Р усия има готовност да пренасочи доставките на газ, които трябваше да минават през взривения газопровод „Северен поток” 1 към Черно море през Турция към Европа, ако европейските страни са заинтересовани.
Това заяви руският президент Владимир Путин по време на форума „Руска енергийна седмица”, предаде ТАСС.
Лавров: Тази ситуация е безпрецедентна
„Изгубените обеми от транзита по „Северен поток” по дъното на Балтийско море бихме могли да пренасочим и в региона на Черно море. По този начин основните маршрути за доставка на нашето гориво, на нашия природен газ за Европа ще минават през Турция, като по този начин Турция ще се превърне в най-големия газов хъб за Европа. Разбира се, ако нашите партньори са заинтересовани от това”, каза Путин.
Позицията на руския президент обаче изглежда като поредния пропаганден ход.
„Турски поток” има капацитет до 31,5 млрд. куб. метра. От тях приблизително половината или 15,75 куб. метра са резервирани за нуждите на Турция.
Първи обследвания на „Северен поток”: Откриха детонации близо до газопроводите
Същевременно повреденият газопровод „Северен поток” 1 има капацитет от 55 млрд. куб. метра годишно.
Тоест, в най-добрия случаи, ако се приеме, че целият капацитет на втората тръба на „Турски поток” е свободен, а той не е, Русия може да доставя през Турция за Европа по-малко от една трета от обема на газа текъл по „Северен поток” 1.
Путин каза още, че Русия не е виновна за високите цени на енергията, с която европейците се сблъскват в условията на предстояща зима, и добави, че Западът е този, който подхранва световната енергийна криза.
В речта си Путин заяви, че при така създалата се обстановка по отношение на енергоносителите най-високата цена ще платят развиващите се страни.
Той добави, че Москва ще задържи петролния износ и добив на сегашните им равнища до 2025 г., и обяви, че независимо от западните санкции Русия няма да се откаже от водещата си роля на международните енергийни пазари.
В словото си Путин приветства и решението от миналата седмица на страните от обединението ОПЕК+ да намалят добива на петрол, за да могат цените да останат високи. Руският президент посочи, че Русия възнамерява да продължи сътрудничеството си с ОПЕК - организация, оглавявана от Саудитска Арабия.
Путин повтори твърдението си от миналата седмица, че нападението срещу газопроводите „Северен поток” 1 и 2 е извършено от тези, които искат да отслабят Европа чрез лишаването ѝ от евтиния руски газ.
„Саботажът е акт на международен тероризъм, целящ да отслаби енергийната сигурност на целия континент чрез блокирането на доставките на евтина енергия”, каза той и добави, че според него САЩ искат да накарат Европа да си купува по-скъпия втечнен природен газ.
„Именно тези, които желаят разрив в отношенията между ЕС и Русия, стоят и зад саботажа срещу „Северен поток”, подчерта Путин.
Той отново се обяви против намеренията на Запада да въведе ценови тавани за износа на руски енергоносители с думите, че
„Русия няма да действа против здравия разум и да плаща за благополучието на другите. Няма да доставяме енергоносители на страни, които наложат таван на цените”, заяви Путин.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!