президент още изтъкна, че Русия вероятно ще потърси правата си в съда срещу САЩ. Причината е американското решение по-рано тази година да ограничи достъпа на руската дипломация до нейни имоти в щатите.
"Това е нарушение на международното право", заяви Путин.
Руският президент коментира открито и друга актуална тема: нарастващото напрежение покрай оръжейните изпитания на Северна Корея.
"The argument for war with North Korea is no argument at all" https://t.co/72jCLQqB6t
— TIME (@TIME) September 5, 2017
„Използването на санкции (срещу КНДР) в случая вече е безполезно и неефикасно”, заяви Путин. Според него "военната истерия" на Корейския полуостров може да доведе до "глобална катастрофа".
След като Северна Корея осъществи опит с водородна бомба в неделя, международните сили, водени от САЩ, призоваха за увеличаване на икономическите и политически санкции срещу Пхенян.
Тръмп обеща "огън и ярост" на КНДР, Пхенян се прицели във военна база на САЩ
Южна Корея подготвя превантивен удар срещу Севера
Американският президент Доналд Тръмп разкри, че страната му обмисля прекратяване на търговията със страни, които поддържат икономически връзки с КНДР. За по-строг режим на ограничения призоваха също Франция и ЕС.
Подобна закана засяга най-вече втората най-голяма световна икономика Китай, но също Индия и Русия, които поддържат обмен на стоки и работна ръка с Пхенян.
Vladimir Putin warns of a "global catastrophe" if North Korea standoff escalates https://t.co/pgooJHKtJ5 pic.twitter.com/3Zflnuo7gm
— Bloomberg (@business) September 5, 2017
За да подкрепи тезата си срещу санкциите, Путин припомни съдбата на иракския диктатор Садам Хюсеин, отказал се от производството на оръжия за масово унищожение, под натиска на международната общност.
Предполагаемото наличие на такива оръжия обаче се превърна в една от причините за американската военна интервенция в Ирак, продължаваща от 2003 година насам.
"Страната е разрушена, самият Саддам Хюсеин е обесен. Всички го знаят, всички го помнят. Това добре се знае и помни и в Северна Корея", заяви Путин.
Севернокорейците "трева ще ядат, но няма да се откажат от (ядрената си) програма, ако не усещат сигурност. А какво ще гарантира сигурността? Възстановяване на международното право. Трябва да се насочат нещата към диалог между всички заинтересовани страни", смята руският държавен глава.
Как Ким изигра света с атомната си бомба
САЩ са готови да използват ядрено оръжие срещу КНДР
Путин определи като „нелепо” допускането, че Русия ще попадне в сакнционен списък, наред с КНДР, и после ще съдейства на „санкционните упражнения срещу Северна Корея".
Това го мислят „хора, които бъркат Австрия с Австралия", отбеляза руският държавен глава.
Той допълни, че Русия има "почти нулев стокообмен" с КНДР, на която доставя например едва 40 хил. тона петрол за тримесечие, а общият й износ за други страни е 400 милиона тона. Севернокорейските работници в Русия са 30 хиляди души, което „също е все едно нула”, заяви Путин.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!