С насочването на вниманието на Запада към изборите във Великобритания и Америка, войната в Украйна се отдалечава от първите страници. Докато мнозина на Запад отписаха конфликта като безизходна ситуация, Кремъл не го направи. Сега в Москва се говори, че скоро може да започне решителна офанзива, която да обърне приливите и отливите на войната директно в полза на Русия, пише пенсионираният полковник от британската армия Хемиш де Бретън-Гордън в The Telegraph.
Руснаците претърсват земното кълбо за дронове и боеприпаси от всеки диктатор и терористична държава, докато Киев се върти в кръг и проси артилерийски снаряди и ракети за противовъздушна отбрана от своите разсеяни „съюзници”.
Докато германският канцлер Олаф Шолц призовава Европейския съюз да направи повече -макар че страната му да не успява да достави стотиците танкове „Леопард” 2, от които Украйна толкова отчаяно се нуждае, Русия преминава към тотален военен ред, при който нейните държавни разходи и икономика все повече се диктуват от нуждите на армията. Контрастът между Изтока и Запада не може да бъде по-ясен - Русия е фокусирана, а ние не, посочва Бретън-Гордън.
Путин: Чувствам в себе си силата
Междувременно на Путин скоро може да му трябват победи на фронта. Изборите в Русия през март ще бъдат напълно манипулирани, като единственият му истински опонент, Алексей Навални, остава безопасно заключен зад решетките. Това не означава, че режимът му е непоклатим. Споменът за опита за преврат от миналото лято несъмнено ще бъде свеж в съзнанието му, а смъртта на цивилни, причинена от украинските атаки през границата, отново ще фокусира вниманието върху положението на фронта.
Дмитрий Песков, говорителят на Кремъл, настоя, че руската армия ще „направи всичко, за да сведе до минимум опасността и след това да я премахне напълно”.
И понеже руските ултранационалисти призовават за мащабна офанзива около Харков, има ясен стимул за Путин да се откаже от всички задръжки в своята „специална военна операция”. Проблемът му е, че според базирания в САЩ Институт за изследване на войната (ISW), руската армия вероятно не е в състояние да „проведе операция за завземане на значителна територия в Харковска област в близко бъдеще. Едно руско нахлуване на дълбочина 15 километра и широчина няколкостотин километра би било мащабно оперативно начинание, което би изисквало разполагане на сили, много по-големи и значително по-добре обезпечени от тези, които руснаците в момента имат по цялата международна граница с Украйна, да не говорим за Белгородска област”.
Това не означава, че такава руска офанзива е невъзможна. А че ще изисква оръжия на бойното поле, което тепърва предстои да видим.
Според Бретън-Гордън единствените оръжия, които Русия има и които биха могли да постигнат подобен ефект за толкова кратко време са тактическите ядрени бойни глави или някаква химична или биологична атака.
Като се има предвид позорният провал на „червената линия” на Барак Обама в Сирия и нежеланието на Запада да се ангажира изцяло със защитата на Украйна, Путин може да помисли, че това е ход, който си заслужава риска.
Подобно на Сталин, Путин има ненаситно его и желание за величие на всяка цена, смята Бретън-Гордън,
Онези на Запад, които вярват, че прекратяването на огъня може да бъде последвано от връщане към „нормалността”, са глупаци. Никой, който разбира от политиката на Кремъл, не вярва, че Путин ще спре марша на запад. Милитаризацията на руската държава и нарастващите призиви за по-голяма офанзива трябва да служат като предупреждение към Запада да се събуди. Ние трябва напълно да подкрепим и въоръжим Украйна. Ако не го направим, НАТО ще бъде във война с Москва до няколко години, предупреждава Бретън-Гордън.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!