В Европа нямаше да има толкова остри кризи, ако НАТО не се стремеше да „царства“ и да се разширява, смята руският президент Владимир Путин.
В интервю, публикувано днес в германския вестник „Билд”, президентът на Русия защити позицията си за Украйна, разширяването на НАТО и Крим.
„Това, което прави Европейският съюз с тези санкции, не е нищо друго, освен театър на абсурда”, смята Путин.
Той посочи, че референдумът в Крим през 2014 г. за отделяне от Украйна и присъединяване към Русия е „демокрация, воля на народа”.
Според него „повторното обединение на Крим и Русия е правилно. Западните санкции нямат за цел да помогнат на Украйна, а да отблъснат Русия назад геополитически. Те са глупави и само вредят на двете страни”.
„Конституционна реформа трябваше да предостави автономия на източна Украйна и да бъде приета до края на 2015 г. Това не стана, а годината свърши. Това не е грешка на Русия”, посочи Путин.
„НАТО и САЩ искаха пълна победа над Съветския съюз. Те искаха да седнат на трона в Европа сами. Но сега те седят там, а ние говорим за всички тези кризи, които иначе нямаше да имаме”, каза Путин.
Той отхвърли идеята, че тъй като бившите съветски сателити са искали да се присъединят към НАТО, е било невъзможно да им се откаже.
Путин отбеляза, че САЩ продължават да развиват плановете си за система за противоракетна отбрана в Източна Европа, за да парират ядрена атака от Иран, въпреки факта, че бе постигнато споразумение по иранската ядрена програма.
„А ако бяха направили както предлагаше старият умен немец, господин Егон Бар, да се създаде нещо ново, обединяващо Европа, кризи като тези нямаше да има. Щеше да има друга ситуация с нейните си проблеми. И може би те нямаше да са толкова остри, разбирате ме нали?“, посочи Путин.
„Нима в устава е написано, че НАТО е задължен да приема всички? Не. Нужни са критерии, нужни са условия. Има ли политическа воля, всичко биха могли да постигнат, ако поискат. Просто не искат. Искат да царуват. Настанили са се на този трон. И какво следва? Сега обсъждаме кризисни ситуации“, каза руският лидер.
„Ние сме изправени пред общи заплахи”, заяви руският президент и посочи, че има предвид не само тероризма, но и престъпността, трафика на хора, опазването на околната среда и други.
Той призна, че санкциите имат ефект върху руската икономика, но допълни, че тя постепенно се стабилизира.
Руският президент отчете, че брутният вътрешен продукт е намалял с 3,8 процента през 2015 г., а инфлацията е близо 12,7 на сто.
„Търговският баланс обаче е все още положителен. За първи път от много години ние изнасяме значително повече стоки с висока добавена стойност”, отбеляза Владимир Путин, като посочи, че това е позитивно последствие от ниските цени на петрола.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!