Руският премиер Владимир Путин, разтревожен от привързаността на руснаците към чашката, постави началото на кампания, чиято цел е през следващите десет години да се намали с повече от половина употребата на алкохол, предаде Ройтерс.
Путин одобри поредица от мерки за справяне с проблема с пристрастяването към алкохола, който той нарече "национална заплаха".
Мерките включват ограничаване на продажбите и производството на алкохолни напитки, по-високи мита и ограничаване на рекламата, се казва на сайта на премиера.
Здравето на руснаците трябва да стои над "интересите на участниците в пазара на алкохол", се казва в документ, очертаващ правителствената стратегия по този проблем.
В него се твърди, че всяка година в Русия
от алкохолно отравяне умират 23 хил. души,
а над 75 хил. умират от болести, свързани с алкохола.
Злоупотребата с алкохол е главната причина за бързото натрупване на демографски и социални проблеми в Русия от средата на 60-те години насам, се казва в документа.
Целта е до 2012 г. консумацията на спиртни напитки да се намали с 15%, а до 2020-а - с 55%.
В документа не се споменава обаче за държавен контрол върху продажбите или производството на алкохол, както настояваха активистите на антиалкохолната кампания.
През 1985 г. последният съветски лидер Михаил Горбачов обяви война на порока, който отдавна измъчва руснаците, като наложи рязко съкращаване на производството на спиртни напитки и въведе строги ограничения за консумацията им на обществени места.
Експерти твърдят, че не е възможно сенчестият пазар да бъде ликвидиран изцяло, но се надяват съществено да бъде ограничен, пише московското издание "Газета".
Концепцията, подписана вчера от Путин, е разработена по инициатива на президента Дмитрий Медведев, чиито укази от септември м. г. фактически сложиха начало на нова антиалкохолна кампания в Русия, посочва вестникът.
Документът коригира проектите на здравното министерство, планирало по-големи ограничения, с оглед на руския манталитет, изтъква той.
Освен това, "твърде трудно е да се изчисли алкохолната употреба в Русия, тъй че няма гаранция тя да намалее с 55 на сто за 10 години", цитира всекидневникът Даря Халтурина от ръководството на Руската коалиция за контрол върху алкохола.
Още по-трудна задача е
борбата срещу нелегалния алкохол, какъвто се продава дори в Норвегия -
държава с едни от най-строгите правила в тази сфера, допълва тя.
Легалните производители ще търпят само "некритични загуби" от осъществяването на новата концепция. Днес обаче нелегалната водка прави невъзможно нормалното ценообразуване в Русия, твърди според изданието Дмитрий Добров от браншовия им съюз във федерацията.
Повечето руски магазини спазват въведената от 1 януари минимална цена за половинлитрова бутилка водка - 89 рубли (под 3 долара - б. р.), отбелязва Добров. Правителството обаче смята да ограничи също местата и времето за продажба на алкохол, да въведе и наказателна отговорност за нееднократни нарушения, добавя вестникът.
Концепцията предвижда да се намали броят на бирените и винените фестивали и конкурси в Русия, да се ограничи и рекламата на спиртни напитки, а скритата им реклама в крайна сметка да се забрани.
Затова пък властите ще рекламират по-активно здравословния начин на живот, ще създават центрове за борба с алкохолизма, информира "Газета".
По официални данни, в Русия има
2,7 млн. болни от алкохолизъм, а според експертни оценки - поне 5 млн.,
пише "Новие известия".
Средният жител на страната изпива за година 12,5 литра водка, 80 литра бира, 9 литра вино и почти литър коняк, сочат официалните продажби.
Най-много водка се пие в Москва и Чукотка (над 20 литра годишно), а в Петербург и Челябинска област е установен руски рекорд по изпита бира - над 120 литра за година.
Най-много алкохолици има в Магаданска област, където са се пропили близо 6%, съобщава "Новие известия".
Още не са ясни подробностите от бъдещата борба срещу алкохола в Русия, посочва "Росийская газета".
Новосъздадената специална служба за контрол върху тази продукция обяснява, че правилата за продажба на спиртни напитки са различни в отделните руски региони и може да минат години, докато бъдат "приведени към общ знаменател", пише московският официоз.
Всеки изпит литър чист спирт над осем литра годишно отнема от мъжете 11 месец живот, а от жените - 4 месеца, сочат данни на Световната здравна организация, цитирани във "Время новостей".
Тъкмо това е причината от 1992 г. насам
продължителността на живота в Русия постоянно да намалява,
подчертава според вестника правителството в своята концепция.
Задължително трябва да се засили личната отговорност на потребителите за злоупотреба с алкохол, изтъква пред изданието руски експерт по пазара в тази сфера.
Той предлага децата, които пият спиртни напитки, да бъдат наказвани с общественополезен труд: "нека да разчистват снега, да метат улиците".
Успехът или несполуката на антиалкохолната кампания в Русия ще зависят до 80% от социално-икономическата политика на правителството, от равнището на доходите и качеството на живота в страната, убеден е специалистът.
"75 млн. души в Русия са нормални хора, които употребяват не повече от 11 литра алкохол годишно... Но има още 25 милиона с доходи под 5000 рубли на месец. Това са хората, които пият ментета, нелегална водка - до 40 литра абсолютен алкохол годишно. И е много трудно те да намалят потреблението си", обяснява руският аналитик, цитиран във "Время новостей".
Според него ще има съществен приток към тази група, тъй като за 10 години кризата в Русия няма да може да бъде преодоляна и
материалното положение на бедното население надали ще се подобри
"Время новостей" припомня и всички кампании срещу алкохола в страната, организирани през 1914, 1958, 1972 и 1985 г.
Нито една от тях не е успяла да намали употребата на алкохол сред населението, констатира изданието.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!