В ърховната рада гласува за въвеждане на извънредно положение от 30 дни в граничните провинции на страната, а също така в морската акватория на Черно и Азовско море, предадоха световните агенции.
Руският президент Владимир Путин изрази "сериозно безпокойство“ от решението на Украйна за въвеждане на военно положение край границата с Русия, съобщи Кремъл, предаде агенция Франс прес.
В телефонен разговор с германския канцлер Ангела Меркел Путин казал, че се надява Германия да окаже въздействие на Украйна, за да предотврати "безразсъдни действия“ от страна на Киев.
Междувременно германският външен министър Хайко Маас призова в реч в Берлин Москва да се придържа към международните закони и да уважава териториалната цялост и суверенитет на нейните съседки. Той допълни, че за да се постигне тази цел Германия и нейните европейски съюзници имат нужда от ясни принципи и диалог за общата сигурност в Европа.
Германският военен министър Урсула фон дер Лайен пък настоя Москва незабавно да освободи украинските моряци. Според нея и двете страни трябва да покажат, че се опитват да уталожат кризата.
Президентът Петро Порошенко внесе в парлламента съответния законопроект, който беше одобрен от депутатите с 276 срещу 30 гласа при необходим минимум от 226 гласа.
Пред депутатите Порошенко заяви, че военното положение се въвежда не на цялата територия на страната, а само в тези райони, които непосредствено граничат с Русия, Молдова, включително Приднестровието, а също по корйбрежието на Черно и Азовско море, или Виница, Одеса, Николаев, Херсон, Запорожия, Донецк, Луханск, Харков, Суми, Чернигов.
"Именно там, където може да бъде нанесен удар", както уточни президентът на Украйна.
Няма оправдание за използването на военна сила срещу украински кораби и екипажи и затова призоваваме Русия да ги освободи незабавно. Това заяви днес генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг.
Той посочи, че всички съюзници са изразили пълна подкрепа за териториалната цялост и суверенитета на Украйна. "Русия трябва да разбере, че действията й имат последици", категоричен бе Столтенберг.
В 10 областях Украины вводится военное положение. pic.twitter.com/tbWLm3Apx6
— Дебальцево online (@debaltsevo) 26 ноември 2018 г.
Върховната рада прие и постановление, с което насрочи поредните президентски избори за 31 март 2019 г.,
Гласуването е по кризата, възникнала с пленяването на три украински военни кораба и 24 моряци от руските сили при Керченския проток.
Москва твърди, че те са влезли незаконно в нейни води, а Киев заговорничи със Запада за да предизвика конфликт. Според украинските власти инцидентът е нов етап от руската агресия срещу страната. По кризата заседава и Съветът за сигурност на ООН.
В телевизионно обръщение към нацията украинският президент Петро Порошенко посочи, че разузнаването на страната вижда сериозна заплаха от руска сухопътна инвазия срещу Украйна. Така той мотивира предложението си за въвеждане на военно положение след инцидента край Крим. Порошенко увери, че военното положение няма да наруши гражданските свободи или да доведе до отлагане на президентските избори догодина.
"Военното положение няма да застъпи и с един ден началото на изборната кампания. Никой, който държи на своята политическа партия и интереси повече, отколкото на нацията и украинските интереси, няма да има основания за нечисти политически спекулации", заяви Порошенко.
Коментарите у нас
"След анексията на Крим от Русия, която е незаконна сама по себе си, е съвсем естествено границата на териториалните води да се премести. През 2003 г. Украйна и Русия подписаха договор, с който гарантират безпрепятствен достъп до Азовско море през Черно море". Това коментира в предаването "Здравей, България" журналистът Асен Агов.
По думите му Русия обяснява действията на Украйна като провокация на Порошенко, който иска да отмени изборите чрез военно положение. Друго политическо обяснение е, че рейтингът на Путин пада и той има нужда от нова доза патриотизъм, за да може да възвърне авторитета си. Според Агов обаче тези обяснение нямат нищо общо с реалността.
"Конфликтът Украйна-Русия не утихва, а се засилва и се превръща в заплаха за всички ни. Войната се води, тя е хибридна”, коментира Агов. Журналистът смята, че ако се стигне до военни действия, обстановката ще се овладее много трудно, защото и от двете страни ще има непримирими позиции.
"Това е третият път, в който се случва нещо подобно. Отново сме в предизборна ситуация, но вече в Украйна. Порошенко ще се опита да приложени сценария на Ердоган. От него зависи колко време ще продължи военното положение. Украинският президент има проблеми с властта си и се появи поредната провокация с навлизането на военни кораби", коментира специалистът по геополитика проф. Нина Дюлгерова.
