Р уският президент Владимир Путин ще посети Киргизстан в четвъртък, съобщи президентската канцелария на централноазиатската държава.
Това ще бъде първото пътуване на руския лидер в чужбина, откакто Международният наказателен съд издаде заповед за ареста му, предава „Ройтерс”.
Путин рядко пътува в чужбина от началото на нахлуването на Русия в Украйна през 2022 г. и не е известно да е напускал страната, откакто МНС издаде заповед за ареста му през март тази година по обвинение за военни престъпления срещу деца в Украйна, което Кремъл отрича.
„По покана на президента на Киргизката република Садир Джапаров на 12 октомври тази година президентът на Руската федерация Владимир Путин ще направи официално посещение в страната ни”, обявиха от президентската администрация на Киргизстан.
Русия обяви за издирване председателя на МНС
Путин се съгласи през май по време на разговори с Джапаров да посети Киргизстан, но все още няма официално потвърждение от Кремъл, че руският президент ще отиде там в четвъртък.
Руският лидер също трябва да пътува до Китай следващата седмица за третия форум "Един пояс, един път" в Пекин.
Нито Киргизстан, нито Китай са членове на МНС, който е създаден, за да преследва военни престъпления.
Москва отрича обвиненията на МНС, а Кремъл обяви, че заповедта е доказателство за враждебността на Запада към Русия. Руската прокуратура дори образува наказателно дело срещу прокурора на МНС и съдиите, издали заповедта.
Путин се отказа да ходи на срещата на БРИКС, ще се включи с видеовръзка
В Киргизстан Путин трябва да участва в церемонии, посветени на 20-ата годишнина от откриването на военновъздушна база в Кант, където се намира 999-та военновъздушна база на руските въздушно-космически сили.
Отделно президентската канцелария на Киргизстан съобщи във вторник, че министър-председателят на Армения Никол Пашинян е казал на Джапаров, че няма да присъства на срещата на върха на Общността на независимите държави (ОНД) в Бишкек в петък поради „редица обстоятелства”.
Отношенията между Москва и Ереван са обтегнати, след като Кремъл не направи нищо, за да защити арменците в Нагорни Карабх от последната азербайджанска военна операция в района, въпреки наличието на руски военен контингент там и факта, че Русия и Армения са военни съюзници в Организацията на договора за колективна сигурност, в която Азербайджан не участва.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!