Гражданското общество в Русия е станало "несравнимо по-зряло, активно и отговорно" отпреди, но "качеството на държавата изостава от готовността на гражданското общество да участва в нея".
Това констатира руският премиер и кандидат-президент Владимир Путин в поредната си предизборна статия, поместена този път в "Комерсант" (Kommersant.ru) почти месец преди вота за държавен глава на 4 март.
"Трябва да обновим механизмите на демокрацията у нас.
Те трябва да "поберат" нарасналата обществена активност", изтъква Путин.
Устойчивото развитие на обществото е невъзможно без дееспособна държава. А истинската демокрация е непременно условие за изграждане на държава, насочена към обслужване на обществените интереси, подчертава той.
Руският премиер припомня, че "в Държавната дума е внесен цял пакет от предложения за развитие на политическата и партийната система" в страната, по-специално за облекчаване на процедурите по регистриране на партии и на кандидати за изборни длъжности, включително за президентския пост.
Русия обаче няма нужда от
"панаирджийство и съревнование по раздаване на неосигурени обещания".
"В политиката има неизбежен дял от политтехнологии. Но имиджмейкърите и "майсторите на билбордове" не бива да управляват политиците. А съм убеден, че и народът вече няма да се хване на подобно нещо", подчертава Путин.
Кандидат-президентът приканва "механизмите на политическата система в Русия да се настроят така, че тя своевременно да улавя и отразява интересите на големите социални групи, като гарантира публично съгласуване на тези интереси". Системата трябва да има възможност не само да легитимира властта, но и да убеждава хората, че тази власт е справедлива, посочва той. Руското общество има нужда от "механизъм, чрез който народът да излъчва във властта на всички равнища хора отговорни, професионалисти (...), способни да постигат резултат". Също и от "разбираем, оперативен и открит за обществото механизъм за изработване, приемане и осъществяване на решения – и стратегически, и тактически", отбелязва авторът.
"За нас е важно
да създадем политическа система, при която може и е необходимо да се казва истината на хората.
Онзи, който предлага решения и програми, да носи отговорност за осъществяването им. Онези, които избират "приемащите решения", да разбират кого и какво избират. Това ще донесе доверие, конструктивен диалог и взаимно уважение между обществото и властта", пише Владимир Путин в "Комерсант".
В четвъртата си програмна статия кандидат-президентът на Русия предлага в страната да бъдат развивани нови форми за участие на гражданите в държавното управление, но предупреждава, че не бива да се стига до "анархията и олигархията" от 90-те, обобщава Би Би Си.
Путин определя интернет като важен инструмент на демокрацията. Той предлага Русия, по примера на западни държави като Великобритания, "да въведе правилото парламентът задължително да разглежда обществените инициативи, събрали 100 хил. и повече подписа в интернет".
Анонимният интернет обаче не е подходящ за това - трябва да се разработи процедура за "официална регистрация на желаещите да станат част от тази система", забелязва руският премиер. "Интернет демокрацията трябва да бъде вградена в общия поток на развитието на институциите за пряка референдумна демокрация", добавя Владимир Путин.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!