Р уският президент Владимир Путин посрещна с ръкостискане и усмивка американския си колега Барак Обама в началото на срещата на върха на Г-20 в Санкт Петербург, предаде Франс прес.
Обама слезе от бронираната лимузина, докарала го в Константиновския дворец, в 13 ч. по Гринуич.
Палатът се намира на 15 км югозападно от бившата руска имперска столица.
Обама се ръкува с Путин и после двамата позираха усмихнати за камерите. Те размениха и няколко думи, преди американският президент да влезе в двореца, където ще се състои срещата на върха.
Отношенията между Москва и Вашингтон са доста обтегнати напоследък
Заради убежището, което Русия даде на бившия сътрудник на ЦРУ Едуард Сноудън, Обама обмисляше дали изобщо да пътува до Санкт Петербург.
Най-актуалното различие между Русия и САЩ пък е позицията им по сирийската криза. Москва подкрепя режима в Дамаск и твърди, че няма достатъчно доказателства, че именно армията на Асад е използвала химическо оръжие, а не бунтовниците.
Някои от лидерите, пристигнали за рещтата на Г-20 обаче бяха по-сдържани, например френският президент Франоса Оланд, който се ръкува кратко с Путин, посочва ДПА, като припомня френско-руските различия по сирийската криза.
Путин предложи ситуацията в Сирия да бъде обсъдена от лидерите на Г-20 по време на работна вечеря днес, предаде ИТАР-ТАСС.
По този начин руският президент
официално включи темата за сирийската криза в дневния ред на срещата на Г-20,
посочва Франс прес.
Путин подчерта, че прави това предложение, след като някои от лидерите са поискали да се обсъждат спешни въпроси, свързани с международната политика, в частност темата за Сирия.
Германският канцлер Ангела Меркел обаче изрази съмнение, че лидерите на Г-20 ще могат да се споразумеят какво да се направи относно сирийската гражданска война, предаде Асошиейтед прес.
Пред репортери тя посочи, че съмненията й относно Сирия са породени от факта, че между лидерите от Г-20 има разногласия относно това кой е отговорен за нападението с химическо оръжие край Дамаск на 21 август.
Британският премиер Дейвид Камерън заяви, че
Великобритания има нови доказателства за използването на химически оръжия
от режима в Сирия, като британски източник уточни, че става дума за газ зарин. В лабораторията Портън Даун са изследвани проби, взети от сирийската столица, които отново доказват използването на химическо оръжие в предградие на Дамаск, заяви за Би Би Си Камерън, който е в Санкт Петербург за срещата на Г-20.
Търсенето на политическо решение на сирийската криза си остава приоритет на Лондон, като цитира обаче ИТАР-ТАСС британския министър на външните работи Уилям Хейг.
Това изявление британският дипломат номер едно направи след среща в Лондон с лидера на сирийската опозиционна коалиция Ахмад Джарба.
"За постигането на дълготраен мир в Сирия е нужно правителство, което да представлява потребностите и интересите на целия сирийски народ. Великобритания тясно сътрудничи с международните партньори и сирийската Национална коалиция, за да помогне това да се превърне в действителност", каза Хейг.
Германският министър на външните работи Гидо Вестервеле каза, че Берлин иска
Международният наказателен съд да бъде сезиран
за газовата химическа атака в Сирия, предаде Франс прес.
"Отново настоях по време на дискусиите днес Съветът за сигурност на ООН да даде мандат на МНС да започне разследване за химическата атака в Сирия", заяви той в кулоарите на срещата на Г-20 в Санкт Петербург.
"Вече предприехме такава инициатива през януари. Оттогава ситуацията се влоши дотолкова, че трябва да се направи нов опит", заяви германският министър, като подчерта, че използването на химически оръжия е напълно неприемливо.
Експертните заключения за прилагането на химическо оръжие в Сирия "задължително трябва да бъдат внесени за разглеждане в Съвета за сигурност на ООН за последващо вземане на решения", е заявил министърът на външните работи на Русия Сергей Лавров в телефонен разговор с държавния секретар на САЩ Джон Кери, предаде ИТАР-ТАСС.
Според съобщението на министерството разговорът се състоял по инициатива на американската страна. По думите на Лавров Русия "отхвърля използването на сила, заобикаляйки дадения механизъм".
Двете страни се договорили да се задействат наличните канали за обмен на информация на експертно равнище.
Председателят на ЕС Херман ван Ромпой и ръководителят на Европейската комисия Жозе Барозу се изказаха
срещу военна намеса в Сирия,
предаде ДПА.
"Макар че уважаваме неотдавнашните призиви за действие, трябва да подпомогнем процеса в ООН", заяви Ромпой в началото на срещата на върха на Г-20 в Санкт Петербург.
С Барозу до него той добави, че международната общност не може да остане безучастна след химическата атака на 21 август край Дамаск, за да предотврати "ужасяващ прецедент".
Той призова ООН да публикува предварителния доклад на инспекторите си възможно най-скоро. Ромпой подчерта, че има множество доказателства, които говорят за отговорността на сирийското правителство.
ЕС работи по колективен отговор, който ще бъде "до голяма степен в духа на това, което казах", добави той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!