Професор Дюлгерова добави, че в Черно море процесът за преминаване през проливите е строго регулиран и той се спазва от всички. Според нея Украйна е стратегическа, транспортна, енергийна емисия между Русия и ЕС. До военни конфликти няма да се стигне, добави още Дюлгерова.
Световните реакции
Американският посланик в ООН Ники Хейли определи пленяването на украинските кораби като възмутително нарушение на суверенна украинска територия и арогантен акт, който международната общност трябва да заклейми. На извънредно заседание на Съвета за сигурност по кризата Хейли подчерта, че Вашингтон ще запази санкциите срещу Москва заради Крим, а по-нататъшна ескалация от руска страна само ще влоши нещата.
"Президентът Тръмп многократно е казвал, че Съединените щати биха приветствали нормални отношения с Русия, но незаконни действия като последните продължават да правят невъзможно постигането на тази цел", посочи Хейли.
Русия: Провокацията по море е заради изборите. Борисов: С тревога следя случващото се
Руският представител Дмитрий Полянски - заместник-представител на Русия в ООН, обвини Украйна, че е планирала инцидента и заподозря предизборни намерения на Порошенко.Според него Киев е нарушил международното право и само благодарение на професионализма на руските патрули не е имало жертви. "Налице е най-груба провокация, другo определение не мога да си представя, а вие съзнателно я прикриватe. Вашите действия, включително подкрепата за украинската версия за случилото се изостря обстановката, включително в Източна Украйна", каза той.
Тръмп: САЩ и ЕС са недоволни от случващото се в Керченския пролив
Американският президент Доналд Тръмп заяви, че не му харесва случващото се между Русия и Украйна и, че работи по този въпрос с европейските лидери.
"Не ни харесва случващото се. Да се надяваме, че ситуацията ще бъде урегулирана“, каза той, говорейки за инцидента в Керченския пролив. "В Европа също на се във възторг, те също работят над това. Ние всички заедно работим над това“, заяви стопанинът на Белия дом.
Путин призова Берлин да повлияе на Киев
Руският президент Владимир Путин в телефонен разговор с германската канцлерка Ангела Меркел е изразил надежда, че Берлин ще въздейства върху Украйна във връзка със ситуацията в Керченския проток, за да я предпази от необмислени стъпки. Това съобщи пресслужбата на Кремъл, цитирана от ТАСС
"Владимир Путин даде оценка на провокативните действия на украинската страна, грубото нарушение на нормите на международното право от нейните военни кораби, които преднамерено игнорираха правилата за мирно преминаване в териториалното море на Руската Федерация“, се казва в съобщението.
"Путин се надява, че Берлин ще въздейства върху украинските власти, за да ги удържат от по-нататъшни необмислени стъпки“, подчертаха от пресслужбата на руския държавен глава.
Разговорът, в който Путин е изразил загриженост по повод на решението на Киев да приведе своята армия в пълна бойна готовност, се е провел по инициатива на германската страна. „Беше акцентирано, че украинските власти носят цялата отговорност за създаването на още една конфликтна ситуация и свързаните с това рискове. Всичко това явно е предприето с оглед на предизборната кампания в Украйна“, се посочва в документа.
Помпео е разговарял с Порошенко
Държавният секретар на САЩ Майк Помпео е провел телефонен разговор с украинския президент Петро Порошенко. Двамата са обсъдили ситуацията около Керченския пролив. Това се казва в изявление на говорителя на Държавния департамент Хедър Науърт.
"Помпео проведе в понеделник телефонен разговор с украинския президент Петро Порошенко, за да обсъди руската агресия срещу Украйна в района на Керченския проток в Черно море. Държавният секретар потвърди решителната подкрепа на САЩ за суверенитета и териториалната цялост на Украйна, което се разпространява и върху нейните териториални води“, се казва в изявлението.
Порошенко е благодарил на САЩ за подкрепата, а също така е подчертал значението на това, че западните страни запазват своето единство. „Помпео се съгласи и благодари за стъпките на Украйна за деескалация на ситуацията с Русия“, добавя Хедър Науърт.
На 25 ноември три кораба на украинските Военноморски сили нарушиха в Керченския пролив правилата за преминаване от Черно в Азовско море, предаде ТАСС. Украинците също така не реагираха по никакъв начин на предупрежденията на руските патрулни кораби, че навлизат в чужди териториални води. За да бъдат спрени, се наложи употребата на оръжие. Трима военнослужещи на украинските ВМС са леко ранени, оказана им е медицинска помощ. Корабите са задържани. В момента се води дело за нарушаване на държавната граница на Русия.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!