Р уският президент Владимир Путин заяви пред ТАСС, че нарича приятелки американския си колега Тръмп с малкото му име: Доналд.
Путин критикува отношението на администрацията на Барак Обама към Русия и даде оценка на връзките със САЩ „между 2 и 3, по-скоро към 3” по петобалната система.
„Когато каза, че САЩ са изключителна нация, със специални, изключителни права в света, не можах да се съглася. Бог ни е създал всички равни и ни е дал равни права. И така, мисля, че е абсолютно неоснователно да се твърди, че някои хора трябва да имат изключителни права над всичко”, коментира Путин отношенията си с Барак Обама, предшественика на Тръмп в Белия дом в САЩ.
Ердоган поканил Путин да добиват заедно нефта в Сирия
Руският държавен глава, заяви, че е благодарил на администрацията на настоящия американски президент, за това че е предоставила на Русия информация за готвен атентат в Санкт Петербург.
„Вижте, ние си сътрудничим за борба с тероризма. Всъщност аз се обадих на Тръмп да благодаря на САЩ, че ни предоставиха информацията. Дълго проучваха и след това ФБР предостави тази информация на Федералната служба за сигурност на Русия”, каза Путин.
Той отказа да оповести подробности за това, откъде ФБР има данни за терористи на руска територия.
Наистина ли коронавирусът срина цените на петрола
„Сега няма да говоря за това, защото тази информация е класифицирана. Те работят в световен мащаб, както и ние”.
„Но те бяха тези, които проследиха този случай. Тогава ние не го бяхме засекли. Нашите служби проследяват много, като по този начин предотвратяват десетки терористични атаки. Те ги хващат и прихващат. Няколко десетки годишно. Този конкретен случай беше открит от САЩ. Бих искал да им благодаря много за споделянето на тази информация с нас”, заяви Путин.
Според руския президент отношенията със САЩ в момента са сравнително добри, въпреки че стокооборотът между двете държави е много нисък и Вашингтон продължава да налага санкции срещу Русия.
„Вземете „Северен поток” 2, те наложиха санкции и срещу него. САЩ винаги са били против развитието на нашите икономически отношения с Европа, дори през 60-те години на миналия век, когато започнахме изграждането, ако си спомняте сделката с газ срещу тръби. Слава Богу, сега ние сами произвеждаме тръби с голям диаметър, което между другото е още едно скорошно постижение на нашата бяла металургия и други сектори. 75 процента от съоръженията в нашия производствен сектор, както и машините, и оборудването, са произведени през последните 10 до 15 години. Това е голямо постижение”, заяви Путин.
Путин получи предложение за брак (видео)
„Те винаги са били против. Противопоставиха се на „Северен поток” 1, сега се противопоставят на „Северен поток” 2 по същия начин. Защо го правят? Искаха да осигурят транзит през Украйна. Доста странно е, нали? Те се грижат за Украйна и са установили външен контрол над нея, но искат тя да бъде поддържана с нашите пари. Те не желаят сами да дават средства на Украйна. Искат Украйна да се финансира от нас чрез транзитни такси. Добре, съгласни сме, защото и ние сме заинтересувани от растежа на потреблението на газ в Европа като цяло и в частност в Украйна. Ще продължим транзита на газ, дори обемът да е по-малък. Основната мотивация, оправданието за налагането на санкции срещу „Северен поток” 2, беше необходимостта да се осигури транзит през Украйна. Но с Украйна вече подписахме транзитно споразумение. Какво е нужно сега? Те трябва да премахнат санкциите. Няма основания за налагането им. И ако санкциите останат, това ще означава, че има само един мотив - да си осигурят конкурентни предимства за техния втечнен природен газ”, смята Путин.
„Те осигуряват пазар на своите продукти, изключително за собствените си егоистични интереси и за сметка на европейските потребители. Но ако цената на газта се повиши с 25 до 30 на сто, конкурентоспособността на германската икономика, както и на европейската, ще бъде подкопана”, предупреди руският президент.
Путин посочи, че концепцията за Европа от Лисабон до Владивосток никога не е била реалистична, въпреки че самият той я е създал, изнасяйки реч в Мюнхен.
„Навремето Де Гол говори за Европа от Атлантическия океан до Урал. Тогава разширих малко тази идея и започнах да казвам: защо до Урал, защо не до Тихия океан, до Далечния Изток? Мисля, че това трябва да е целта”.
По собствените му думи, това е бил отговорът на Путин на концепцията на САЩ за глобално господство.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!