Т ерористичното нападение в концертната зала в Москва разобличи образа на руския президент Владимир Путин като "велик защитник" на страната му и показа как той "губи контрол", смята британски журналист и писател, който е изследвал диктатурата на нацистка Германия.
Роджър Бойс, който е написал книги за това как Адолф Хитлер се е издигнал до властта и я е запазил, започва статията си в лондонския вестник "Таймс" с въпроса дали диктаторите държат гражданите си в по-голяма безопасност, отколкото демокрациите.
Съавтор на книгата "Да преживееш Хитлер", Бойс е кореспондент на вестника за Източна Европа във Варшава и Полша, където отразява революцията на "Солидарност" и въвеждането на военно положение.
Статията му се позовава на Студената война, като предполага, че политическото оцеляване на Путин се основава на това, че е "по-защитен от родината" от последния съветски лидер Михаил Горбачов, както и че е "по-стабилна ръка" от предшественика му Борис Елцин.
Въпреки войната, която той започна в Украйна с нахлуването на 24 февруари 2022 г., "руските градове като цяло бяха защитени. Той беше “велик защитник." Според Бойс обаче той "вече не е такъв".
Това е така, защото нападението в Крокус в петък "разкри едновременно колебливостта на твърдението му, че е меч и щит за Русия, неподготвеността на апарата за сигурност за нова заплаха и ниската достоверност на военната реторика на режима", смята Бойс.
"Последователността на събитията показва как Путин губи контрол над разказа", казва Бойес, който отбелязва смъртта на най-изявения опонент на Путин Алексей Навални на 16 февруари, а след това и отхвърлянето на американското разузнаване, което намеква за предстоящо нападение на "Ислямска държава" на многолюдни обществени места.
Когато врагът е общ: Как си сътрудничат тайните служби
"Едно е сигурно - обикновените руснаци, които преди десет дни си представяха, че гласуват за доверен лидер, сега се страхуват за бъдещето си", казва Бойс.
Федералната служба за сигурност на Русия (ФСБ), съобщи, че е арестувала 11 души, включително четирима заподозрени стрелци, идентифицирани като таджикски граждани, които се явиха в московски съд в неделя по обвинения в тероризъм, като по тях имаше следи от побой, коментира още британският журналист.
Руски официални лица настояват, че Украйна и Западът са замесени в атентата, което Киев и САЩ категорично отричат.
Но Бойс смята, че пропагандистите на Путин са "прекалили" в опитите си да свържат Киев с "Ислямска държава" и сега "говорят неясно за западни кукловоди".
"Това е моментът, в който разбирате, че един разказ се е провалил", казва Бойс, който отбелязва, че един от сценариите би могъл да бъде, че Путин може да използва атаката, за да се отклони от войната в Украйна и да замрази конфликта, като се съсредоточи върху по-обща война срещу тероризма.
Кризата може да означава също, че "Путин вече губи контрол, че е допуснал вътрешните вражди в раздутата разузнавателна служба да излязат извън контрол".
Putin is "losing control" in Russia: Dictator expert https://t.co/nNgsfHSHB4 pic.twitter.com/qO5DREERPv
— Newsweek (@Newsweek) March 27, 2024
"Неблагоприятна прогноза за руската сигурност”
В сряда броят на жертвите на атентата нарасна до 140, след като още една жертва почина в болница, съобщиха руски официални лица, цитирани от Асошиейтед прес.
Свързаната с "Ислямска държава" групировка ИДИЛ-К пое отговорност за нападението, а каналите в социалните медии се свързаха с видеоклипове на бойците, извършили масовото убийство.
Но началникът на ФСБ Александър Бортников твърди, че са замесени западни шпионски агенции, и повтори твърдението на Путин, че стрелците са се опитвали да избягат в Украйна.
Това обаче беше опровергано от авторитарния президент на Беларус Александър Лукашенко, който заяви, че заподозрените са се насочили към Украйна, защото се страхуват от строг контрол на границата с Беларус, казва още Роджър Бойс.
Обрат, Путин: Атаката е дело на радикални ислямисти
Кевин Рихле, автор на книгата "Руската ФСБ: Кратка история на Федералната служба за сигурност", коментира, че игнорирането от страна на Москва на толкова значими сведения за борбата с тероризма "не предвещава нищо добро за руската сигурност в бъдеще.
"Отговорът на Путин е да покаже твърдост, да покаже, че извършителите ще бъдат наказани. Това му позволява да твърди, че е на страната на руския народ, въпреки че самото нападение е резултат от провал на ФСБ", казва Рихле, преподавател по разузнаване и изследвания на сигурността в Лондонския университет "Брунел".
Рихле смята, че ФСБ вероятно ще произведе някакви "доказателства" за украинско и западно участие в атаката.
"Това вероятно ще доведе до нови насилствени атаки срещу украинската гражданска инфраструктура. Може да доведе и до провокативни военни действия срещу страни от НАТО, без да се стига до пълномащабна ескалация", казва той.
* Във видеото: Путин: Атаката в Москва е дело на радикални ислямисти
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!