В ладимир Путин и Ким Чен-ун имат много общи черти, пише в свой анализ ВВС.
Нито един от двамата не излиза много навън. Лидерът на Кремъл не е напускал Русия през тази година. В случая на Ким това са четири години.
И Русия, и Северна Корея са обвинявани, че са се превърнали в "държави-измамници".
И двете са подложени на тежки международни санкции.
Putin and Kim: Friends in need (of ammunition) https://t.co/yGj84p7Nfj
— BBC News (World) (@BBCWorld) September 12, 2023
И двете правителства се обявяват срещу "хегемонията" на Съединените щати.
Често общият враг може да сближи лидерите.
Така е и с Путин и Ким. Техният брак е сключен, ако не на небето, то със сигурност в геополитическите реалности на 2023 г.
Дружба? Не точно. За разлика от бившия президент на САЩ Доналд Тръмп, който веднъж заяви, че с Ким Чен-ун "са се влюбили", лидерите на Русия и Северна Корея не са толкова пестеливи в публичните си прояви на привързаност.
Но и Владимир Путин, и Ким Чен-ун виждат потенциални ползи от по-близки отношения, пише в анализа на ВВС.
Много за печелене
И така, какво печели Кремъл?
Като начало, Северна Корея има огромна отбранителна промишленост с мащабни производствени възможности. При положение че войната на Русия в Украйна продължава, Пхенян може да се окаже безценен източник на боеприпаси за Москва.
Вашингтон подозира, че Кремъл вече е кликнал върху това. Съединените щати твърдят, че преговорите за доставка на оръжие между Русия и Северна Корея "напредват активно", като се твърди, че Русия търси доставки на боеприпаси и артилерийски снаряди.
Няма потвърждение за това от руски официални лица. Но пък има много нескрити намеци, че Русия и Северна Корея възнамеряват да засилят военното сътрудничество.
През юли Сергей Шойгу стана първият руски министър на отбраната, посетил Северна Корея след разпадането на Съветския съюз, когато присъства на събитията по случай 70-годишнината от примирието в Корея. Ким Чен-ун играеше ролята на екскурзовод, докато развеждаше Шойгу из оръжейната изложба. Министърът на отбраната също така намекна, че се подготвят съвместни военни учения.
"Ако те търсят оръжия в Северна Корея, една от най-бедните и слабо развити страни в света - изолирана държава - според мен това е най-голямото унижение на пропагандата на руската "велика сила", смята бившият руски външен министър Андрей Козирев. Козирев разговаря с мен във видеовръзка от Съединените щати, където живее в момента.
"Една велика сила не би отишла в Северна Корея за съюз или военни доставки".
Роднини и Ким
Но една сила, която иска да разруши световния ред, може да го направи. С пълномащабното си нахлуване в Украйна Владимир Путин даде знак за решимостта си да преработи световния ред по свой вкус. Военното сътрудничество със Северна Корея може да е още един знак за това.
Една оръжейна сделка между Москва и Пхенян би представлявала доста голяма промяна. До неотдавна Русия подкрепяше изцяло санкциите на Съвета за сигурност на ООН срещу Северна Корея заради програмата ѝ за ядрени оръжия. Наред с други неща, тези санкции забраняват търговията с оръжия със Северна Корея.
"Москва беше сложила подписа си под тези резолюции на Съвета за сигурност", напомни миналата седмица руският таблоид "Московский комсомолец". Но той добави:
"Няма значение. Подписът може да бъде оттеглен."
САЩ: Путин е принуден да моли за помощ Северна Корея
Вестникът цитира председателя на руския Съвет по външна и отбранителна политика Фьодор Лукянов:
"Отдавна се задава въпросът: защо ние [Русия] спазваме тези санкции? Цялата система на международните отношения се намира в състояние на пълно стълпотворение".
"Разбира се, санкциите на ООН са легитимни. Трудно е да се отрече това. Ние гласувахме за тях. Но ситуацията се е променила. Защо да не отменим вота си?"
Това би било музика за ушите на Ким Чен-ун.
Заедно завинаги?
Какво още може да се надява да получи Северна Корея от Русия? Почти сигурно хуманитарна помощ за облекчаване на недостига на храна в Северна Корея. Има и предположения, че Пхенян търси усъвършенствани руски технологии за сателити и военна употреба, включително за подводници с ядрени двигатели.
След повече от година и половина война, която се разви зле за Русия, Москва може би ще трябва да попълни запасите си от боеприпаси. Възможно е тя да разглежда сделката с Пхенян като начин да помогне за постигането на тази цел. Но това не означава, че без помощта на Северна Корея руската военна машина ще спре.
"Путин не е отчаян", смята бившият външен министър Андрей Козирев.
"Той може да поддържа това много дълго време и може да се адаптира. Той всеки ден се учи как да заобикаля санкциите, как да си сътрудничи с Китай, със Северна Корея и с някои режими в Африка. Това не е алтернатива за бъдещето. Но това е алтернатива за настоящето. А може би и за следващите години."
Анализът е публикуван в ВВС.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!